NFT wash trading aneb v lásce, válce a na NFT tržištích je vše dovoleno
27. 1. 2023 – fintechcowboys | Doba čtení: 4 min
NFT wash trading je forma manipulace s trhem, která spočívá v opakovaném nákupu a prodeji stejných NFTs s cílem vytvořit iluzi vysoké poptávky a umělé inflace jejich ceny. Wash trading je vysoce neetická praktika a v některých částech světa nezákonná. Přesto však může být obtížné ji odhalit a zabránit jí, protože obvykle zahrnuje vytvoření více identit nebo použití automatizovaných skriptů k provádění obchodů.
Pojďme se blíže podívat na způsoby, jimiž k tomuto typu podvodu dochází, na motivaci aktérů, kteří ho provádějí, a na některé nejznámější příklady. Pokusíme se také odhalit samotný rozsah této praktiky na trhu s NFTs a nakonec se zaměříme na možnou budoucnost trhů s NFTs právě v kontextu wash tradingu.
NFTs zastávají významné místo ve světě kryptoměn a technologie blockchainu, ale s jejich rostoucí popularitou přicházejí nové typy podvodů, jako je právě NFT wash trading. NFT jsou jedinečná, kryptografická aktiva založená na blockchainu, který dokazuje vlastnictví pomocí digitálních účetních knih. Představují sběratelské předměty z reálného světa, jako jsou sběratelské karty, umělecká díla, videa, hudba, nemovitosti a fotografie. Lze je koupit a prodat on-line na specializovaných tržištích, jako je například Opensea, Rarible, Binance nebo SuperRare. Většinu mediální pozornosti však poslední dobou dostávají masově produkované NFTs promované influencery a celebritami. Faktem je, že se jedná o pump and dump schéma a mnoho celebrit, které je promovaly, dnes čelí obvinění z podvodu. To si však necháme na jiný článek 😊.
NFT wash trading je podvodná praktika, která má zvýšit cenu NFT ze strany prodávajícího. Kupující a prodávající si vyměňují NFT navzájem, aby zvýšili jeho cenu, ale veřejně pouze ohlásí první prodej. Při další výměně jsou peníze a NFT vráceny původnímu prodávajícímu, který ho za vysokou cenu může prodat a realizovat zisk. Ve většině případů jsou kupující a prodávající stejnou osobou.
Existují však i jiné důvody, proč k wash tradingu kromě manipulace s cenou dochází:
- Praní špinavých peněz: Zločinci mohou mezi sebou přesouvat velké sumy peněz pod zástěrkou legitimních NFT transakcí a kolísavých cenových změn kryptotrhu.
- Tax loss harvesting: NFT mohou být prodány a zpětně odkoupeny se ztrátou, aby se využily mezery v daňovém právu, což obchodníkům umožní uplatnit daňovou ztrátu, aniž by přišli o vlastnictví NFT.
Počátky wash tradingu
V posledních letech zaznamenal trh NFT významný růst a rozvoj s neustálým přílivem nových platforem. Mnoho investorů pohlíželo a doposud pohlíží na objem obchodů jako na klíčový ukazatel úspěchu platformy a jako na prostředek k jejich srovnávání.
Aby získaly pozornost a podíl na trhu, zavedly některé platformy jako ranou inovaci symbolické odměny pro aktivní obchodníky. Rarible byl jedním z prvních, kdo zavedl tuto strategii se svým tokenem ($RARI), ale ostatní platformy jej rychle následovaly. LooksRare učinil tokenové odměny ústředním bodem své strategie s tokenem $LOOKS a X2Y2 zavedl token $X2Y2. Avšak někteří jednotlivci využili těchto odměnových programů k osobnímu zisku prostřednictvím wash tradingu. Společnost Chainanalysis ve své zprávě, která se zabývala těmito programy, zaregistrovala zisk až 8,9 milionů dolarů mezi pouhými 110 adresami.
Konvenční případ wash tradingu s NFT nastal s CryptoPunkem 9998. Tento NFT se prodal 28. října 2021 za 124 457 ETH, což mělo v době prodeje hodnotu kolem 532 milionů dolarů. ETH použité k nákupu tohoto NFT bylo převedeno na prodávajícího a poté převedeno zpět na kupujícího, čímž byl splacen úvěr. Tento typ úvěru se nazývá flash loan. Prodávající pak uvedl stejné NFT na trh za 250 000 ETH, v té době šlo o hodnotu asi 1,01 miliardy dolarů. Před touto transakcí a flash loanem měla CryptoPunk 9998 NFT hodnotu 300 000 až 400 000 dolarů.
Technicky je wash trading s NFT nelegální a jedná se o podvod. Komoditní komise pro obchodování s futures (Commodity Futures Trading Commission) dokonce pověřila zaměstnance Coinbase monitorováním, aby se zamezilo obchodování s wash tradingovými NFTs na této platformě a nedocházelo k poskytování zavádějících informací. Problém obchodování s NFTs je však v tom, že tato aktiva nebyla doposud jasně definována ani jako cenné papíry, ani jako komodity, což ztěžuje jejich regulaci. Sankční orgán musí také prokázat úmysl oklamat a manipulovat s cenou.
Jelikož NFTs stále nabírají na popularitě, je důležité, aby si investoři byli vědomi potenciálních rizik, jako je například wash trading. Aby se kupující ochránil, může použít blockchainovou analýzu ke kontrole prodeje konkrétního NFT a dohledat známky samofinancování, které naznačují že k wash tradingu došlo.
Fakt, že se téměř každých několik týdnů objeví další zpráva o podvodu či skandálu na nedostatečně regulovaném trhu s NFTs, by měl být alarmující pro investory do tohoto tržního segmentu. Zatím je stále velmi obtížné určit, kterým směrem se celý trh bude ubírat. Podaří se ho včas dostatečně regulovat, aby se zamezilo dalším podvodům, které decimují úspory investorů do tohoto odvětví, nebo popularita NFTs klesne natolik, že celý trh upadne v zapoměnní, protože do něj po všech těchto skandálech nikdo nebude chtít investovat? Ačkoliv mají NFTs obrovský potenciál pro virtuální ekonomiku a metaverzum, v některých zájmových skupinách se už jedná o de facto sprosté slovo.
Je ale pravda, že porodní bolesti spojené se vznikem nových odvětví a produktů nejsou nic nového. Kolik lidí muselo proletět čelním sklem, než byly uzákoněny tříbodové bezpečnostní pásy? Nedostatečná rychlost regulace je přeci jen jednou z hlavních charakteristik průmyslu 4.0 a nezbývá než doufat, že v případě NFTs dojde skrze regulaci k obnovení důvěry v tyto produkty dříve, než se vytratí veškerá chuť do nich investovat.
Zdroje: community.dune.com, anchain.ai, forkat.news, techtarget.com, coindesk.com, blog.chainalysis.com, linustechtips.com