Reklama

Regulace umělé inteligence

29. 8. 2022 – | Doba čtení: < 1

Zdroj: pixabay

Velká Británie připravuje vlastní regulaci používání umělé inteligence (AI). Má jít o odklon od původní strategie EU mít jednu společnou regulaci. Zároveň se jedná o reakci na pokrok této technologie, který vede ke zvýšeným obavám z toho, jak se AI používá.

Regulace se má věnovat AI v souladu s šesti principy:

  • Ujistit se, že AI je používána bezpečně
  • Zajistit, aby umělá inteligence byla technicky bezpečná a fungovala tak, jak byla navržena
  • Zajistit, aby umělá inteligence byla náležitě transparentní a vysvětlitelná
  • Spravedlnost
  • Určit právnickou osobu, která bude odpovědná za AI
  • Vyjasnit cesty k nápravě nebo sporu

Reálně se ovšem objevují názory, že tyto principy bude velmi těžké uplatňovat. Nebude jednoduché určit, kdo ve společnostech má být za danou AI zodpovědný, a v některých případech dokonce ani, která společnosti má být za dodržování regulace AI zodpovědná. Někteří experti naznačují určitou paralelu regulace AI s již běžící regulací GDPR, která ve své podstatě funguje velmi retroaktivně. Uživatelé mají právo se ozvat, pokud mají problém s využitím svých osobních údajů, a pak to příslušný poskytovatel digitálních služeb řeší. Ale to v případě AI nemusí stačit.

Další hlasy pak naznačují obavy, že přílišná regulace ze strany Velké Británie, případně EU, zbrzdí pokrok v této oblasti. Z toho by pak mohly těžit země jako Čína, které se s regulací zatím příliš netrápí a naopak je pro ně hlavně zásadní technologický náskok před vyřešením etických otázek.

Zdroj: finextra.com

Další doporučené články

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už...
1. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min
Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce