Reklama

Problematická spotřeba bitcoinových transakcí a krachující bitcoinoví těžaři

4. 1. 2023 – | Doba čtení: 2 min

bitcoin
Zdroj: André François McKenzie na Unsplash

Údaje z Digiconomist naznačují, že bitcoin v roce 2022 spotřeboval více energie než Švédsko. To vyprodukovalo přibližně 90 megatun uhlíkového znečištění, což je více než celá úspora vytvořená elektromobily v daném roce. 

Je zřejmé, že bitcoin má skutečně energetický problém. Vzhledem k tomu, že několik vysoce postavených těžařů zkolabovalo kvůli prudce rostoucím nákladům na energie, vyvstává velká otázka, jak se nejdéle fungující kryptoměna na světě může přizpůsobit měnící se ekonomice a politice spotřeby energie, které čelíme. V prosinci například vstoupila do bankrotu společnost Core Scientific – největší veřejně obchodovatelný těžař v USA – poté, co jejich akcie spadly o 98 %. Na konci roku se dostala do problémů další společnost Teeters a očekává se, že další bankroty budou následovat i v příštích měsících. Důvodem samozřejmě není jen vysoká cena energií, ale také výrazný pokles ceny bitcoinu, a tudíž násobně nižší příjmy než na začátku roku 2022.

Digiconomist poukazuje na to, že čistší energie začíná tvořit větší část bitcoinové sítě, přičemž podíl zemního plynu na spotřebě roste. Celkově však podíl obnovitelných zdrojů energie od roku 2020 klesá. Vzhledem k tomu, že síť Ethereum se díky The Merge zcela proměnila a nyní pracuje s o 99 % nižší spotřebou energie, je velkou otázkou pro bitcoin, jak může přejít na udržitelnější těžební budoucnost. 

Transakce s etherem předstihují bitcoin

Podle údajů společností YCharts a Nasdaq transakce s etherem v roce 2022 výrazně převýšily bitcoin. Stejně jako výše zmíněná otázka spotřeby energie to vytváří zajímavé pozadí v tomto roce pro dvě největší kryptoměny na světě. 

Ether zaznamenal o 338 % více transakcí než bitcoin, přičemž jeho aktivita byla v průběhu roku ve srovnání s bitcoinem volatilnější. To by naznačovalo, že způsob, jakým lidé provádějí transakce s etherem, je praktičtější, zatímco bitcoinové transakce jsou promyšlenější a metodičtější. 

Případy použití obou kryptoaktiv jsou v tuto chvíli velmi odlišné. Bitcoin je původní kryptoaktivum a má zaryté obhájce, kteří jej považují za fakticky alternativní peněžní systém čekající na přijetí ve světě. Ethereum se mezitím stává platformou, která je základem široké škály různých kryptofinančních projektů a nápadů, přičemž ether je kryptoměna, jež promazává kola těchto inovací.

Zdroj: komentář společnosti eTorocnbc.com

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min
N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

Digitální banka N26 spustila na začátku dubna funkci Sdílených účtů na nových 21 trzích. Sdílené účty umožňují zákazníkům N26 spravovat...
30. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Barbora Vrátilová

Další články autora