Reklama

Revolut spouští obchodování s akciemi bez poplatku

9. 8. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Revolut spustil službu obchodování s akciemi bez poplatku, chce tak zatlačit na velké obchodní platformy jako Hargreaves Lansdown a odlišit se od konkurenčních bankovních startupů jako Monzo nebo Starling Bank.

Zákazníci, kteří za svoje „kovové“ předplatné služby platí 12,99 liber měsíčně, mohou už od 8. srpna nakupovat a prodávat akcie amerických firem. Ti, kteří využívají levnější prémiové účty nebo účty zdarma, dostanou přístup ke službě za několik týdnů. 

André Mohamed, šéf obchodování v Revolutu, řekl, že společnost chce „demokratizovat“ přístup k investování, a kritizoval vysoké poplatky, účtované úřadujícími bankami. Uživatelé Revolutu, kteří službu využívají zdarma, dostanou 3 bezplatné obchody měsíčně a za každou další transakci zaplatí 1 libru. Prémioví uživatelé – platící 6,99 liber měsíčně – dostanou 8 obchodů, zatímco ti kovoví jich budou moci uskutečnit až 100. Revolut nestanoví minimální investiční částku a bude první evropskou společností, která umožní investorům nakupovat i části akcií. 

Hargreaves Lansdown, největší britská online obchodní platforma, účtuje až 11,95 liber za objednávku, většina pravidelných obchodníků pak dosáhne na poplatek 5,95 liber. Další, jako například Interactive Investor, AJ Bell nebo Barclays, si účtují mezi 4,95 a 10 librami za obchod. „Pokud se na to podíváte do detailů, [provést obchod] určitě nestojí 12 liber,“ řekl Mohamed. 

Revolut očekává, že vydělá peníze hlavně na tom, že přiměje svoje uživatele upsat se k jeho zpoplatněným službám, ale zároveň řekl, že poplatek ve výši 1 libry pro uživatele, kteří přesáhnou svůj měsíční limit obchodů, také „více než jen pokrývá náklady – není to pro nás ztrátová položka“. Revolut, který byl v loňském kole investic oceněn 1,7 miliardami dolarů a v následujících několika měsících se plánuje poohlédnout po další hotovosti za vyšší ocenění, je nejostřeji sledovaným evropským startupem, který se pokouší nabourat odvětví obchodování s akciemi. 

Digitální startupy jako Revolut a Monzo se staly oblíbenými mezi zákazníky, kteří používají účty na útraty na cestách nebo pro rozpočtování, ale o něco pomaleji se jim dařilo přesvědčit uživatele, aby je více používali jako běžnou banku. Mohamed řekl, že služba obchodování by mohla pomoci zvýšit průměrnou částku, kterou si převádějí do své aplikace, motivovat je, aby se přihlašovali častěji, a nakonec také zvýšit důvěru ve společnost.  

Navzdory ambiciózním cílům společnosti bude bezprostřední hrozba Hargreaves Lansdown a jí podobným omezena limitovanou škálou investičních možností Revolutu. Zpočátku nabídne pouze americké akcie s tím, že obchody budou zprostředkovány americkou clearingovou firmou DriveWealth.

Revolut přiznal, že vystavět produkt bylo složitější a trvalo to déle, než v co na počátku doufal, ale v budoucnu plánuje rozšířit jeho funkcionality a zahrnout také britské a evropské akcie, směňovat obchodovaný kapitál a umožnit investování prostřednictvím Isa. Nik Storonosky, výkonný ředitel Revolutu, řekl: „Investování do trhu s akciemi bylo normálním lidem zapovězeno už příliš dlouho, což způsobilo skutečné problémy lidem, kteří hledali efektivní způsoby, jak ze svých úspor vytěžit maximum.“ 

Další doporučené články

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už...
1. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min
Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce