Reklama

Zonky Innovation Talk #1 – reportáž první aneb o fintechu a koronaviru

11. 3. 2020 – | Doba čtení: 3 min

zia talk 2020

Zonky Innovation Talk je odborná panelová diskuse, s cílem šířit dál myšlenky a inspirativní tipy osobností, které stojí za službami šetřící lidem čas, peníze i zdroje. Naneštěstí proběhla v den, který se nesl ve znamení šíření něčeho úplně jiného. Pojďme se podívat, jak aktuální koronavirová sezóna ovlivňuje český fintech.

Jako první novinka, kterou jsem zaregistroval ještě před započetím diskuse je příchod Aleše Burgera, zástupce českého kickstarteru – HitHitu. Ten nám předvedl, že existuje i alternativní podání rukou… ehm tedy vlastně nohou – stačí se pozdravit ťuknutím boty o botu a dost se sníží šance, že něco chytnete.

Celá akce měla kolem dvaceti účastníků a nebyla tedy ohrožena žádnými zákazy a nakonec si účastníci i skutečně potřásli rukama, vyměnili si množství vizitek a doufejme, že došlo jen k přenosu užitečných tipů a informací.

Pojďme si říct, kdo zatím a jak zaregistroval vliv COVIDu-19 na svůj business.

covid-19

Mutumutu – na pojištění Mutumutu se obracejí lidé s dotazem, zda se dá na koronavirus pojistit. A protože dá, tak se skutečně lidé pojišťují. Prý je to v ne až tak dlouhé době již třetí impuls, který způsobil zvýšený zájem o životní pojištění. (Těmi předchozími bylo úmrtí Karla Gotta a nedávno i předsedy senátu Jaroslava Kubery.)

Další dvě společnosti z okruhu pojišťovnictví – Rixo a Pillow zatím vyloženě přímý dopad na své aktivity nepociťují.

Ceny akcií zažily poměrně slušný pád, který v sobě kombinuje zřejmě ropnou cenovou válku a pak také zmiňovaný COVID-19. Zakladatelé/CEO společností Bondster, FondeePortu samozřejmě tuto příležitost vnímají v kontextu dlouhodobého investora s chladnou hlavou. Nebo dokonce jako příležitost k nákupu, protože když jdou ceny dolů, tak se má nakupovat a ne prodávat. Nicméně ta chladná hlava je asi základ. Neprodávejte akcie stabilních společností jako je třeba VISA (i její zástupce byl přítomný na panelové diskusi). Protože tyto společnosti mají pravděpodobně stejnou hodnotu jako před pár dny a za několik měsíců ji budou mít znovu i v ceně akcií a podílů. Poznámka na okraj: o akciích leteckých společností či cestovních kanceláří jsme se ovšem nebavili.

Nepadají jenom akcie, ale i Bitcoin. Nicméně, jak jsme se dozvěděli od šéfa Bitstocku, tam už nemusí být přímá vazba na současné události. Ale naopak možná se projevuje událost budoucí – tzv. Bitcoin halving, který má datum 18.května 2020 a který způsobí snížení odměny pro těžaře na polovinu.

zia talk foto

Další společnosti, které se účastnily diskuse jako Tipli, SuperSoused a Roger jsou zatím koronavirově neutrální a žádné zásadní změny či výkyvy nepociťují. Nicméně to neznamená, že nemohou přijít se zpožděním. Ve chvíli, kdy bude víc a víc lidí v karanténě, zřejmě by se našlo o trochu méně SuperSousedů. Pravděpodobně by lidé mohli změnit své nákupní chování, což by se dotklo Tipli; a až se naplno projeví výrobní přestávky čínských továren, může se trochu stát, že přijdou problémy se splatnostmi faktur a Roger bude mít o trochu víc práce.

V zásadě jsme prošli všechny účastníky diskuse, až na hostitele – společnost Zonky. Od jejich zástupce nemáme sice přímé vyjádření, ale dá se předpokládat, že víc lidí doma s nižšími příjmy může mírně zvednout poptávku po výhodných půjčkách… A obráceně lidé, kteří budou doma a nebudou mít s penězi problém zase mohou promýšlet svojí investiční strategii a své investice rozložit mezi některé z výše uvedených společností.

Přestože se téma koronaviru přirozeně muselo dostat do diskuse, nebyla to jediná věc, která se řešila. V druhém díle reportáže si řekneme i nějaké další poznatky, protože velmi přátelská a poměrně otevřená diskuse všech účastníků přinesla i spoustu zajímavých postřehů. A za to samozřejmě všem účastníkům patří veliké díky.

Po přečtení tohoto článku si všichni povinně umyjeme ruce, protože klávesnice, myš, touchpad a nebo dotyková obrazovka jsou zdrojem různých breberek. A to odjakživa, nejenom v této rizikové době.

Jezte vitamíny a sdílejte nás.

Foto z akce poskytla společnost Zonky
Ilustrační foto od CDC na Unsplash

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora