Reklama

Pojištění na základě osobního stylu jízdy? Tesla nabízí pojistné produkty pro své i jiné vozy

13. 6. 2023 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: midjourney

Tesla Insurance je pojištění, které nabízí komplexní krytí a správu pojistných událostí pro majitele vozidel Tesla ve vybraných státech USA a plánuje expanzi do zemí Evropy se sídlem v Londýně (dle vypsaných pracovních pozic na svých stránkách).

Dle svého tvrzení je Tesla schopná nabídnout nižší sazby díky tomu, že sama nejlépe „rozumí své technologii, bezpečnosti a nákladům na opravy“, čímž eliminuje dodatečné poplatky tradičních pojišťovacích společností. Tesla Insurance má navíc eliminovat nutnost osobního setkání při sjednání pojištění tím, že plně integruje pojištění pro všechna vozidla do své aplikace.

Kde toto pojištění nabízí?

V současné době je Tesla Insurance dostupná v několika státech USA (včetně Arizony, Kalifornie, Colorada, Illinois, Marylandu, Minnesoty, Nevady, Ohia, Oregonu, Texasu, Utahu a Virginie). Dle vypsaných pozic pro právní poradce pro evropský pojišťovací trh, které se začaly objevovat již začátkem roku, je však zřejmé, že ji již brzy čeká i expanze do Evropy.

Stávající majitelé Tesly si mohou snadno zakoupit pojistku prostřednictvím aplikace Tesla za pouhou minutu, stačí vybrat možnost „Získat Tesla Insurance“, zatímco noví majitelé vozidel tak mohou učinit stejným způsobem před převzetím dodávky. Kromě toho mohou majitelé vozidel jiných než Tesla v Kalifornii pojistit svá vozidla jejich přidáním při nákupu pojistky.

Tesla nabízí pojištění s monitoringem „real-time“ chování za volantem, které je k dispozici majitelům modelů S, 3, X a Y 😉. Na rozdíl od jiných telematických pojistných produktů nevyžaduje Tesla dodatečnou instalaci zařízení pro snímání jízdy. Místo toho hodnotí chování při řízení s využitím specifických vlastností v rámci vozidla.

Na čem závisí cena pojištění?

 • Model vozu: Cenově dostupnější vozy, jako je Model Y, se často pojišťují levněji než vozy vyšší třídy, jako je Model X.
 • Lokace: Sazby se budou lišit podle toho, ve kterém státě žijete, ale mohou se měnit i v rámci daného státu na základě přítomnosti a závažnosti rizikových faktorů.
 • Najeté kilometry: Ti, kdo se svými vozidly ujedou velké množství kilometrů, budou pravděpodobně nakonec platit vyšší sazby za pojištění.
 • Výše spoluúčasti: Řidiči, kteří si zvolí nízkou spoluúčast, budou platit vyšší měsíční sazby za pojištění vozu. Za opravy vozu ale budou platit méně předem.
 • Vybrané krytí: Ti, kteří si zvolí rozsáhlejší krytí nebo budou mít vysoké limity ve svých pojistných plánech, budou platit více.
 • A v poslední řadě závisí cena pojištění na telemetrii založené na tzv. Skóre bezpečnosti, které se pohybuje na škále od 0 do 100 a má 5 hlavních součástí:
  • počet varování před čelní kolizí na 1000 mil
  • kolikrát musí být systém Autopilot Tesly vypnut (stav kdy auto není schopno samo zvládnout danou situaci)
  • počet případů prudkého brzdění
  • počet případů agresivního zatáčení
  • počet případů nedodržování bezpečných rozestupů

Pozn.: při zřízení pojištění je počáteční skóre každého uživatele 90 – pokud by však rostl počet nežádoucích incidentů, může se cena pojištění až zpětinásobit. Viz níže: roční cena pojištění v Texasu pro Model 3 (skóre 100 – 830 USD; skóre 0 – 6650 USD).

Tesla tvrdí, že při stanovování sazeb nepoužívá faktory, jako je věk, pohlaví, (bankovní) kreditní skóre a rodinný stav. Tím se výrazně odlišuje od většiny pojišťoven, což se může určitým řidičům líbit.

Jak pojištění v aplikaci funguje?

Klienti, kteří si zřídili pojištění, se dostanou ke svým pojišťovacím kartám a pojistným dokumentům prostřednictvím aplikace Tesla, kde lze také spravovat fakturační a platební údaje, aktualizovat platební metody a hlásit pojistné události. Změny pojistek, včetně zrušení, aktualizace adres a přidání nebo odebrání řidičů nebo vozidel, lze provést kontaktováním pojišťovny.

Proces hlášení pojistných událostí je dle oficiálních zdrojů bezproblémový a umožňuje klientům Tesly hlásit, spravovat a sledovat pojistné události přímo prostřednictvím aplikace. V případě nehody, srážky nebo poškození skla mohou pojistníci prostřednictvím aplikace zadávat potřebné informace, pořizovat fotografie a prohlížet si detaily pojistných událostí.

Současný stav Tesla Insurance

Realita se ovšem poněkud míjí s marketingem. Tesla Insurance konzistentně sbírá na nezávislých ratingových stránkách negativní hodnocení. Zákazníci si většinou stěžují na zákaznický servis a vysoké pojistné, zejména u jiných vozidel než Tesla. Vzhledem k nutnosti použití standartních systémů pro výpočet pojištění (kvůli absenci telemetrických zařízení nebo potřebného softwaru na jiných autech) v kombinaci s nižší mírou zkušeností se servisem a odhadem škod u konvenčních vozů je toto pojištění spíše nabízeno jako způsob, jak si konsolidovat smlouvy pro majitele více vozů (z nichž jedno je Tesla) než jako alternativa k tradičním pojišťovnám.

Kladné recenze naopak vyzdvihují funkčnost aplikace, rychlost, kterou si lze sjednat pojištění, a možnost přístupu ke všem pojistným smlouvám online.

Na závěr

Tesly jsou notoricky vysoce nákladné na pojištění – kombinace vysoké míry dopravních nehod, do kterých se dostávají, a volatility poškozených lithiových baterií z nich činí ve své kategorii jedny z nejdražších aut (co do ceny pojištění). Pokus o odstranění této překážky založením in-house pojištění byl pro Teslu výborný nápad. Ještě však musí zapracovat na tom, aby dokázala uspokojit své zákazníky co do kvality služeb. Přeci jen se zde bavíme o společnosti, která rozpustila své PR oddělení. Kontakt s veřejností je rozhodně aspekt, kde se Tesla musí ještě zasnažit.

Zdroj: tesla.com

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Duben 2024 na FinTechCowboys

Duben 2024 na FinTechCowboys

Ať už jste v dubnu zažili nové tropické teplotní rekordy nebo vám naopak pomrzla zahrádka, ve fintechu se toho opět událo...
2. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Richard Šubrt

Další články autora