Reklama

Regulace umělé inteligence

29. 8. 2022 – | Doba čtení: < 1

Zdroj: pixabay

Velká Británie připravuje vlastní regulaci používání umělé inteligence (AI). Má jít o odklon od původní strategie EU mít jednu společnou regulaci. Zároveň se jedná o reakci na pokrok této technologie, který vede ke zvýšeným obavám z toho, jak se AI používá.

Regulace se má věnovat AI v souladu s šesti principy:

  • Ujistit se, že AI je používána bezpečně
  • Zajistit, aby umělá inteligence byla technicky bezpečná a fungovala tak, jak byla navržena
  • Zajistit, aby umělá inteligence byla náležitě transparentní a vysvětlitelná
  • Spravedlnost
  • Určit právnickou osobu, která bude odpovědná za AI
  • Vyjasnit cesty k nápravě nebo sporu

Reálně se ovšem objevují názory, že tyto principy bude velmi těžké uplatňovat. Nebude jednoduché určit, kdo ve společnostech má být za danou AI zodpovědný, a v některých případech dokonce ani, která společnosti má být za dodržování regulace AI zodpovědná. Někteří experti naznačují určitou paralelu regulace AI s již běžící regulací GDPR, která ve své podstatě funguje velmi retroaktivně. Uživatelé mají právo se ozvat, pokud mají problém s využitím svých osobních údajů, a pak to příslušný poskytovatel digitálních služeb řeší. Ale to v případě AI nemusí stačit.

Další hlasy pak naznačují obavy, že přílišná regulace ze strany Velké Británie, případně EU, zbrzdí pokrok v této oblasti. Z toho by pak mohly těžit země jako Čína, které se s regulací zatím příliš netrápí a naopak je pro ně hlavně zásadní technologický náskok před vyřešením etických otázek.

Zdroj: finextra.com

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce