Reklama

Reakce bank na koronavirus

26. 3. 2020 – | Doba čtení: 2 min

rouška

Pandemie koronaviru zaskočila celý svět. Strhla lavinu obav, nejrůznějších opatření a také solidarity. O dopadech na běžný život se dozvídáme denně z médií. My jsme se zaměřili na hledání cest v bankovním prostředí a nabízíme pohled skrze tři různá opatření.

Navýšení bezkontaktních limitů

Nizozemí – Nizozemské banky se rozhodly zvýšit bezkontaktní limity pro užití PINu. 

Kumulativní limit bezkontaktních plateb pro debetní kartu byl nastaven na 50 euro, nyní je zvýšen na 100 euro. Bezkontaktní platby nad 25 euro je stále nutné ověřit zadáním PIN kódu.

Zvyšování limitů pro bezkontaktní platby se zdá jako slibná cesta k zamezení šíření koronaviru během placení. Ke stejnému kroku jako Nizozemí se rozhodli také v Norsku, Irsku, Velké Británii, Saudské Arábii, Egyptě, Polsku a Turecku.

Mastercard – na základě dílčích kroků v jednotlivých zemích (právě třeba v Nizozemí) 25.3.2020 oznámil Mastercard, že provede zvýšení limitů pro bezkontaktní platby v 29 evropských zemích. U zemí platících eurem je to navýšení z 25 na 50 euro pro jednu samostatnou platbu. Tj. pro platby do nového limitu se nebude muset zadávat PIN na terminálech u obchodníků, což by mělo snížit množství nadbytečných doteků. Tlačítková klávesnice terminálu je samozřejmě místo, které může být ideální pro přenos koronaviru.

Ze zemí s jinými měnami, kterých se opatření týká můžeme zmínit: Chorvatsko, Maďarsko, Bulharsko, Albánii, Uzbekistán, Polsko, Turecko a další. U některých je navýšení dokonce o více než 100%. Česká republika v této aktivitě zatím nefiguruje, tak věříme, že se to brzy zlepší.

Zdroj: mastercard (zde najdete přesný výčet zemí z konkrétní nové limity)

Speciální helplinka

Sberbank – Sberbank zavedla speciální helplinku pro korporátní klienty, která zodpovídá otázky spojené s bankovními operacemi v době koronavirové pandemie.

Považuje za klíčové podpořit co nejvíce své klienty a pomoci jim adaptovat se na nové pracovní podmínky. Většinu svých služeb nabízí banka online skrze Sberbank Business Online.

Zdroj: finextra

Omezení otvírací doby

Kanada – Šest největších kanadských bank se rozhodlo zavřít některé své pobočky a omezit otvírací dobu těch zbývajících, aby nedocházelo k dalšímu šíření koronaviru.

Podle kanadské bankovní asociace budou banky poskytovat pouze nejnutnější služby a podporu, a to především ve venkovských komunitách. Banky samy podporují své klienty k užívání jiných kanálů ke styku s bankou – jako online a mobilní bankovnictví, bankomaty nebo call centra.

Banky se zároveň zavázaly pracovat s klienty postiženými dopadem koronavirové pandemie individuálně. Zákazníci mohou získat v případě nutnosti až šestiměsíční odklad splátek půjček a hypoték.

Zdroj: finextra

Foto od 🇨🇭 Claudio Schwarz | @purzlbaum na Unsplash

Další doporučené články

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už...
1. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min
Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce