Recenze: jaké jsou výhody a nevýhody metalické platební karty?
14. 6. 2021 – fintechcowboys | Doba čtení: 3 min
Metalická platební karta je jednou z mnoha inovací challenger banky Revolut ve světě bankovnictví. Před několika lety, kdy se poprvé objevila na trhu, způsobila takovou malou revoluci, jak už to od Revolutu čekáme. Celý koncept banka od té doby posunula ještě o kousek dál a dnes si můžete vybrat dokonce z několika odstínů této 18g vážící platební karty z tvrzené oceli.
Dnes již Revolut není jediný, kdo takovou kartu poskytuje. Víme už asi o dvaceti jiných poskytovatelích metalických karet. Stejně tak už existují i zcela jiné a někdy nečekané materiály, ze kterých může platební karta být vyrobená.
Jednu metalickou kartu jsme v redakci dva měsíce používali a teď bychom se chtěli podělit s malou zpětnou vazbou.
Pocitové hodnocení
Pokud řeknete, že máte kovovou platební kartu, možná to nezní tak exklusivně a výjimečně. Ale metalická karta je opravdu jedinečný a propracovaný výrobek, který lahodí oku. Skutečně u držitele vzbuzuje velmi příjemný pocit a zážitek. Když ji máte v ruce působí opravdu elegantně.
Vedle toho nesmíme zapomenout zmínit se o velmi povedeném tmavém pouzdru, ve kterém karta svému uživateli dorazí. Opět je to něco, na čem si dali v Revolutu záležet. Něco, co ostatní banky začínají teprve okopírovávat. Takže pocitové hodnocení z držení karty je na jedničku.
Hodnocení praktičnosti
Běžná plastová karta je výrazně náchylnější k poškození. Metalickou kartu tak snadno nedokážete poškodit. Netvrdíme, že to nejde, a ani jsme to nezkoušeli, ale prostě je to kus kovu a ten něco vydrží. Ovšem to samozřejmě přináší i drobnější nevýhody – peněženka s touto kartou je prostě o něco těžší. A několikrát jsme slyšeli, že karta někomu upadla, když ji podával jiné osobě, třeba obsluze. Karta je totiž pro neznalého člověka nečekaně těžká. Nicméně nám se nic takového nestalo. Ostatně situace, že kartu dáváte do ruky jiné osobě, je možná díky koronaviru už něco výjimečného.
Eko hodnocení
Plastová karta není nejvíce udržitelným výrobkem na světě, a právě proto se již vyrábějí i ekologičtější varianty. A metalická karta má uhlíkovou stopu určitě ještě vyšší. To je prostě fakt. Takže za udržitelnost bychom kartě dali drobné mínus.
Nejdůležitější hodnocení – vlastní placení
S kartou jsme během dvou měsíců platili 32 krát u fyzického platebního terminálu. Přesně v devíti případech měl terminál problém načíst kartu. Z toho šestkrát se platba podařila opětovným přiložením k terminálu poté, co poprvé platbu s pípnutím odmítnul. Ve dvou případech pak placení skončilo fyzickým zasunutím karty do terminálu. Jednou se zaplatit nepovedlo… tedy povedlo, ale jinou kartou.
Skutečné důvody, proč „české“ terminály s metalickou kartou mají potíže, neznáme. Dokonce nelze vyloučit, zda platící člen naší redakce někde něco nepokazil. Ale veškerá exklusivita metalické karty se výrazně smazává, když na vás pípá platební terminál a prodavač nebo prodavačka kroutí hlavou, co to při placení vyvádíte. Když se vám to v obchodě stane jednou, tak se nic neděje. Ale když se to opakuje častěji, tak potom jako uživatel neuděláte nic jiného, než že sáhnete po své staré plastové kartě a nebo budete platit mobilem.
Závěr
A to je konec našeho malého hodnocení – metalická karta je cool. To jí nikdo vzít nemůže! Placení s ní je ovšem někdy zážitek, který svým způsobem dost stresuje. Je to něco jako, když vám baterie v telefonu nevydrží ani půl dne. Snižuje vám to pohodu a odvádí od důležitějších věcí.
Kdybychom měli naše hodnocení převést do čísel klasické recenze, byla by metalická karta asi někde na 50%. V České republice (možná v jiných zemích podobné problémy nejsou) určitě až za plastikem. A pokud tedy potřebuje mít skutečnou fyzickou platební kartu, koukněte se, jestli si nezaložit účet u nějaké společnosti, která nabízí ultra moderní kartu z třešňového dřeva. A pak nám napište, jaké s ní máte zkušenosti 🙂