Reklama

Susan Schneider: Umělá inteligence a budoucnost mysli

22. 11. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Jde o zábavnou, provokativní, hloubavou a zajímavou knihu. Sklouzáváme do světa vylepšené inteligence. Možná ještě nejsme ve světě Raye Kurzweila, kde většina z nás má ve svém těle integrovanou umělou inteligenci. Na druhé straně na trhu už existují „chytrá“ naslouchátka se zabudovaným strojovým učením, která mají zlepšit sluch těch, kteří špatně slyší. Pro zbytek z nás je to už jen malý krok k využití podobné technologie: koneckonců ani v hlučných restauracích není dobře slyšet a nebylo by to skvělé, kdyby nám také Alexa mohla do ucha šeptat zábavné vtípky? 

V tomto smyslu je vidět, že jde o lákavou nabídku. Schneider správně připouští, že nic není zadarmo a s naší ochotou přijmout všechna pozitiva toho být „chytřejší na přání“ jdou v ruku v ruce také důležité problémy, které je nutné zvážit. Jedna z věcí, která nás na knize zaujala, bylo to, že ať už se v oblasti umělé inteligence považujete za nováčka, nebo skutečného myšlenkového vůdce, vystaví vás řadě provokativních otázek. Nad kterými stojí za to se zamyslet a pokusit se zformulovat svoje vlastní odpovědi, teď, než se z nich stane hotová věc.

Schneider také rozbíjí celou řadu mýtů ve smyslu toho, co je a co není možné, realistické, vysoce spekulativní nebo potenciálně hluboce znepokojující. V situaci, kdy se ženeme, téměř bezmyšlenkovitě, do světa vylepšeného umělou inteligencí, stojí tato kniha za přečtení. 

Na závěr tady jsou některé z filozofických problémů, kterými se autorka zabývá:

  • Jestliže může být ne-biologická umělá inteligence uvědomělá, měla by mít lidská práva? Toto není diskuze, unikátní pro tuto knihu, Susan ale nabízí jedinečný pohled na ni z pohledu filozofa myšlenkové/poznávací vědy.
  • Jestliže může být ne-biologická umělá inteligence uvědomělá, jak to vůbec zjistíme, když dosud plně nerozumíme naší vlastní mysli/vědomí? 
  • Když vylepšíme naše mozky technologií nebo je propojíme s umělou inteligencí, zničí to funkci/integraci vědomí v našich mozcích? Bude dobrodinec tohoto vylepšení pořád TEBOU, nebo v procesu vylepšení sama sebe zabijete/nahradíte?
  • Co je nezbytné – v ohledu návrhu a surového materiálu – pro vytváření vědomí? Máme důvod věřit, že lidský mozek je navržený ze speciálního materiálu, který dává vzniknout vědomí, jež nemůže být replikováno?
  • Techno-utopisté jako Elon Musk nebo Ray Kirzweil mají názory na to, co je mysl, ale nemají skutečný základ ve filozofii mysli. Schneider nabízí filozofický rozbor mysli pro ty, kteří ji nemají. (Například Musk si myslí, že jsme ve skutečnosti mozky v otevřených nádobách, což dělá spojení s umělou inteligencí rozumným. Ale jsme jimi opravdu?)
  • Možná jsou lidé jen stupněm na evolučním žebříku ve směru k super-inteligentním, nebiologickým druhům. Co by to znamenalo pro budoucnost lidí, mysli, vědomí? 
  • Lidé možná nebudou těmi, kdo budou do konce století disponovat tou největší obecnou inteligencí. Pokud se tomu tak stane, jak bychom ovládli něco o tolik inteligentnějšího, než jsme my sami? Čeho by byla schopna nesmírně super-inteligentní mysl? 

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce