Reklama

Shine získal 9,3 milionů dolarů, postaví za ně banku pro freelancery

19. 11. 2018 – | Doba čtení: 2 min

Francouzský startup Shine vybral v investičním kole série A 9,3 milionů dolarů (8 milionů EUR). Společnost buduje alternativu k tradičním bankovním účtům, určenou pro osoby na volné noze ve Francii.

Do čela kola se postavila XAnge a zúčastnil se ho také již stávající investor Daphni, stejně jako obchodní andělé (nebo také andělští investoři) Gilles Samoun a Ed Zimmerman. Společnost již předtím vybrala 3,3 miliony dolarů (2,8 milionů EUR) od Daphni, Kima Ventures a dalších samostatných investorů.

V mnoha zemích je poměrně snadné začít pracovat na volné noze, Francie mezi ně ale bohužel nepatří. Tady je třeba registrovat se jako „mikro-společnost“, ohlašovat příjmy za účelem odvodu podnikových daní, v některých případech pak také oznamovat výběr daní z prodeje a další.

To vše se podstatně zjednodušilo s tím, jak narostl počet zdrojů, které freelancerům pomáhají v začátcích. Shine chce však jít ještě o krok dál a shromáždit vše, co je v tomto ohledu nutné vědět, v jedné aplikaci.

Shine začíná tím, že uživatelům pomáhá registrovat se jako společnost. Po stažení aplikace je provede celým procesem, v  rámci něhož je třeba vyplnit formulář a okopírovat průkaz totožnosti. Celé to trochu připomíná přihlašování se k sociální síti a ve srovnání s oficiálním procesem je ten skrze Shine méně děsivý a celkově pochopitelnější.

Uživatelé mohou prostřednictvím svého účtu u Shine posílat a přijímat peníze, stejně jako je tomu u jakékoli jiné bankovní aplikace. Shine dává lidem k dispozici jejich vlastní IBAN, s nímž mohou přijímat platby a platit za použití přímého inkasa. Po několika dnech je jim doručena debetní karta. Tu si mohou dočasně uzamknout nebo v aplikaci znemožnit některé její funkce jako například výběry z bankomatů nebo online platby.

Shine s IBAN a kartami nenakládá přímo, ale za tímto účelem se spojil s Treezor.

Řidiči Deliveroo či UberEats nebo ti, kteří pracují prostřednictvím tržišť pro freelancery, jako jsou Malt, Side, Upwork nebo Brigad, zadají na těchto platformách svoje Shine IBAN. Pro ty, kteří pracují s klienty napřímo, má Shine integrovaný fakturační systém. Ten vytváří webovou stránku a pdf, které je možné poslat klientům. Když si klient stránku otevře, odesílatel obdrží upozornění. Platbu je pak možné provést za pomoci karty.

V neposlední řadě Shine svým uživatelům připomíná, kdy mají zaplatit daně a dává k dispozici také tým podpory, který každému rád pomůže s tím, co je třeba udělat. Společnost postupně buduje také komplexní znalostní základnu obsahující informace týkající se práce na vlastní noze ve Francii.

Vše je zdarma, a to s výjimkou plateb kartou za vystavené faktury. I tady ale poplatek za službu zůstává poměrně nízký.

Společnost v následujících měsících plánuje spustit prémiový balíček s pokročilými účetními funkcemi. Shine v současné době ve Francii využívá 25 tisíc osob na volné noze, 10 % nových freelancerů (nebo „mikro-podnikatelů“) si přitom svoji společnost registruje prostřednictvím Shine.

Po velkém úspěchu takzvaných challenger bank, jako jsou N26 nebo Revolut, je skvělé vidět, že některé společnosti se se stejným přístupem zaměřují také na úzce specializované segmenty trhu. Shine do podnikatelského prostředí freelancerů ve Francii přináší svěží vítr a těm, kteří na něj teprve přicházejí, tento proces výrazně usnadňuje.

Zdroj: Tisková zpráva + webové stránky Shine

Další doporučené články

Množství ransomware útoků neustále roste

Množství ransomware útoků neustále roste

Americké ministerstvo financí uvedlo, že finanční instituce loni utratily téměř 1,2 miliardy dolarů za platby související s ransomwarem, přičemž šlo nejčastěji...
18. 11. 2022 – Doba čtení: < 1 min
Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Zdá se, že krypto karty se dostávají do centra pozornosti. Binance s Mastercard nedávno v Argentině uvedly kryptoměnovou platební kartu, která umožňuje...
9. 11. 2022 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce