Reklama

SatoshiLabs vyřešilo nedostatek čipů po svém

8. 3. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: regularguy.eth na unsplash

SatoshiLabs vzalo produkci čipů do vlastních rukou a pomohlo svému Trezoru, výrobci kryptoměnových peněženek, vypořádat se s nedostatkem čipů na trhu. Ten se projevil už na přelomu let 2021 a 2022 prodloužením dodávek z původních 12 až na 90 týdnů.

V té době došlo k narušení výrobních a dodávkových kapacit na světovém trhu s čipy. Mezi viníky se řadí geopolitická situace, covidová opatření, úbytek zaměstnanců ve výrobě, ale například i sucha, která brzdila dodávky čisté vody potřebné pro výrobu. I kvůli těmto problémům měl dodavatel čipů pro Trezor potíže s tzv. packagingem – tedy s finální fází čipové výroby, během níž je samotný čip „zabalen“, což umožňuje ochranu jádra čipu před okolními vlivy a určuje možnosti dalšího zapojení čipu na desce.

SatoshiLabs se díky spolupráci s jedním z největších světových výrobců čipů STMicroeletronics (dále jen ST) a jeho autorizovaným distributorem EBV podařilo převzít část procesu výroby čipu, a tím zkrátit celkový čas dodávky na méně než polovinu. Trezor tak může uspokojit rostoucí poptávku po fyzických peněženkách, která v posledních měsících roste i kvůli krachu burzy FTX.

„S jedním z významných světových producentů čipů se nám podařilo najít společnou cestu, kterou byla dodávka nezapouzdřených čipů. Tyto čipy jsme následně byli schopni kompletovat ve spolupráci s dalšími experty,“ říká Štěpán Uherík, CFO SatoshiLabs.

„Zvolený byznys model je velmi unikátní a je aplikovatelný ve výjimečných případech. Jednak jako výrobce požadujeme vysoké MOQ, tedy minimální objednací množství, a jednak zákazník musí mít specifické know-how k pouzdření polovodičových součástek. Jsme velice rádi, že je v České republice společnost jako SatoshiLabs, se kterou se nám tento projekt podařilo úspěšně realizovat,“ doplňuje Tomáš Pokorný, sales manager STMicroelectronics.

Trochu šílený nápad

Jednání ohledně řešení nedostatku čipů zahájilo SatoshiLabs už v prvních měsících roku 2022. Štěpán Uherík poté společně s experty na výrobu čipů hledal partnera s potřebnou špičkovou technologií. Ten měl převzít část výrobního procesu, tedy nakoupit nezapouzdřené čipy a následně proces zapouzdření dokončit po vlastní ose se specializovaným partnerem. Přes prvotní nedůvěru a nutnost nabourat zaběhlé procesy se jim ovšem podařilo plán realizovat a díky partnerství s ST a EBV zkrátit čekací lhůty o několik měsíců.

„Už na začátku roku 2022 nás na jedné straně ‚drtila‘ zvýšená poptávka po kryptopeněženkách a na druhé nedostatek zásob. Když jsme přišli problému na kloub a představili řešení, stali jsme se historicky prvním zákazníkem ST pro dodávky tohoto konkrétního čipu ve formě waferu. Náš dodavatel tak musel kompletně nastavit nové logistické procesy. Postup, který jsme si nakonec prosadili, je totiž nestandardní. Jako bychom si koupili interiér, motor a podvozek auta, a karoserii si museli vyrobit sami. Jenže výsledné auto je plně pojízdné a funguje přesně, jak má,“ vysvětluje Uherík.

Bez čekání

Díky novému postupu má nyní Trezor k dispozici první takto vyrobené čipy a dokončuje interní testování. SatoshiLabs tak mají větší kontrolu nad výrobou a mohou do jisté míry ovlivnit i design chipu, což do budoucna otevírá další dveře v oblasti vývoje produktů. Dále SatoshiLabs a jejich dceřiná společnost Tropic Square připravují svůj vlastní čip. Ten je kompletně založený na open-source přístupu a v budoucnu by se měl jako první objevit právě v hardwarové peněžence Trezor.

„Pád burzy FTX koncem roku 2022 navíc mnoho držitelů krypta přesvědčil o tom, že je nejlepší ho mít u sebe, a ve třetím kvartálu se poptávka po Trezorech zvýšila o 300 %. I díky našemu řešení se nám ji ovšem bez omezení podařilo naplnit a současně budeme připraveni na bull market už s nově řešenými čipy. A to aniž musíme navyšovat cenu nebo prodlužovat dobu dodání svého hlavního produktu,“ uzavírá Uherík.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

V nedávné zprávě společnost Elliptic uvedla pět způsobů, jak se umělá inteligence používá k podvodům v oblasti kryptoměn. Přestože je tu umělá...
17. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min
Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce