Reklama

Přenáší hotovost koronavirus? aneb budoucnost plateb

6. 4. 2020 – | Doba čtení: 3 min

bankovky

Lidé se bojí hotovosti. Je ale takový strach oprávněný? Kolik lidí už dostalo koronavir přenosem přes hotovost? Které banky perou peníze? Pojďme si shrnout jaká je situace na bojišti a jaký může mít současná situace dopad na budoucnost placení v kamenných obchodech.

Klíčové informace

  • Pandemie Covidu-19 vyvolala obavy veřejnosti, že by koronavirus mohl být přenášen hotovostí.
  • Vědecké důkazy naznačují, že pravděpodobnost přenosu prostřednictvím bankovek je nízká ve srovnání s jinými dotykovými předměty, jako jsou terminály kreditních karet nebo tlačítkové klávesnice pro zadávání PINu.
  • Centrální banky jsou v současnosti vztahu k hotovosti nejednotné. Některé centrální banky aktivně komunikují a naléhají na přijímání hotovosti. V některých případech pak doporučují sterilizaci bankovek či jejich stažení z oběhu. Jiné banky naopak silně podporují bezkontaktní platby.
  • Pokud jde o další vývoj, mohl by se urychlit přechod k digitálním platbám. To by ale mohlo ztížit situaci pro „nebankovní“ a starší spotřebitele. Pandemie může zesílit výzvy k ochraně úlohy hotovosti – ale také volá po digitálních měnách centrálních bank.

Virální přenos prostřednictvím bankovek a mincí?

Pandemie koronaviru vede k obavám veřejnosti o přenosu viru prostřednictvím hotovosti. Centrální banky hlásí nárůst dotazů médií ohledně bezpečnosti používání hotovosti. Počet vyhledávání na internetu týkající se hesla „hotovost“„vir“ je na rekordním maximu.

Mezi jednotlivými zeměmi existují značné rozdíly. Více obav je v zemích, kde je v oběhu v poměru k HDP větší množství bankovek s nižší nominální hodnotou. Příkladem je Austrálie, Francie, Singapur, Švýcarsko, Irsko, Spojené království, Kanada, Spojené státy, Jamajka a Keňa.

Výzkum v mikrobiologii zjišťuje, zda patogeny jako viry, bakterie a houby mohou přežít na mincích a bankovkách. Je dokázáno, že některé viry, včetně lidské chřipky, mohou skutečně na bankovkách přetrvávat hodiny, případně dny. Týká se to i viru Covid-19. Ten může zůstat ve vzduchu po dobu tří hodin, 24 hodin na kartonu a ještě déle na plastech a oceli.

K dnešnímu dni (3. 4. 2020) však není známý žádný případ přenosu koronaviru skrze bankovky či mince. Vzhledem k povaze viru je mnohem pravděpodobnější jeho přenos díky kreditním terminálům nebo PIN podložkám.

 

Podpora důvěry v hotovost

K podpoře důvěry v hotovost se vyjadřují některé centrální banky. O nízkém riziku nákazy skrze hotovost informovala anglická Bank of England, německá Bundesbank nebo kanadská Bank of Canada.

V minulých krizích se poptávka po hotovosti často zvyšovala – spotřebitelé usilovali o stabilní uchování hodnoty. V současné době ale není obraz jednotný. Ve Spojených státech se hotovost v oběhu v poslední době zvýšila. Na začátku pandemie dokonce docházelo v USA k rekordním výběrům hotovosti z bankovních účtů, ale ve Spojeném království došlo naopak k úbytku.

Některé centrální banky přijaly vůči hotovosti ochranná opatření. Čínská Bank of China již od února sterilizuje bankovky v oblastech zasažených virem. Stejnou cestou se vydaly i centrální banky v Jižní Koreji, Maďarsku nebo Kuvajtu.

V Indii, Indonésii nebo Gruzii podporují centrální banky ve spolupráci s vládou bezhotovostní platby.

koronavirus

Důsledky pro digitální platby a zavedení digitálních měn centrálních bank

Bez ohledu na to, zda jsou obavy oprávněné či nikoli, vnímání, že peněžní hotovost může šířit patogeny, může změnit platební chování lidí i firem.

Současný vývoj přivádí digitální platby do popředí. Přesto nejsou všechny digitální platby imunní.

Například transakce debetní a kreditní kartou obvykle vyžadují podpis nebo zadání PIN kódu při větší transakci. Pro malé transakce se PIN kód nevyžaduje. V Rakousku, Německu, Maďarsku, Irsku, Nizozemí nebo Spojeném království proto byl stanoven vyšší transakční limit pro bezkontaktní platby.

Digitální peněženky nebo jiná platební rozhraní založená na chytrém telefonu (např. uložené údaje o kartě nebo QR kódy), jsou nabízející se řešení.

Pokud se ale lidé odkloní od užívání hotovosti a nastolí nový trend, dostane se do nevýhody ta část populace, která digitální metody placení nevyužívá. Ve Velké Británii je 1,3 milionů lidí bez bankovního účtu a nereálný je takový stav také ve všech rozvojových zemích.

Pružné a přístupné systémy centrálních bank se mohou měnit. Budou ale muset vydržet velký rozsah otřesů, jako je pandemie nebo kyber útoky. Ve světle současné krize by případná digitální měna centrální banky musela být přístupná celé populaci, včetně té bez bankovního účtu.

Zdroj: bis.org

Foto: Photo by Jp Valery , Fusion Medical Animation na Unsplash

Další doporučené články

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

Digitální banka N26 spustila na začátku dubna funkci Sdílených účtů na nových 21 trzích. Sdílené účty umožňují zákazníkům N26 spravovat...
30. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce