Reklama

WhatsApp chce v Indonésii spustit mobilní platby

23. 8. 2019 – | Doba čtení: 2 min

WhatsApp, služba Facebooku pro posílání zpráv, prý jedná s indonéskými společnostmi pro digitální platby o spuštění nabídky svých mobilních transakcí, chce tak využít rychle rostoucího odvětví internetového obchodování v zemi. 

Indonésie by se mohla stát druhou zemí na světě, kde WhatsApp tyto služby spustí, mezitím co čeká na souhlas regulátora v Indii, počtem uživatelů jejím největším trhu, zpožděný vinou místních pravidel pro uchovávání dat. 

Na rozdíl od Indie, kde má v plánu nabídnout platební služby mezi jednotlivci (peer-to-peer), bude podle Reuters v Indonésii WhatsApp sloužit jednoduše jako platforma podporující platby prostřednictvím místních digitálních peněženek, a to z důvodu přísných licenčních pravidel. Indonéský model by se mohl pro WhatsApp stát vzorem toho, jak proniknout na další rozvíjející se trhy a obejít regulace, vztahující se na zahraničí hráče se svými vlastními digitálními peněženkami. 

Indonésie, domov 260 milionů lidí a největší ekonomika jihovýchodní Asie, je se svými 100 miliony uživateli pro WhatsApp jedním z jejích pěti největších trhů na světě. Podle některých odhadů se obchodování na internetu v zemi do roku 2025 ztrojnásobí a dosáhne hodnoty 100 miliard dolarů, Indonésie má však také jedna z nejpřísnějších pravidel, co se týče digitálních plateb, v regionu. 

WhatsApp vážně jedná s několika firmami nabízejícími digitální platby včetně platformy pro sdílení jízd Go-Jek, společnosti pro mobilní platby DANA, podporované čínskou Ant Financial, a fintechového startupu OVO, vlastněného indonéským konglomerátem Lippo Group a podporovaného platformou pro sdílení jízd Grab. Očekává se, že dohoda s těmito třemi společnostmi bude uzavřená už brzy. WhatsApp oslovila také státem vlastněnou Banku Mandiri, která provozuje digitální peněženku. 

Indonéský plán přichází poté, co Mark Zuckerberg, generální ředitel Facebooku, na začátku tohoto roku oznámil, že společnost bude nasazovat platby WhatsApp „v některých zemích“. 

„Jak Mark už dříve řekl… chystáme se přinést digitální platby do dalších zemí,“ řekla mluvčí Facebooku Reuters. „WhatsApp jedná s finančními partnery v Indonésii o platbách, diskuze jsou nicméně v raném stádiu a v tomto okamžiku nemůžeme sdělit další informace.“ Odpovědí se zdržely také Go-Jek, DANA, OVO i Bank Mandiri. Mluvčí elektronické peněženky LinkAja, zaštítěné Mandiri, řekla, že jednání s WhatsApp nemůže potvrdit. 

Start služby byl původně naplánován na konec roku 2019, dva zdroje ale potvrdily, že očekávají několikaměsíční zdržení, protože WhatsApp nechce s Indonésií začít před nasazením v Indii. Spekuluje se také o tom, že WhatsApp bude nejprve muset získat souhlas od regulatorní Bank Indonesia, která ale na dotaz nereagovala. 

Zdroj: Reuters

Další doporučené články

Duben 2024 na FinTechCowboys

Duben 2024 na FinTechCowboys

Ať už jste v dubnu zažili nové tropické teplotní rekordy nebo vám naopak pomrzla zahrádka, ve fintechu se toho opět událo...
2. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora