Reklama

Květen 2021 na FinTechCowboys

2. 6. 2021 – | Doba čtení: 4 min

praha
Zdroj: Dmitry Goykolov na Unsplash

Květen roku 2021 se zapíše jako měsíc, který zamotal hlavy řadě spekulativních investorů ve světě kryptoměn. Bitcoin a téměř všechny další kryptoměny současně s ním odepsaly asi 40 % své hodnoty. Ukázalo se, že zdánlivá nezávislost kryptosvěta na politice a státních zřízeních je opravdu jen zdánlivá. Za jeden z hlavních dopadů (hned vedle proslavených tweetů Elona Muska) se považuje boj Číny proti těžbě kryptoměn, protože nad nimi nemají kontrolu, jakou by chtěli. Ale v květnu se stala i celá řada dalších zajímavostí, které si pojďme nyní shrnout.

Každý měsíc se snažíme vybrat jednu firmu či událost, kterou považujeme za vítěze měsíce a tentokrát je to konečně i český zástupce. Australská fintechová společnost Zip přikupuje téměř 90 % podíl v tuzemské platební aplikaci Twisto. Zaplatí za něj 89 milionů eur, asi 2,3 miliardy korun. Australané se tak stanou stoprocentním vlastníkem Twista a hodnota společnosti se tímto obchodem dostane asi na 2,5 miliardy korun!

Naše rozhovory

Co chystá Portu v roce 2021? – to nám prozradil šéf tohoto investičního fintechu, Radim Krejčí. A skutečně je na co se těšit a také se těšíme, že podobná vylepšení třeba brzy představí i konkurence Portu.

O crowdfundingové platformě Ronda Invest – tentokrát jsem si povídali se zástupcem fintechu, o kterém se třeba tolik nemluví, ale přitom je z našeho pohledu jeden z těch nejstabilnějších fintechů u nás.

Jak se staví banka podle – v příštím roce u nás začne fungovat nová banka, která se již nějakou dobu chystá pod hlavičkou Partners. Michal Skalický nám prozradil nějaké exklusivní informace, jakou propozici banka bude mít.

Je už BankID v plném provozu? – společnost Bankovní identita, a.s. od června jde do plného provozu, a tak jsme se zeptali jejich zástupce na řadu detailů, které se jinde nedají zjistit.

Udržitelnost nejen v bankách očima prvního CSO v České republice – Matúš Púll z České spořitelny nám popsal, co všechno můžeme v nejbližší době čekat v oblasti udržitelnosti nejenom v bankovním světě. Zatím se o tom mluví málo, a tak bychom se tomuto covidem trochu upozaděnému tématu chtěli věnovat mnohem víc.

Služba na ověření finančního zdraví firem zdarma – Roger nedávno spustil velmi zajímavé API rozhraní, a proto nás zajímalo, jaký je o něj zájem a pro koho je vlastně určené.

auto
JESHOOTS.COM na Unsplash

Zprávy a články z domova

Patron GO – finanční ochránce – nová aplikace pomáhá lidem uspořit peníze. Aplikace nás natolik zaujala, že jsme se rozhodli na ni udělat podrobnou recenzi, kterou můžete v příštích týdnech očekávat.

Cofidis spouští voicebotku Viku – digitalizace a automatizace komunikace s klientem je téma, které řeší řada velkých i středně velkých finančních institucí a Cofidis se řadí mezi ty první, které podobné řešení spouští do reálného provozu.

Podpořit.cz umožní dělat dobré skutky každému. A zdarma. – v našem přehledu zajímavých českých fintechů se poprvé objevuje zástupce „charitativního“ světa. Takže pokud máte chuť někoho podpořit, není to nic složitého.

Zaloto plánuje skoncovat s předraženými úvěry na automobily – finanční marketplace Zaloto je tuzemskou jedničkou v oblasti online hypotečních poptávek a nyní to začíná zkoušet i v oblasti aut.

Spolupráce českých fintechů Cashbot a Fidoo pomáhá firmám – Cashbot pomáhá firmám se zkracováním faktur a Fidoo pomáhá firmám s papírováním. Nyní obě firmy spojily síly a tak vzniklo nové zajímavé partnerství.

Vítězové hackathonu našli nové příležitosti a chtějí inovovat – po delší době u nás proběhl fyzický hackathon, a i když vítězové nejsou zástupci fintechových oblastí, rozhodně mohou jejich nápady inspirovat.

Co je produktový katalog pro FinTech, banky a srovnávače? – v tomto článku jsme se zaměřili na jednu z oblastí, která je kritická pro velké společnosti s komplexním portfoliem produktů.

Spolupráce MALL Pay a ComGate – MALL Pay se díky spolupráci s ComGate dostal k několika tisícům nových eshopů a tím výrazně rozšířil pole své působnosti.

Životní pojištění Mutumutu chce do světa – Mutumutu provedlo rozsáhlý průzkum v několika evropských lokalitách a chystá se na zahraniční expanzi.

Startup Dateio expanduje na Slovensku – další český (i když někdy se označuje za slovensko-český) startup oznámil postupnou expanzi do nových zemí v našem regionu.

france
Chris Karidis na Unsplash

Zprávy ze světa

Lemonade se pouští do pojištění aut – jeden z nejznámějších insurtechů rozšíří skladbu svých služeb. Takže by české pojišťovny měly zbystřit a zkusit se ochytřit, jak se auta pojišťují moderně.

Revolut pomůže získat v e-shopu lepší cenu – Revolut podobně jako český projekt Podpořit přináší rozšíření do webového prohlížeče, které v tomto případě klientům Revolutu pomůže se slevovými kupony v e-shopech.

Stripe získal fintech na ověřování karet – Bouncer – čím víc plateb probíhá digitálně, tím jsou větší nároky na boj proti podvodům. Stripe zakoupil společnost Bouncer, která má promyšlené řešení, jak zvýšit bezpečnost při placení pomocí karet v online prostoru.

One River chce nabízet bitcoiny s neutrální uhlíkovou stopou – že obchodování s bitcoiny není úplně ekologická věc už nyní ví každý. A tak společnost One River přichází s možností, jak snadno bitcoiny uhlíkově kompenzovat.

Další informace

V květnu jsme Vám přinesli opravdu velké množství informací z domova, a tak se pojďme podívat na pár dalších zajímavostí ze světa – tentokrát se zaměříme především na novinky z oblasti insurtechu.

Kyber pojištění se stává nutností – americká společnost Colonial Pipeline zaplatila tučné výkupné pravděpodobně ruským hackerům, a tak si řada velkých společností uvědomuje, že digitální zabezpečení je kritická věc a pro jistotu bude dobré si i zajistit pojištění proti kybernetickým útokům. Určitě se to týká i firem v české republice – od bank až třeba po energetické společnosti. Zdroj: carriermanagement.com

Eko trendy v pojišťovnictví – podobně jako banky chystají během několika let omezit nebo dokonce zastavit financování společností, které nebudou mít vyřešenou udržitelnost, tak podobně budou reagovat i pojišťovny. Projekty, které budou neekologické, výrazně zdraží nebo nepůjdou pojistit vůbec. Zdroj: reinsurancene.ws

Koupě pojištění za bitcoin – možná to zní v době extrémní volatility kryptoměn podivně, ale už existuje i pojištění, které umožní platbu bitcoinem. Zdroj: carriermanagement.com

Držte nám přízeň a fintechu zdar!

Další doporučené články

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už...
1. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min
Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce