Reklama

Maďarský PeasyPay chce s biometrií do Evropy

15. 9. 2020 – | Doba čtení: < 1

PeasyPay je maďarský fintech, který vytváří unikátní způsob placení u obchodníků, při kterém není nutné u sebe nosit platební kartu ani telefon. Vystačíte si s vlastním obličejem a rukou či spíše dlaní ruky. Společnost postupně expanduje se svým řešením do Evropy a v několika zemích zároveň zahájila pilotní projekty.

Koncoví uživatelé PeasyPay si musí nejprve pomocí mobilní aplikace na iOS nebo Androidu provést registraci do systému. Nejprve se uživatel vyfotí, protože první fází ověřování je biometrické rozpoznávání obličeje, které společnost úspěšně ověřila v testech na databázi s 12 miliony obličejů.

Jako druhý krok uživatel vyfotí dlaň svojí ruky. Dlaně jsou podobně jako otisky prstů naprosto unikátní identifikační prvky. Dá se říct, že obličej představuje přihlašovací jméno uživatele a dlaň potom v druhém kroku při placení představuje heslo.

Jako třetí krok pak uživatel v aplikaci placení spáruje s bankovní kartou a od té chvíle aplikaci nemusí používat.

Obchodníci musí projít standardní registrací, což je poměrně snadné. Musí si ovšem pořídit speciální terminál, který bude umět fotit obličeje a dlaně. Dokonce i rozpoznávání dlaně funguje na bázi focení a nedochází k žádnému dotyku ruky s rozpoznávacím zařízením.

PeasyPay pochází z Budapešti a spolupracuje s OTP Bank a skupinou E-Group, která se kromě jiného zabývá identity managementem.

PeasyPay nyní řeší tři zahraniční pilotní projekty. První je ve Španělsku, kde se zkouší u 25 obchodníků ve spolupráci se společností Ci3 a Bankou Liberbank. Ve Velké Británii se takto zkouší placení taxíků při placení vstupního poplatku za vjezd na letištní parkoviště v Glasgow. Ve Slovinsku se plánuje pilotní provoz pro placení v restauracích.

Zdroj: finextra.com, fintechfutures.com, peasypay.eu

Foto: od Nadine Shaabana na Unsplash

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce