Reklama

Krimi zprávy: CZ Zhao, Michael Saylor a další esa usvědčena z podvodů a zločinů

5. 6. 2024 – | Doba čtení: 2 min

Changpeng “CZ” Zhao, zakladatel Binance, nastoupil na konci května do federálního vězení v Kalifornii, kde si odpyká čtyřměsíční trest za to, že jeho společnost neimplementovala dostatečně silné KYC. Stal se tak pravděpodobně nejbohatším člověkem, který kdy nastoupil do vězení ve Spojených státech.

Zhao, který je občanem Kanady, přiznal vinu výměnou za nižší trest, protože mu původně hrozily až tři roky vězení. Jeho trest je sice nízký, ale kupodivu vyšší, než u CEO společnosti BitMex, Arthura Hayese, který byl souzen za stejný přečin.

Součástí trestu pro CZ byla pokuta 50 milionů dolarů a odstoupení z pozice CEO Binance. Krypto burza Binance pak byla obviněna z napomáhání praní špinavých peněz a dostala trest dalších 4,3 milionu dolarů.

Na rozdíl od další odsouzené krypto-star, Sama Bankman-Frieda, je CZ umístěn do věznice Lompac II v Santa Barbaře, kde je poměrně mírný režim a někteří vězni pracují na přilehlých farmách. Bankman-Fried je naproti tomu držen v New Yourku ve věznici s přísnou ostrahou a jeho trest je nepoměrně vyšší, 25 let.

Výše uvedení pánové skončili ve vězení, zatímco šéf MicroStrategy, Michael Saylor, vyvázl jenom s pokutou za to, že se asi deset let vyhýbal placení daní v D.C. (čili oblasti, kterou u nás běžně nazýváme Washington :-). Saylora zažalovaly úřady v roce 2022 s tím, že se snaží předstírat, že bydlí jinde, a tak se dopouští daňového úniku. Zároveň bylo konstatováno, že mu k tomuto úniku pomáhá i jeho společnost MicroStrategy. Daňový únik byl vyčíslen na 25 milionů dolarů a Saylor dostal celkově pokutu 40 milionů.

Samotný Sailor se brání těmito slovy: “Můj domov byla a je Florida. Stále si stojím za tím, že jsem nikdy nebyl rezidentem D.C. Ale protože již chci ukončit útoky na sebe i mojí rodinu, rozhodl jsem se akceptovat podmínky a zaplatit požadovanou pokutu.”

A jak jste na to vy? Také se vyhýbáte daním z krypta nebo dokonce perete peníze?

zdroj: coindesk.comcoindesk.com

Další doporučené články

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora