Reklama

Recenze eToro 2. díl – pokročilé funkce

19. 6. 2020 – | Doba čtení: 4 min

eToro investiční sociální síť
Zdroj: eToro investiční sociální síť

V minulém díle jsme se podrobně podívali na klíčové funkcionality trading platformy eToro. Dnes se zaměříme na pokročilejší funkce a doplňkové nástroje které eToro nabízí pro fajnšmekry: eToroX krypto směnárnu, krypto peněženku eToro Wallet, eToro Club, programy Popular Investor a CopyPortfolio.

Popular Investor

V prvním díle recenze již bylo zmíněno, že zpřístupnit vlastní portfolio ke kopírování ostatním je velice snadné – stačí svůj profil označit za veřejný a kdokoliv ho může začít sledovat a kopírovat. Napadne vás ale logická otázka: jaká výhoda z toho plyne pro toho, kdo je kopírován? Kromě narůstajícího pocitu tlaku, úměrně rostoucího s počtem sledujících uživatelů, investorovi z tohoto vztahu neplynou žádné benefity. Ale…

V případě, že se investor cítí již natolik pevný v kramflecích, že chce na svém obchodování začít vydělávat, pak mu postačí minimálně 1 kopírující uživatel a aspoň 2 měsíce zisků, aby se mohl zapojit do partnerského programu eToro pod názvem Popular Investor. Tento program je koncipován jako multi-level obchodní model, ve kterém se můžete postupně propracovat od začátečníka Cadet, přes pokročilejší levely Rising Star a Champion do šarže Elite. Každá vyšší úroveň nabízí fixní měsíční finanční odměnu v hodnotě 500 nebo 1000 USD, ale až Elite poskytuje, kromě fixního poplatku, odměnu 2% z celkového ročního výnosu všech spravovaných aktiv, tedy veškerých finančních prostředků investovaných jinými uživateli v rámci kopírování profilu Popular Investora.

Vzhledem k rostoucímu množství zájemců eToro stále zpřísňuje podmínky svého programu. Nejenže aspirující Popular investor musí zveřejnit na svém profilu svou skutečnou fotografii a jméno, ale nesmí ani přesáhnout hranice rizikovosti úrovně 6 za celou historii obchodování na eToro a pro zařazení do příslušné úrovně Cadet, Rising star atd. navíc musí mít do svého portfolia investovanou určitou minimální částku z vlastních prostředků.

eToro top Popular Investors za rok 2019
eToro top Popular Investors za rok 2019

Účast v tomto programu má i svá rizika: eToro si vyhrazuje právo na základě svého výhradního rozhodnutí a bez oznámení vyloučit kteréhokoliv uživatele z řad Populárních investorů, zablokovat nebo uzavřít jeho účet a zadržet nebo odvolat jakoukoliv platbu na kterou by měl dotyčný Popular investor nárok. Důvodem k blokaci může být podezření na zakázanou obchodní činnost, například scalping (nákup-prodej v krátkém čase při minimálním pohybu cen). V některých případech způsobí zablokovaný účet pouze pozbytí účasti Popular Investor programu a investor může i nadále obchodovat na eToro. V závažnějších případech jeho účet nebude možné kopírovat a někdy může samotný investor pouze spravovat stávající pozice, ale již nemá povoleno otevření nových pozic.

Copy portfolios

Pokud investujete ve velkém a zároveň chcete kopírovat úspěšné hráče s tím, že vás nebaví si pracně budovat kopírovací strategie z jednotlivých investorských profilů, eToro přišlo s dalším nápadem, který označuje za investiční produkt příští generace – CopyPortfolios. Jedná se o možnost kopírovat větší složená portfolia.

eToro Copy Portfolio nejlepších investorů
Copy Portfolio nejlepších investorů

Investovat lze do tří typů složených portfolií: Top Trader Portfolio, což je sloučenina portfolií od nejlepších Popular Investor obchodníků, Market Portfolios, založených na algoritmech, které spojují pod jednou střechou nejlepší položky na základě společného nápadu, parametru nebo algoritmu. Příkladem takového portfolia je Shopping Card portfolio zahrnující akcie Amazonu, Spotify, eBay a dalších. Třetí možnosti je investovat do portfolií sestavených strategickými partnery eToro a předními finančními institucemi.

eToro Partnérská portfolia
eToro Partnerská portfolia

Pro zahájení kopírování potřebujete min. částku 2 000 USD a můžete si nastavit StopLoss od 100 do 1900 USD. Kopírování se začne vztahovat pouze na nově otevřené pozice. Stejně jako profil jednotlivých investorů, profil složených portfolií obsahuje statistiky, grafy a informační kanál. Komunikace s lidmi na zdi se zdá poněkud jednostranná (dotazy padají, ale odpovědi nepřicházejí).

eToro Club

V rámci registrace každý nový uživatel automaticky získává „bronzový“ účet, který nabízí sadu nástrojů schopných pokrýt potřeby běžného investora. Pro náročnější zákazníky nabízí eToro klubové členství, kde na základě placených úrovní Silver až Diamond dostane uživatel přístup k řadě výhod, například k webcastům od investičních partnerů, odpuštění poplatků, přístupům k propracovanějším tržním analýzám a také k exkluzivně nabízeným aktivům. Jedná se o možnost spíše pro lidi, kteří se investování věnují na profesionální úrovni.

eToroX a kryptoměnová peněženka

Jednou z doplňkových služeb, které eToro nabízí, je kryptoměnová platforma eToroX, která „otevírá bránu do světa blockchainu“. Jedná se specializovanou službu, zaměřenou na nákup, prodej a směnu kryptoměnových aktiv v reálném čase. Doplňkovým produktem k této platformě je eToro Wallet – kryptoměnová peněženka.

eToro Wallet je k dispozici jako desktopová nebo mobilní apka, ke které se můžete přihlásit pod stejným účtem, jakým se přihlašujete na eToro trading platformu. Veškeré kryptoměny, které obchodujete na platformě, lze přesunout do své eToro peněženky během 1 až 3 pracovních dnů. Zpětně nahrávat kryptoměny do trading platformy již nejde.

Co lze eToro vytknout

Komunikace uživatelů na platformě je omezená pouze na zeď příslušného nástroje nebo otevřeného profilu investora a jen na malé procento dotazů lidi poctivě reagují. Komunikace one-to-one není podporovaná.

Toto možná není úplně fér výtka, ale krásný a user friendly UX a design svým způsobem odvádí až příliš dobrou práci. Může vyvolávat u investičně nezkušených lidi (k nimž také patřím) dojem, že investování je stejně jednoduchá záležitost jako ovládání této aplikace. Reálná statistika, kterou uvádí eToro na svých stránkách, je: 75% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Verdikt začínajícího investora

eToro je propracovaná platforma, která nabízí širokou škálu doladěných nástrojů, která má co nabídnout jak začátečníkům, tak i zkušeným profesionálům. Nicméně nesmíme zapomínat, že se pořád jedná pouze o nástroj, který nemůže úplně vynahradit znalosti a zkušenosti v oblastí investic.

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Julia Gorbatiuc

má dlouhodobé zkušenosti z bankovnictví, ale v poslední době dává přednost práci pro start-upy

Další články autora