Reklama

Winter is coming – a banky se připravují na krizi

12. 9. 2022 – | Doba čtení: < 1

prosinec
Zdroj: redakce

Velké evropské banky se obávají blížící se zimy z důvodu energetické krize způsobené válkou na Ukrajině. K výpadku energie může dojít kdykoliv, kritické systémy bank jdou ale už dnes přepojit na záložní generátory energie. Avšak takové scénáře typicky počítají s výpadky v řádu desítek minut nebo jednotek hodin. Nyní se ale banky připravují na delší výpadky.

Například JPMorgan chystá záložní řešení, kdy budou dieselové generátory schopné poskytovat energii po dobu několika dnů. Podobné kroky se aktuálně provádí napříč celou Evropou. Klíčové je ochránit core systémy, které zajistí, že se nezastaví online platební styk, a další vysokou prioritu má také fungování ATM. Banky se totiž obávají, že v takových situacích je důležité zachovat lidem přístup k hotovosti, aby nevznikala panika z nemožnosti provádět běžné nákupy.

Paralelně s tím ovšem banky realizují různá energeticky úsporná opatření. Jak z důvodu finančních úspor v době zvyšujících se cen, tak právě z obav před energetickými výpadky. Probíhá výměna elektrických zařízení za úspornější spotřebiče. Postupně se snižují teploty v budovách – ve společných prostorách i kancelářích, ale také dochází k výraznému omezení zbytečných výdajů, jako je noční osvětlení kanceláří apod.

Zdroje obeznámené se situací, podle agentury Reuters, ale uvádí, že „banky ani tak nejsou dostatečně připravené na vícedenní odstávku energií a že další mnohem drastičtější opatření mohou teprve přijít s tím, jak se bude energetická krize dále vyvíjet“.

Zdroj: news.yahoo.comreuters.com

Další doporučené články

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

V nedávné zprávě společnost Elliptic uvedla pět způsobů, jak se umělá inteligence používá k podvodům v oblasti kryptoměn. Přestože je tu umělá...
17. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min
Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce