Reklama

Placení kusem plastu bude přežitkem

7. 6. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Česká fintechová společnost Twisto se jako první v oboru zcela vzdá tradičních platebních karet, do roku 2025 začne své služby poskytovat s nulovým využitím nerecyklovatelných plastů. Reaguje tak na fakt, že plná recyklace karet není kvůli vloženým čipům a anténě možná. Společnost zároveň počítá s tím, že při stávajícím tempu inovací, které do prostředí finančních služeb zavádí, bude postupný přechod na bezplastové fungování hladký jak po technické stránce, tak z pohledu zákazníků, kteří Twisto využívají pro každodenní platby v kamenných a internetových obchodech, placení složenek či dělení účtů mezi přáteli.

“Jen v Česku je dnes v oběhu téměř dvanáct milionů platebních karet. Kdybychom je vyskládali vedle sebe, spojíme jimi Prahu a Paříž. To je obrovské množství plastu, které nikdo nikdy nezrecykluje a které přitom s rozšířením služeb jako Apple Pay a Google Pay postupně ztratí jakékoli logické opodstatnění. Proto jsme se rozhodli plastové platební karty do roku 2025 zcela odstřihnout. Počítáme samozřejmě s tím, že se do té doby ještě více rozšíří možnosti placení telefony, chytrými hodinkami a dalšími wearables, zkrátka že technologie bezkaretního placení bude v roce 2025 dostupná všem. Naším rozhodnutím pochopitelně nesmí nijak utrpět uživatelský komfort, který lidé na Twistu oceňují,” říká Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Twisto při rozhodování o vyřazení fyzických platebních karet nevycházelo jen z faktu, že se nedají recyklovat. V potaz bralo také uhlíkovou stopu, kterou za sebou každá vyrobená karta zanechá. Z dostupných dat vyplývá, že na kartu o váze přibližně pěti gramů připadá jednadvacet gramů uhlíkové zátěže.

“Omezením plastů se banky v Česku zatím příliš nezabývají, mnohé z nich stále prezentují kartu jako zcela neoddělitelný doplněk ke každému účtu. Věřím, že tento způsob uvažování postupně z trhu zmizí. Těší nás, že se řadíme mezi první v republice, kteří se rozhodli jít tímto směrem, a doufáme, že nastolíme nový trend, který má podle nás velkou šanci na úspěch. Vždyť komu by se chtělo sahat do peněženky pro kartu, když může zaplatit mnohem pohodlněji?” dodává Šmída.

Jedním z prvních kroků, který letos Twisto směrem k fungování bez plastů podnikne, bude spuštění virtuálních karet. Ty bude možné nahrát do v Česku nedávno spuštěného Apple Pay a majitelé iPhonů tak budou moci nehledě na to, u jaké banky mají běžný účet, platit bez nutnosti nechat si poslat jakoukoli fyzickou platební kartu. Placení přes Google Pay Twisto plánuje spustit do konce roku. V portfoliu služeb tento způsob placení doplní Snap, který zákazníci využívají pro snadné placení faktur a složenek, a Split, který si uživatelé oblíbili například pro pohodlné rozdělení hromadného účtu za večeři mezi přáteli. 

Zdroj: Tisková zpráva

Další doporučené články

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už...
1. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min
Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce