Reklama

Mohl by patent společnosti Square vzít bankám platební roli?

10. 2. 2020 – | Doba čtení: 2 min

Mobilní a online platební platforma Alipay a internetová kryptoměna Ripple mění standardní fungování finančních služeb – jejich směnárna je téměř neviditelná. Společnost Square doufá, že se tento systém rozšíří díky posvěcení americké vlády.

Nový patent společnosti Square umožňuje v reálném čase převést částku libovolné měny na jinou, kterou si zvolí příjemce. Zákazníci společnosti Square již dříve projevili zájem o platby v kryptoměnách a pokud budou akceptovat tento nový koncept, mohl by fungovat vedle ostatních služeb společnosti Square. Týkalo by se to kryptoměn, zahraničních plateb, e-commerce, malých podniků a širších finančních služeb.

Vizí společnosti Square je, aby mohla být při platbě použita jakákoli měna, včetně kryptoměny, a připsaná platba by pak následně byla v měně, kterou si zvolí příjemce. Směna by byla řízena online. Užitím jedné nebo více datových struktur spravovaných společností Square by byla transakce převedena do požadované měny v reálném čase. Ochrana osobních údajů zajistí vyřízení požadavku při zachování soukromí stran.

Toto řešení je designováno tak, aby vyřešilo řadu problémů, které znemožňovaly používání kryptoměn pro retailové platby. Kolísání bitcoinu většinu uživatelů odrazuje. Prodleva při procesování platby byla totiž zatím tak velká, že mohlo dojít k poklesu původní hodnoty. Transakce v bitcoinech jsou stokrát pomalejší než platby kartou, takže vyřízení v reálném čase, které představuje společnost Square, by tento problém vyřešilo.

Úspěch společností Alipay a Ripple naznačuje, že je zde rostoucí zájem o transakce z jedné měny do druhé u menších částek při nakupování. Alipay například během posledních pár let vystavěl velkou síť mimo Čínu, která dovoluje čínským cestovatelům platit v jejich vlastní měně přímo u obchodníků bez nutnosti směny. Strategie se zdá úspěšná a společnost tak uvažuje o vybudování sítě v Evropě a Severní Americe.

Jack Dorsay, CEO společnosti Square a také Twitteru, uvedl, že kryptoměny budou brzy běžnou internetovou měnou a společnost Square již sestavila tým na vývoj potřebné technologie. Tato strategie by mohla společnosti Square pomoci vyvarovat se potížím podobného projektu (Libra) společnosti Facebook.

Zdroj: paymentssource
Foto od Nathan Dumlao na Unsplash

Další doporučené články

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Letní prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny, ale ve fintechu nic jako prázdniny neexistuje, proto vám i tentokrát shrneme nejzajímavější...
3. 8. 2022 – Doba čtení: 2 min
Společnost Barclays bude hostit CBDC hackathon

Společnost Barclays bude hostit CBDC hackathon

Společnost Barclays oznámila, že v září uspořádá „Barclays CBDC Hackathon 2022“, aby podpořila vznik nových technologií ve velkých bankách. Cílem akce...
27. 7. 2022 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce