Lucemburský VC fond Ilavska Vuillermoz hledá české fintech a climatetech startupy. Rozhovor s Alainem Wildangerem

18. 4. 2024 – | Doba čtení: 7 min

Na český trh v roce 2023 vstoupila nová Venture Capital společnost z Lucemburska – VC Ilavska Vuillermoz, která hodlá investovat do fintechových, insurtechových a climatetechových řešení na českém trhu i v celém CEE regionu. Alain Wildanger, zakladatel VC fondu, nám prozradí, proč pro své nové sídlo zvolili právě Prahu, jaké firmy hledají do svého portfolia a jak celkově bude vypadat svět investic.

Představení společnosti VC

Alaine, název Ilavska Vuillermoz je docela zvláštní. Co znamená?

Vznik názvu naší společnosti je docela vtipný. S mým obchodním partnerem Laurentem Hengeschem jsme se seznámili v roce 2019 v autobuse v Teheránu. Byli jsme dva Lucemburčani, kteří cestovali po Íránu a objevovali kulturu země. Po návratu do Lucemburska jsme se znovu setkali, a protože oba máme background v bankovnictví, rozhodli jsme se dát dohromady část našich úspor a společně investovat do fintechu, který byl před pěti lety ještě v začátcích. Když došlo na vymýšlení názvu, můj nový obchodní partner se mě zeptal, jak se jmenovala moje babička, a připojil k jejímu jménu jméno své babičky. Takto vznikl na jejich počest VC Ilavska Vuillermoz.

Alain Wildanger a Laurent Hengesch – zakladatelé VC Ilavska Vuillermoz

Takže jste nejdřív působili v Lucembursku?

Nejprve jsme investovali vlastní peníze do několika menších fintechů v západní Evropě. V určitém okamžiku se nám na stůl dostala velice atraktivní nabídka nad naše finanční možnosti. Začali jsme tedy mluvit s přáteli a dalšími potenciálními investory, a tak jsme dali dohromady několik „club deals“. Ale kvůli přísným regulatorním požadavkům jsme nakonec dospěli k rozhodnutí vytvořit regulovaný fintech fond, který byl oficiálně založen v roce 2021. Díky tomu jsme začali investovat do fintechů po celé Evropě.

Kde všude máte aktuálně investováno?

Dnes máme vlajkový fintech fond, který je zaměřený na investice v Evropě a Velké Británii. V našem portfoliu máme opravdu velká jména jako N26, Solaris, 9fin z Anglie nebo Teylor ze Švýcarska – skutečně velmi dobře fungující, poměrně velké a vyspělé firmy. Celkově ve fintech fondu, včetně „club deals“, máme více než 20 společností. Také máme aktuálně za sebou skvělý úspěch u francouzské společnosti Qonto – jednoho z nejúspěšnějších bankovních fintechů v Evropě.

Nicméně tento fintechový fond brzy přestane investovat do nových společností, protože investiční období se pomalu uzavírá. Plánujeme nyní založit nový fond zaměřený výhradně na region střední a východní Evropy. A právě tento fond bude řízen z pražské kanceláře.

Investiční fond pro CEE region

Proč jste se rozhodli usídlit zrovna v České republice?

Potřeba expandovat do České republiky byla přirozeným vývojem: částečně zde působím již více než 15 let. Je to trh, který znám, a také mluvím česky. Česká republika je excelentní základnou pro celé CEE, což je velmi atraktivní region, pokud jde o VC, protože fintech a climatetech projekty jsou zde značně podfinancované, což je pro nás skvělá příležitost.

Už má CEE fond v portfoliu nějaké firmy?

Fond teprve spouštíme, takže zatím ne, ale mezitím se nám podařilo navázat důležité partnerství s českou investiční společností Arbol Capital, která je současně jedním z našich akcionářů. Její jednatel Václav Audes je velmi aktivně zapojen do rozvoje našeho VC a pomáhá nám vybudovat zastoupení ve střední a východní Evropě.

Dalším důležitým partnerem je Tomáš Cironis, zakladatel StartupKitchen. Stal se naším prvním provozním zaměstnancem v České republice. Takže budujeme místní tým, který se bude soustředit na celý CEE region.

Jaké fintechové společnosti máte v hledáčku pro CEE fond?

Strategií našeho prvního fintech fondu bylo investovat do společností v pozdější fázi rozvoje. Nový fond se zaměří na společnosti v brzkých fázích rozvoje (pre-seed, seed a series A) v CEE regionu. Důvodem je malý výskyt vyspělejších fintechových společností v této oblasti, ačkoliv za posledních pár let tu vznikla celá řada zajímavých firem, které jsou ještě v počáteční fázi vývoje. A na ně se chceme zaměřit.

Takže začínáte Českem?

Zaměříme se na celou střední a východní Evropu, nejblíže nám je samozřejmě Česko a Slovensko, ale pokud to bude skvělá firma v Polsku, v Lotyšsku nebo v Maďarsku, určitě se na ni podíváme také.

Climatetech fond

Jaké místo ve vašem portfoliu patří climatetechu?

Máme na climatetech založený separátní fond, který má v aktuální době za cíl investovat do evropských klimatických společností 60 milionů EUR. Zajímají nás nejen softwarová, ale především i hardwarová dekarbonizační řešení. Zaměřujeme se na firmy budující hardware pro klimatická řešení. Takže v podstatě cokoli, co bude působit v odvětvích dekarbonizace, energetiky, průmyslu, mobility a zemědělství, bude pasovat do naší strategie.

Jak je na tom Česko s climatetech projekty?

Mnoho fondů pro klimatické technologie se zaměřuje na software, ale my jsme se intenzivně soustředili na hardware a myslím si, že Česká republika je v tomto směru velmi slibnou lokalitou, jelikož je zde mnoho skvělých inženýrů a tech expertů.

Výběrové řízení zájemců o investice

Kde hledáte nové firmy do portfolia? Jak vás zájemci o investice mohou oslovit?

Kontaktovat nás je úplné snadné: stačí vyplnit formulář na naší webové stránce. Ale není to jediný způsob, neustále dostáváme tipy na zajímavé projekty z našeho fintechového ekosystému, od jiných investorů a VC společností. V České republice se to zatím děje o něco méně, ale je to něco, co chceme změnit.

Také nás můžete potkat na mnoha akcích, kterých se hojně účastníme. Je to výborná příležitost setkat se se zakladateli, mezi kterými se také aktivně sdílejí informace o nových fondech, u nichž mohou potenciálně získat financování.

Co si společnosti musí předem připravit, než se na vás obrátí s pitchem k investici?

Situace se změnila oproti té, která tady byla ještě před pár lety, kdy se dalo velmi jednoduše získat jakoukoliv finanční pomoc. V dnešní době je velmi důležité, aby měla společnost jasný plán, jak se stát ziskovou. Pokud takový plán nemáte a nedostanete se brzy do černých čísel, nebudete moci na trhu získat žádné peníze. Obzvlášť to platí pro firmy v rané fázi rozvoje.

Někdy jsou společnosti ve fázi, kdy mají víceméně jen nápad. V takovém případě musí mít jasnou představu o svém produktu a vizi, co tím produktem dokážou změnit. Také zakladatelský tým bude hrát jednu z nejzásadnějších rolí. A v neposlední řadě budeme investovat své peníze ne do powerpointu ani do neexistujícího produktu, ale do lidí, kterým věříme a u nichž vnímáme, že do toho jdou naplno, takzvaně s kůží na trh. Samozřejmě je předchozí zkušenost majitelů s jiným startupem nebo úspěšným produktem vítaná, ale není povinná.

Co při rozhodování o investici zohledňujete?

Pro nás jsou klíčoví zakladatelé. Pokud mám důvěru v zakladatele, pak jim důvěřuji i v tom, jaký poskládají tým. Co je také zásadní a co vidíme v našich nejvýkonnějších společnostech, je disciplína ředitelů a manažerů. Nejlépe fungující společnosti jsou ukázněné a dobře organizované. Dá se to vypozorovat i na takové zdánlivé drobnosti jako spolehlivost v zasílání měsíčních přehledů.

Další věc, která je pro nás podstatná, je challengovat vybrané technologie. Chceme vidět, co již bylo implementováno, a chceme porozumět zvolené architektuře. Je podstatné, aby firmy měly svůj kód řádně zdokumentovaný, aby se dálo prokázat, že se vše vyvíjí podle standardů. Taková analýza je běžnou součástí due diligence.

Jak může implementace ESOP ovlivnit investorské rozhodování? Mají ho firmy implementovat co nejdříve?

ESOP dává smysl u firem v pozdější fázi. Na začátku se snažíte svůj byznys nějak postavit a počáteční podíly máte jasně vyřešené. Samozřejmě v určitém okamžiku přijde čas, kdy tým poroste a klíčoví zaměstnanci budou pro firmu asi to nejcennější. Proto je dobré o tom začít přemýšlet co nejdříve a má smysl o tom také mluvit se svými investory, aby věděli, jaké máte v tomto ohledu plány a milníky. Neznám žádného investora, který by nepřijal plány ESOP, protože všichni chápou, že abyste přilákali talenty, musíte je něčím motivovat.

Jaké jsou důvody k odmítnutí zájemce o investici?

Musím říct, že se odmítá kolem 85 % zájemců o investici. Buď nevěříme v produkt nebo tým, nebo se může stát, že nám daná firma nepasuje do portfolia. V našem fondu nechceme, aby se společnosti navzájem kanibalizovaly – tedy soutěžily ve stejných oborech a poskytovaly stejné produkty. Takže pokud máme jednu neo banku, o další nestojíme. Nicméně pokud má někdo jedinečný a úžasný nápad a jejich tým je skvělý, je velmi vysoká šance, že nad tím uchazečem budeme vážně uvažovat.

Ve chvíli, kdy se stáváte investorem, zapojujete se do řízení firem?

Je to pravděpodobně velmi zásadní bod pro to, co chceme v České republice a regionu střední a východní Evropy dělat. Díky tomu, že máme bohaté zkušeností se západním trhem, jsme schopni pomoct CEE regionu a propojit tyto dva obchodní světy. Chceme poskytnout západoevropským investorům přístup do střední a východní Evropy a investorům ze střední a východní Evropy umožnit vstoupit na západní trh. Podobně je to u společností v našem portfoliu – pro některé západní společnosti je velmi zajímavé vstoupit na místní trhy a vice versa. Máme toho hodně, co můžeme firmám nabídnout.

Takže v dnešní době máme zájem o něco větší podíl ve společnosti, abychom se mohli aktivněji zapojit, protože cítíme, že kromě financí zakladatelé často potřebují pomoc i nefinanční, kterou jim může poskytnout náš odborný tým.

O jakou pomoc se může jednat?

Je tady mnoho způsobů, jak jim můžeme pomoci, a chceme být firmám o něco blíže než jen jako nějaký pasivní investor. V první řadě můžeme firmám pomoci otevřít dveře na trhy západní Evropy. Také můžeme pomoci s plněním finančních požadavků a přípravou na další investiční kolo, reportingem, testováním produktů, najímáním lidí. Důležité je, že můžeme pomoct dostat se do kontaktu s některými dalšími fintech společnostmi, kde potenciálně může existovat synergie.

Na jak dlouhou dobu obvykle do společnosti investujete?

Máme finanční investiční produkt, takže samozřejmě v určitém okamžiku naši investoři budou chtít vidět výnosy. Proto neinvestujeme na neomezeně dlouhou dobu. U našich investic počítáme, že ideální konec je v horizontu 6 až 10 let. Pro investování do raných fází rozvoje společností počítáme, že ideální odchod je za 6 až 8 let. Ale důležité je, že u těchto firem nepočítáme s jednorázovou investicí. Pokud firma bude mít dobré výsledky, jsme připraveni kontinuálně pomáhat i v dalších investičních kolech.

CEE investiční scéna dnes a zítra

Jak hodnotíte současný stav investičního trhu ve fintech světě?

Situace se oproti období před covidem zcela změnila. To, co se dělo s investicemi v letech 2019–2021, vůbec nebylo zdravé, zažili jsme to na vlastní kůži. Od té doby se celý trh zcela změnil. Firmy si už nemohou dovolit lehkovážné zacházení s penězi investorů nebo budovat byznys na uměle zvýšených a nerealistických očekáváních, což jako fond chceme také více hlídat. Chceme, aby společnost fungovala štíhle a efektivně a každé euro musí být utraceno rozumně – což vlastně vyčistí fintech a posune odvětví na mnohem vyšší úroveň. Totiž nehledě na mnohem obtížnější situaci jsem přesvědčen, že i dnes bude moci dobře fungující společnost získat dobré financování.

Jak byste srovnal investiční prostředí v západní Evropě a v tomto regionu?

Mám pocit, že tady mají lidé větší hlad, jsou celkově pracovitější. A mám pocit, že si také navzájem více pomáhají, jsou méně zaměření jen sami na sebe. A to nejen na lidské úrovni, ale také na úrovni společností a VC, kde se informace aktivně vyměňují a vzájemná pomoc se rychle šíří po různých komunitních sítích. V tom také vidím velkou zásluhu asociací jako Czech Fintech Association, Fintech Hub, Czech Venture Capital Association a dalších. A myslím, že tohle je něco, co je velmi pozitivní a co se mi tady líbí. Negativní stránky je zatím příliš brzy hodnotit.

Jaká buducnost podle Tebe čeká investiční svět? Bude hůř?

Nemyslím si, že bude hůř, pro trh nejsou dobré žádné extrémy. Měli jsme velmi benevolentní období, teď prožíváme těžké období, ale trh by se měl dostat někam mezi: na jednu stranu by se majitelé firem měli soustředit na efektivitu své firmy, na druhou stranu by se investoři neměli bát investovat do VC kvůli nesmyslným oceňovacím predikcím a potenciální zakladatelé by se neměli bát nějakou novou společnost založit. Myslím, že stále existuje prostor pro skvělé nápady, a pro skvělé lidi se vždy najdou peníze na financování a na pomoc.

Další doporučené články

Nová konference o digitálních aktivech v Praze

Nová konference o digitálních aktivech v Praze

„Digitální aktiva pro bankovnictví a finance“ je konference pořádaná 5. listopadu v Praze, kam se sjedou přední odborníci a lídři z oblasti správy aktiv v bankovnictví,...
27. 9. 2024 – Doba čtení: 2 min

Julia Gorbatiuc

má dlouhodobé zkušenosti z bankovnictví, ale v poslední době dává přednost práci pro start-upy

Další články autora