Vítězové a poražení, fintech scéna Q3 2016
15. 12. 2016 – fintechcowboys | Doba čtení: 4 min
Sektor finančních inovací, zjednodušeně fintech, zažil v roce 2015 masivní investiční vlnu. V sedle byla několik čtvrtletí Amerika, ale Asie kvartál co kvartál ztrátu dotahovala. KPMG ve spolupráci s CBInsights připravila pravidelný přehled investic do fintechového sektoru za třetí kvartál tohoto roku. A my jsme pro vás vypíchli 12 nejzajímavějších grafů.
Zároveň se tímto článkem pokusíme odpovědět i na několik otázek. Kolik pravdy je na tvrzení, že příliv peněz do fintechu pomalu ustává? Je Amerika pořád hlavním investičním lákadlem? A co Evropa? Převzalo Německo skutečně žezlo po Velké Británii a je novým evropským fintech králem?
Než se pustíme do samotných výsledků, je potřeba zdůraznit, že pojem „fintech“ studie, ze které čerpáme, pojala dost široce. Začlenila sem všechny společnosti, které se zaobírají technologií P2P půjček, P2P plateb ať už pro retailové nebo korporátní klienty, dále na seznamu figurují společnosti zabývající se správou osobních financí, správou finančních aktiv, převody peněz do zahraničí, firmy pracující s technologií Blockchain a vyvíjející produkty na ní postavené, investiční platformy, crowdfundingové platformy a odvětví tzv. InsurTech, neboli produkty moderního sdíleného pojištění.
1.Celosvětové investice do #fintech oblasti
Ve třetím kvartálu bylo celosvětově realizováno 178 obchodů, kdy investovaná částka dosáhla hodnoty 2,4 miliardy dolarů. Z pohledu objemu investic jsme v porovnání s předcházejícím kvartálem zaznamenali 17% pokles, co do počtu obchodů byl zaznamenán pokles o 12 %.
2.Přehled investic nad 50 milionů dolarů
Evropa je už třetí kvartál bez velkých investic, tj. investic nad 50 milionů dolarů. V Americe se uskutečnilo 5 obchodů, které překročily tuto hranic. Pokud jde o Asii, ta s počtem 4 obchodů následuje v těsném závěsu za Amerikou.
3.Kdo přilákal největší investice v Q3 2016
Už jen z letmého pohledu je jasné, že většina signifikantních investic v Q3 2016 směrovala do Číny. Qufenqi je platforma pro P2P půjčky, která v Series F získala 449 milionů dolarů. Společnost 51Xinyongka staví a provozuje P2P platby a v Series C získala 310 milionů dolarů, 70 milionů dolarů si připsalaFirstp2p, další platforma pro P2P půjčky.
4.Kdo z bankovního sektoru nejvíc investuje ve #fintech
V této kategorii ani třetí kvartál tohoto roku nepřinesl překvapení. Tahounem je už po několik čtvrtletí Goldman Sachs. Ten je následován společností CitiGroup a Banco Santander. Investice směrovaly především do projektů správy aktiv, finančního řízení, automatizovaných investic, blockchain anebo digitální identity.
5.Jak se investičně dařilo oblasti #InsurTech
Oblast moderního pojištění, neboli InsureTech, zaznamenává nárůst zájmu i objemu investic. Příkladem zajímavého produktu z oblasti InsureTech je projekt Lemonade, o kterém jsme na našem webu psali před několika týdny.
6.Investiční pohled na #blockchain
Počet obchodů pravděpodobně nepřekročí hodnoty z roku 2015, avšak co se týče jejich objemů, jsou predikce příznivé. Celkově by v roce 2016 měly investice přesáhnout 572 milionů dolarů.
7.Regionální rozdělení investic – Severní Amerika
Ve třetím čtvrtletí klesl objem investic do fintech sektoru v Severní Americe o závratných 47 %. Co se týká počtu obchodů, byl zaznamenán pokles pouze o 5%.
8.Regionální rozdělení investic – Evropa
Ve třetím čtvrtletí klesl objem investic do fintech sektoru v Evropě o 43 %. Počet obchodů se snížil o 17 %.
9.Detailní regionální rozdělení investic – Evropa, Velká Británie
Ve třetím čtvrtletí klesl objem investic do fintech sektoru ve Velké Británii o 44 milionů dolarů.
10.Detailní regionální rozdělení investic – Evropa, Německo
Ve třetím čtvrtletí klesl objem investic do fintech sektoru ve Velké Británii o 51 milionů dolarů, avšak v porovnání s Velkou Británií do Německa dorazilo o 27 milionů dolarů víc.
11.Regionální rozdělení investic – Asie
Ve třetím čtvrtletí vzrostl objem investic do fintech sektoru v Asii o 50 %. Co se týká obchodů, klesl jejich počet ve Q3 2016 na celkových 35.
12.Přehled TOP 30 investic celosvětově
Posledním přehledem je 30 největších obchodů napříč celým světem. První tři příčky obsadily investice do firem na území Číny.
Závěr
Investice do fintech sektoru globálně klesají už třetí čtvrtletí po sobě. Na výsluní jsou Čína a Asie obecně. V Evropě zatím chybí velké dealy (nahradila bych českým slovem – nabídky?), už třetí kvartál je kontinent bez investice, která by přesahovala 50 milionů dolarů.
V Evropě přitom dochází také k přeskupování sil. Už nějakou dobu se ozývaly hlasy, které mluvily o přesměrování investic z Londýna do Berlína. Dnešní čísla tento trend potvrzují.
Dotazy, postřehy a připomínky pište na náš učet na twitteru @fintechcowboys. Budeme se těšit.