Reklama

Květen 2021 na FinTechCowboys

2. 6. 2021 – | Doba čtení: 4 min

praha
Zdroj: Dmitry Goykolov na Unsplash

Květen roku 2021 se zapíše jako měsíc, který zamotal hlavy řadě spekulativních investorů ve světě kryptoměn. Bitcoin a téměř všechny další kryptoměny současně s ním odepsaly asi 40 % své hodnoty. Ukázalo se, že zdánlivá nezávislost kryptosvěta na politice a státních zřízeních je opravdu jen zdánlivá. Za jeden z hlavních dopadů (hned vedle proslavených tweetů Elona Muska) se považuje boj Číny proti těžbě kryptoměn, protože nad nimi nemají kontrolu, jakou by chtěli. Ale v květnu se stala i celá řada dalších zajímavostí, které si pojďme nyní shrnout.

Každý měsíc se snažíme vybrat jednu firmu či událost, kterou považujeme za vítěze měsíce a tentokrát je to konečně i český zástupce. Australská fintechová společnost Zip přikupuje téměř 90 % podíl v tuzemské platební aplikaci Twisto. Zaplatí za něj 89 milionů eur, asi 2,3 miliardy korun. Australané se tak stanou stoprocentním vlastníkem Twista a hodnota společnosti se tímto obchodem dostane asi na 2,5 miliardy korun!

Naše rozhovory

Co chystá Portu v roce 2021? – to nám prozradil šéf tohoto investičního fintechu, Radim Krejčí. A skutečně je na co se těšit a také se těšíme, že podobná vylepšení třeba brzy představí i konkurence Portu.

O crowdfundingové platformě Ronda Invest – tentokrát jsem si povídali se zástupcem fintechu, o kterém se třeba tolik nemluví, ale přitom je z našeho pohledu jeden z těch nejstabilnějších fintechů u nás.

Jak se staví banka podle – v příštím roce u nás začne fungovat nová banka, která se již nějakou dobu chystá pod hlavičkou Partners. Michal Skalický nám prozradil nějaké exklusivní informace, jakou propozici banka bude mít.

Je už BankID v plném provozu? – společnost Bankovní identita, a.s. od června jde do plného provozu, a tak jsme se zeptali jejich zástupce na řadu detailů, které se jinde nedají zjistit.

Udržitelnost nejen v bankách očima prvního CSO v České republice – Matúš Púll z České spořitelny nám popsal, co všechno můžeme v nejbližší době čekat v oblasti udržitelnosti nejenom v bankovním světě. Zatím se o tom mluví málo, a tak bychom se tomuto covidem trochu upozaděnému tématu chtěli věnovat mnohem víc.

Služba na ověření finančního zdraví firem zdarma – Roger nedávno spustil velmi zajímavé API rozhraní, a proto nás zajímalo, jaký je o něj zájem a pro koho je vlastně určené.

auto
JESHOOTS.COM na Unsplash

Zprávy a články z domova

Patron GO – finanční ochránce – nová aplikace pomáhá lidem uspořit peníze. Aplikace nás natolik zaujala, že jsme se rozhodli na ni udělat podrobnou recenzi, kterou můžete v příštích týdnech očekávat.

Cofidis spouští voicebotku Viku – digitalizace a automatizace komunikace s klientem je téma, které řeší řada velkých i středně velkých finančních institucí a Cofidis se řadí mezi ty první, které podobné řešení spouští do reálného provozu.

Podpořit.cz umožní dělat dobré skutky každému. A zdarma. – v našem přehledu zajímavých českých fintechů se poprvé objevuje zástupce „charitativního“ světa. Takže pokud máte chuť někoho podpořit, není to nic složitého.

Zaloto plánuje skoncovat s předraženými úvěry na automobily – finanční marketplace Zaloto je tuzemskou jedničkou v oblasti online hypotečních poptávek a nyní to začíná zkoušet i v oblasti aut.

Spolupráce českých fintechů Cashbot a Fidoo pomáhá firmám – Cashbot pomáhá firmám se zkracováním faktur a Fidoo pomáhá firmám s papírováním. Nyní obě firmy spojily síly a tak vzniklo nové zajímavé partnerství.

Vítězové hackathonu našli nové příležitosti a chtějí inovovat – po delší době u nás proběhl fyzický hackathon, a i když vítězové nejsou zástupci fintechových oblastí, rozhodně mohou jejich nápady inspirovat.

Co je produktový katalog pro FinTech, banky a srovnávače? – v tomto článku jsme se zaměřili na jednu z oblastí, která je kritická pro velké společnosti s komplexním portfoliem produktů.

Spolupráce MALL Pay a ComGate – MALL Pay se díky spolupráci s ComGate dostal k několika tisícům nových eshopů a tím výrazně rozšířil pole své působnosti.

Životní pojištění Mutumutu chce do světa – Mutumutu provedlo rozsáhlý průzkum v několika evropských lokalitách a chystá se na zahraniční expanzi.

Startup Dateio expanduje na Slovensku – další český (i když někdy se označuje za slovensko-český) startup oznámil postupnou expanzi do nových zemí v našem regionu.

france
Chris Karidis na Unsplash

Zprávy ze světa

Lemonade se pouští do pojištění aut – jeden z nejznámějších insurtechů rozšíří skladbu svých služeb. Takže by české pojišťovny měly zbystřit a zkusit se ochytřit, jak se auta pojišťují moderně.

Revolut pomůže získat v e-shopu lepší cenu – Revolut podobně jako český projekt Podpořit přináší rozšíření do webového prohlížeče, které v tomto případě klientům Revolutu pomůže se slevovými kupony v e-shopech.

Stripe získal fintech na ověřování karet – Bouncer – čím víc plateb probíhá digitálně, tím jsou větší nároky na boj proti podvodům. Stripe zakoupil společnost Bouncer, která má promyšlené řešení, jak zvýšit bezpečnost při placení pomocí karet v online prostoru.

One River chce nabízet bitcoiny s neutrální uhlíkovou stopou – že obchodování s bitcoiny není úplně ekologická věc už nyní ví každý. A tak společnost One River přichází s možností, jak snadno bitcoiny uhlíkově kompenzovat.

Další informace

V květnu jsme Vám přinesli opravdu velké množství informací z domova, a tak se pojďme podívat na pár dalších zajímavostí ze světa – tentokrát se zaměříme především na novinky z oblasti insurtechu.

Kyber pojištění se stává nutností – americká společnost Colonial Pipeline zaplatila tučné výkupné pravděpodobně ruským hackerům, a tak si řada velkých společností uvědomuje, že digitální zabezpečení je kritická věc a pro jistotu bude dobré si i zajistit pojištění proti kybernetickým útokům. Určitě se to týká i firem v české republice – od bank až třeba po energetické společnosti. Zdroj: carriermanagement.com

Eko trendy v pojišťovnictví – podobně jako banky chystají během několika let omezit nebo dokonce zastavit financování společností, které nebudou mít vyřešenou udržitelnost, tak podobně budou reagovat i pojišťovny. Projekty, které budou neekologické, výrazně zdraží nebo nepůjdou pojistit vůbec. Zdroj: reinsurancene.ws

Koupě pojištění za bitcoin – možná to zní v době extrémní volatility kryptoměn podivně, ale už existuje i pojištění, které umožní platbu bitcoinem. Zdroj: carriermanagement.com

Držte nám přízeň a fintechu zdar!

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce