Reklama

Winter is coming – a banky se připravují na krizi

12. 9. 2022 – | Doba čtení: < 1

prosinec
Zdroj: redakce

Velké evropské banky se obávají blížící se zimy z důvodu energetické krize způsobené válkou na Ukrajině. K výpadku energie může dojít kdykoliv, kritické systémy bank jdou ale už dnes přepojit na záložní generátory energie. Avšak takové scénáře typicky počítají s výpadky v řádu desítek minut nebo jednotek hodin. Nyní se ale banky připravují na delší výpadky.

Například JPMorgan chystá záložní řešení, kdy budou dieselové generátory schopné poskytovat energii po dobu několika dnů. Podobné kroky se aktuálně provádí napříč celou Evropou. Klíčové je ochránit core systémy, které zajistí, že se nezastaví online platební styk, a další vysokou prioritu má také fungování ATM. Banky se totiž obávají, že v takových situacích je důležité zachovat lidem přístup k hotovosti, aby nevznikala panika z nemožnosti provádět běžné nákupy.

Paralelně s tím ovšem banky realizují různá energeticky úsporná opatření. Jak z důvodu finančních úspor v době zvyšujících se cen, tak právě z obav před energetickými výpadky. Probíhá výměna elektrických zařízení za úspornější spotřebiče. Postupně se snižují teploty v budovách – ve společných prostorách i kancelářích, ale také dochází k výraznému omezení zbytečných výdajů, jako je noční osvětlení kanceláří apod.

Zdroje obeznámené se situací, podle agentury Reuters, ale uvádí, že „banky ani tak nejsou dostatečně připravené na vícedenní odstávku energií a že další mnohem drastičtější opatření mohou teprve přijít s tím, jak se bude energetická krize dále vyvíjet“.

Zdroj: news.yahoo.comreuters.com

Další doporučené články

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už...
1. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min
Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce