Reklama

Podle studií poroste fintech rychle do roku 2030. Z jeho růstu bude těžit i Česko

13. 7. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Visa

Fintech patří mezi oblasti s největším růstovým potenciálem. Zatímco v dosud nejúspěšnějším roce 2021 dosahoval jeho celkový obrat 245 miliard dolarů, do roku 2030 vzroste podle studie Boston Consulting Group (BCG) a QED Investors na 1,5 bilionu dolarů, tedy na více než 30 bilionů korun. Celkový podíl fintechu na světových příjmech z finančních služeb vzroste ze 2 % na 7 %. Z růstu odvětví přitom bude těžit také Česká republika.

„Česko je v tomto segmentu už dnes středoevropským lídrem, což dokládá i počet nových fintechových startupů v posledních letech. Obecně můžeme říci, že počet vznikajících fintechů ve světě i v regionu střední a východní Evropy se od roku 2020 výrazně snížil a někde tento segment úplně zamrzl. Česko ale patří mezi ty země, které se v tomto ohledu velmi rychle vrátily na růstovou trajektorii,” říká Helena Toušková, expertka na finanční technologie ze společnosti BCG. Důvodem je podle ní velký počet fondů zabývajících se financováním startupů či vstřícnější přístup českých bank. Rok 2021 byl z pohledu objemu financování českých startupů rekordní, z čehož těžil i fintech.

Fintech bude tvořit čtvrtinu hodnoty bankovního sektoru

Zatímco v rámci celého sektoru finančních služeb se dnes fintech podílí na celosvětových příjmech pouze ze 2 %, u bankovního sektoru je tento podíl o něco vyšší (4 %). Do roku 2030 však podle studie vzroste na trojnásobek a dosáhne 13 %.

Zároveň bude tvořit celou čtvrtinu hodnoty bankovního sektoru, přičemž dnes je to necelá desetina. Důvodem je nejen růst příjmů, které bude fintech generovat, ale také jeho rostoucí tržní ocenění. To se u veřejně obchodovatelných společností na konci roku 2022 sice propadlo na čtyřnásobek jejich ročních příjmů, v dalších letech se ale podle BCG opět zvýší.

Hlavním segmentem zůstanou platby

Největším segmentem v rámci finančních technologií zůstanou nadále platby, jejich podíl na celkových příjmech se však sníží. Zatímco v roce 2021 tvořily se 100 miliardami dolarů 40 % veškerých příjmů v oblasti finančních technologií, v roce 2030 se na celkovém obratu budou podílet pouze z jedné třetiny (520 miliard). Dalších 400 miliard dolarů budou generovat úvěry a 200 miliard připadne na pojištění.

Rozvíjet se budou služby pro firemní sektor

Hnacím motorem budou především řešení pro firemní zákazníky. Tržby v klasickém B2B segmentu vzrostou jedenáctkrát. Segment B2B2X, ve kterém fintechové firmy pomáhají ostatním společnostem zlepšovat jejich služby pro firemní zákazníky (B2B2B) nebo spotřebitele (B2B2C), vzroste 7,5násobně.

Tyto trendy jsou viditelné už i v Česku. Například insurtechy u nás tvoří 14 % nově založených fintechových firem v posledních pěti letech. Mezi lety 2012 a 2017 přitom šlo jen o 4 %. Příkladem je Tuito, které nabízí pojisťovací řešení pro středně velké i menší e-shopy, které následně pojištění nabízejí svým zákazníkům.

Těžiště se přesune do asijsko-pacifického regionu

Největší fintechový trh se přesune ze Severní Ameriky do východní Asie a Pacifiku. Růst regionu potáhnou rozvíjející se země jako Čína, Indie a Indonésie, které těží z toho, že v nich působí největší počet fintechových společností, mají hodně malých a středních podniků a zároveň mají početnou populaci bez dostatečného přístupu k moderním bankovním službám. Tržby v Severní Americe vzrostou 4násobně, zatímco tržby v Evropské unii společně s Velkou Británií se zvýší 5,5násobně.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce