Reklama

Placení kusem plastu bude přežitkem

7. 6. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Česká fintechová společnost Twisto se jako první v oboru zcela vzdá tradičních platebních karet, do roku 2025 začne své služby poskytovat s nulovým využitím nerecyklovatelných plastů. Reaguje tak na fakt, že plná recyklace karet není kvůli vloženým čipům a anténě možná. Společnost zároveň počítá s tím, že při stávajícím tempu inovací, které do prostředí finančních služeb zavádí, bude postupný přechod na bezplastové fungování hladký jak po technické stránce, tak z pohledu zákazníků, kteří Twisto využívají pro každodenní platby v kamenných a internetových obchodech, placení složenek či dělení účtů mezi přáteli.

“Jen v Česku je dnes v oběhu téměř dvanáct milionů platebních karet. Kdybychom je vyskládali vedle sebe, spojíme jimi Prahu a Paříž. To je obrovské množství plastu, které nikdo nikdy nezrecykluje a které přitom s rozšířením služeb jako Apple Pay a Google Pay postupně ztratí jakékoli logické opodstatnění. Proto jsme se rozhodli plastové platební karty do roku 2025 zcela odstřihnout. Počítáme samozřejmě s tím, že se do té doby ještě více rozšíří možnosti placení telefony, chytrými hodinkami a dalšími wearables, zkrátka že technologie bezkaretního placení bude v roce 2025 dostupná všem. Naším rozhodnutím pochopitelně nesmí nijak utrpět uživatelský komfort, který lidé na Twistu oceňují,” říká Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Twisto při rozhodování o vyřazení fyzických platebních karet nevycházelo jen z faktu, že se nedají recyklovat. V potaz bralo také uhlíkovou stopu, kterou za sebou každá vyrobená karta zanechá. Z dostupných dat vyplývá, že na kartu o váze přibližně pěti gramů připadá jednadvacet gramů uhlíkové zátěže.

“Omezením plastů se banky v Česku zatím příliš nezabývají, mnohé z nich stále prezentují kartu jako zcela neoddělitelný doplněk ke každému účtu. Věřím, že tento způsob uvažování postupně z trhu zmizí. Těší nás, že se řadíme mezi první v republice, kteří se rozhodli jít tímto směrem, a doufáme, že nastolíme nový trend, který má podle nás velkou šanci na úspěch. Vždyť komu by se chtělo sahat do peněženky pro kartu, když může zaplatit mnohem pohodlněji?” dodává Šmída.

Jedním z prvních kroků, který letos Twisto směrem k fungování bez plastů podnikne, bude spuštění virtuálních karet. Ty bude možné nahrát do v Česku nedávno spuštěného Apple Pay a majitelé iPhonů tak budou moci nehledě na to, u jaké banky mají běžný účet, platit bez nutnosti nechat si poslat jakoukoli fyzickou platební kartu. Placení přes Google Pay Twisto plánuje spustit do konce roku. V portfoliu služeb tento způsob placení doplní Snap, který zákazníci využívají pro snadné placení faktur a složenek, a Split, který si uživatelé oblíbili například pro pohodlné rozdělení hromadného účtu za večeři mezi přáteli. 

Zdroj: Tisková zpráva

Další doporučené články

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Letní prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny, ale ve fintechu nic jako prázdniny neexistuje, proto vám i tentokrát shrneme nejzajímavější...
3. 8. 2022 – Doba čtení: 2 min
Společnost Barclays bude hostit CBDC hackathon

Společnost Barclays bude hostit CBDC hackathon

Společnost Barclays oznámila, že v září uspořádá „Barclays CBDC Hackathon 2022“, aby podpořila vznik nových technologií ve velkých bankách. Cílem akce...
27. 7. 2022 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce