Recenze eToro – 1. díl
12. 6. 2020 – Julia Gorbatiuc | Doba čtení: 6 min
Trading platforma eToro byla první, která přišla na trh s unikátní kombinací investičního nástroje s konceptem sociální sítě. Zpřístupňuje svět online burz i pro toho největšího laika. A vypadá to, že se jí tato filozofie začíná vyplácet. Obzvláště v době pandemických nejistot. Za posledních pár měsíců zaznamenala platforma eToro prudký nárůst v počtech uživatelů a uskutečněných obchodech. Dnes se podíváme na zoubek platformě, která v prvním čtvrtletí 2020 dokázala ztrojnásobit objem zprostředkovaných transakcí.
Britská společnost eToro, názvem vtipně rezonující investičnímu pojmu „bull trend“, se skutečně vyrovnává svému jménu a obzvláště v posledních měsících zaznamenává intenzivní růst. Firma založená v roce 2007 k dnešnímu dni na své platformě čítá úctyhodných 13 milionů registrovaných uživatelů a nabízí 1854 obchodovatelných nástrojů. Na jednu stranu lze takový zájem o online trading připisovat zesilující snaze investičně nezkušených lidí zajistit si další zdroj příjmů. Na druhou stranu se eToro již od úplných začátků těšilo pozornosti investorů z důvodu revoluční myšlenky sociálního investování. Společnost na své platformě umožňuje uživatelům sdílet s komunitou své úspěchy na poli tradingu a zároveň se pokusit cizí úspěchy kopírováním zopakovat – na vlastní nebezpečí (ale o tom dále).
eToro je plnohodnotnou online tradingovou platformou poskytující možnost obchodovat s širokým spektrem nástrojů jako jsou akcie, kryptoměny, komodity, měnové páry, burzově obchodované fondy a indexy, některé z nich formou Contract for difference (CFD) na mezinárodních burzách v Londýně, NASDAQ, Frankfurtu atd. Pražská burza mezi ně bohužel nepatří. Ceny jednotlivých položek se aktualizují v reálném čase. Jako bonus eToro neúčtuje provize za zprostředkované ochody (s výjimkou pozic otevřených s CFD efektem). Platforma je plně regulovaná s licencemi v USA, UK, Austrálii, Africe, na Kypru a Gibraltaru.
Obchodování na platformě lze provádět samostatně nebo kopírováním obchodních profilů jiných investorů. Obchodovat lze buď z desktopu nebo z plnohodnotné mobilní aplikace. Kromě výše zmíněné trading platformy nabízí eToro řadu doplňkových nástrojů a služeb jako jsou eToroX krypto směnárna včetně krypto peněženky eToro Wallet, eToro Club, programy Popular Investor a CopyPortfolio (podrobněji o tom v druhém díle recenze).
Jdeme na to – onboarding
Hned na úvodní stránce Vás přivítá Alec Baldwin s ponožkovým maňáskem na ruce a zeptá se: „Kdo je goojibobo? – no přece Ty!“ Podle něj je investování s eToro dětsky triviální a neuspěje žádná výmluva, proč ještě nemáte otevřený účet a nakoupený alespoň Ethereum. Nu dobrá, Alecu, jdeme na to!
Základní registrace do portálu je vskutku jednoduchá a nijak překvapivá. Ano, musíte navíc vyplnit dotazník investora stanovující míru rizika, kterou chcete podstoupit, a zkušenosti, kterými disponujete. A v případě, že se přiznáte, že žádný zkušený investor nejste, některé obchody s CFD vám nebudou zpřístupněny. Abyste mohli vložit požadovaný úvodní obnos 200 USD, váš účet musí být schválen. Nicméně abyste nezaháleli do té doby, než se váš účet aktivuje (tento proces může trvat i dny), lze začít zkušebně obchodovat na virtuálním účtu, kde máte „na hraní“ 100 000 virtuálních USD dolarů. Je to zajímavý nástroj na úvodní rozkoukání.
Pro kompletní aktivaci účtu budete vyzváni k doložení několika osobních dokladů včetně posledního uhrazeného účtu za elektřinu, plyn nebo bankovního výpisu. Z doložených dokladů musí být patrná země, ve které žijete. eToro je nadnárodní platforma a musí respektovat legislativní rámce jednotlivých geopolitických oblastí ovlivňující minimální vklady a poplatky za CFD obchody. Ověření identity neodbývají, například schvalování mého účtu se protáhlo o týden z důvodu záznamu o mé činnosti v jiné zemi (ano, měla jsem zapnutou VPN :-D). Nesoulad bylo nutné vysvětlovat elektronickou poštou a opakovaně dokládat výpisy z účtů. Je asi vhodné počítat s tím, že obchodovat se skutečnými prostředky nebudete moci okamžitě.
Posledním krokem k dokončení onboardingu je vložení peněz. Výběr platebních metod je bohatý – můžete zvolit klasickou kreditní kartu, PayPal, elektronický převod, Skrill, UnionPay atd.
První dojmy
Aplikací vás provede online průvodce. V pěti krocích vám představí klíčové funkcionality – pomůže vám přidat trh ke sledování, otevřete svou první nákupní pozici, začnete kopírovat jiného investora, prohlédnete si své nově nabyté portfolio a přečtete si první zprávy na informačním kanálu (žádný strach, všechno nad virtuálním účtem). Portfolio, sledované trhy a informační lišta jsou přehledné a podporují možnosti vyhledávání, filtrování, řazení a přepínaní pohledů. Důležité informace jsou jednoduše dostupné a bilance investovaného kapitálu je neustále na očích na spodní liště aplikace.
Otevření Buy/Sell pozice nebo zadání příkazu k obchodu probíhá pomocí formuláře, kde také můžete nastavit Stop Loss nebo Trailing Stop loss hodnoty, Take profit a zvolit si výši pákového efektu. Pro oblíbené nástroje ve vlastních preferencích lze tyto hodnoty přednastavit a pak již obchodovat na „jeden klik“.
Měny a poplatky
Měna, se kterou se na eToro operuje, jsou americké dolary. U vkladů v jiných měnách je třeba počítat s poplatky za převod a směnárnu. eToro sice za samotné obchodování poplatky neúčtuje (s výjimkou standardních spread fees), nicméně až si budete chtít prostředky z platformy vybrat, budete za to muset zaplatit. Aktuální hodnota za výběr se snížila z původních 25 USD na 5 USD za výběr. Vybíraná částka by neměla být menší než 30 USD.
Některé poplatky na eToro mohou nováčky zaskočit, například poplatek za nečinnost účtu. Pokud uživatel nevykazuje žádnou činnost déle než 12 měsíců, bude za to platit automatický poplatek ve výši 10 USD za každý následující měsíc, dokud má na účtu nějaké peníze.
Osobně bych eToro mohla vytknout poměrně nepřehledné zobrazení toku peněz na účtu – ať už z hlediska vkladů a výběru prostředků, tak i finančních toků v rámci obchodování. Nalézt tuto funkcionalitu v aplikaci také zabralo nějaký čas.
Kopírování lidí
Nejzajímavější funkcionalitou celé aplikace je takzvaný Copy Trading, tedy možnost kopírovat budoucí nebo také již otevřené obchody jiných uživatelů. Ve své podstatě se jedná o možnost přenechat dennodenní investiční umění jinému investorovi dle vlastí volby. Neplatíte mu za to žádné peníze, na oplátku on nenese žádnou finanční ani sociální zodpovědnost za vaše případné ztráty. V době, kdy spousta uživatelů nechá důležitá analytická rozhodování na AI, eToro vsadila na možnost rozhodování o vlastním portfoliu na základě jiných lidí. Kopírováním vlastně opakujete veškeré operace a volby investora v částce, kterou jste na tuto činnost alokovali.
Výběr vhodného kandidáta lze uchopit z několika úhlů:
- Pokud máte jasné favority u obchodovaných nástrojů nebo odvětví, například toužíte vlastnit akcie Amazonu nebo obchodovat s Ethereem, pak máte na výběr ze seznamu investorů, kteří s danou položkou aktuálně obchodují.
- Pokud se rádi inspirujete názorem většiny, můžete vybírat z těch, které kopíruje největší množství lidí (zde je vhodné sledovat, zda má počet jejich příznivců tendenci růst, nebo aspoň prudce neklesá).
- Pokud pro vás hraje důležitou roli stabilní zisk, lze volit ze žebříčku „špičkoví investoři“. Profil každého investora obsahuje statistiky zisků od doby, co začal na eToro obchodovat.
- Pokud chcete diverzifikovat portfolio dle rizika, pak si můžete volit mezi investory s nejnižším hodnocením rizikovosti investic nebo naopak vyhledat ty, kteří se rádi pohybují na tenkém ledě. Profil investora vám může prozradit nejen stávající koeficient rizikovosti daného portfolia, ale také jeho vývoj v čase.
Potenciálně zajímavé kandidáty můžete přidat na seznam sledovaných trhů, nebo využít virtuální peníze na „zkušební jízdu“ investice. Jakmile máte rozhodnuto, můžete začít kopírovat na ostro. Minimální částka investice je 200 USD, u některých investorů i více. Rizika si můžete ošetřit StopLoss limitem pro zastavení sledování. Některé investory nebudete moci kopírovat, pokud nemáte povolené obchody formou CFD. Své otázky můžete investorovi zanechat veřejnou zprávu na jeho zdi, nicméně se může stát, že se odpovědi nedočkáte. Posílat osobní zprávy mezi investory v rámci eToro není povolené.
Máte vybráno a okopírováno, takže teď nastává ten krásný okamžik, kdy si můžete dát nohy na stůl a jen sledovat, jak Vaše peníze svědomitě vydělávají. Nebo také nevydělávají, když jsou trhy rozhoupané situacemi jako je Covid-19. Brzy také zjistíte, že svého vybraného investora vlastně musíte neustále sledovat. Může se stát, že v mžiku oka se vám investor s rizikovým indexem 4 a dlouhodobě stabilním profitem 25% propadne na samé dno, do rizikové skupiny 7 s profitabilitou -23,58 %. eToro vám v takovém případě intenzivně nahání hrůzu jednou zprávou horší než druhou a ve finále Vám důrazně doporučí přestat daného investora kopírovat. Co s nastavenými obchody se pak musíte rozhodnout sami. Zda je zavřete nebo necháte i nadále běžet, je úplně na vás. Bez ohledu na to, koho kopírujete, obchody ve skutečnosti otevíráte vy sami a je zřejmé, že tato funkčnost nezaručuje automaticky skvělé výsledky a vyžaduje zkušenosti a pevné nervy.
Pokud se ale svými investičními dovednostmi cítíte natolik jistí, že se místo kopírovaní ostatních toužíte ocitnout na straně kopírovaného, není nic jednoduššího. Stačí si svůj profil označit jako Veřejný. V ten okamžik vás již lze v sociální síti eToro vyhledat, prohlédnout si vaše statistiky (které v módu privátního profilu nevidíte ani vy) a začít vás sledovat a dokonce kopírovat. Tím pro vás ale zábava nekončí, protože eToro nabízí program, který umožní vydělávat peníze také těm, jejichž chování je kopírováno ostatními. O tomto a o dalších vychytávkách eToro v druhém díle.
Co lze platformě vytknout
Z uživatelského hlediska lze toho eToro vytknout málo. Nicméně pro českého uživatele není lokalizace aplikace úplně bezchybná, v některých případech se jedná o strojově generovaný překlad, který dost často komolí věty a není vždy konzistentní v názvosloví tlačítek a položek menu.
Pokračování recenze: eToro – pokročilejší funkcionality
Foto od: Stephane YAICH on Unsplush