Z Tatrymu se stává Birdwingo

7. 4. 2022 – | Doba čtení: 2 min

investing
Zdroj: dylan-calluy na unsplash

Fintechová investiční společnost se slovenskými kořeny Tatrym se kompletně přebrandovala. Nové jméno a logo reflektují evropské ambice, které tento revoluční fintech má.

Nové jméno zní revolučněji, ale podle aktuálních zpráv všechno ostatní zůstává. Pokud si nevzpomínáte, co to všechno ostatní je, můžete se podívat na náš loňský rozhovor, který nám poskytl přímo zakladatel společnosti Andrej Hano.

Jediné, co tedy úplně společnost nezvládla, je plánovaný start, který byl ale od začátku velmi ambiciózní. V současné chvíli je časování a stav fintechu následující:

  • 11. února 2022 byla spuštěna Private Beta verze aplikace pro malý počet uživatelů, takové testování se obvykle provádí v módu „zaměstnanci, pár příbuzných a kamarádi“
  • Public Beta pro dříve zaregistrované uživatele má být spuštěna v příštích týdnech, uvidíme, jestli z jednotek týdnů nebudou jednotky měsíců, a držíme Birdwingu palce, ať se to povede

Frakční akce a ETF, zdarma

Přes aplikaci Birdwinga bude možné investovat frakčně (tj. kupovat si i části jednotlivých akcií) nejen do 4000 akcií, ale také 1500 ETF. Vše samozřejmě bez poplatků. Ano, pokud se to povede, možná konečně začne na evropském (a také českém) akciovém trhu revoluce v poplatcích, minimálně pro drobné investory. Ti dnes platí u tradičních společností (bank nebo poradenských firem) jednotky procent z velikosti investice, takový poplatek může být třeba ve výši tří procent. U investičních platforem, kde si lidé kupují akcie a ETF sami, jsou poplatky nižší, ale pro změnu se platí za nákup i za obchod. Alternativou s nízkými poplatky jsou pak modernější platformy typu Fondee nebo Portu, kde se platí kolem jednoho procenta ročně.

Birdwingo se svým „zdarma“ pak vypadá atraktivně pro ty investory, kteří se v akciovém trhu trochu orientují, protože tady právě hrozí jedno velké nebezpečí – u platforem typu Robinhood a eToro velké množství běžných investorů prodělává. Tyto platformy jsou pro ně tak trochu jako hra, investování je v nich geniálně jednoduché, ale za chyby investorů nenesou žádnou zodpovědnost.

Zdroj: Birdwingo

Další doporučené články

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Regulovat, či neregulovat prop trading?

Po krachu společností typu My Forex Funds (MFF), která manipulovala s příkazy klientů, se stále častěji zmiňuje potřeba regulace prop tradingu,...
18. 10. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce