Již více než 80 fintechů: česká fintech scéna duben 2021

23. 4. 2021 – | Doba čtení: 3 min

fintech scena

Při publikování posledního přehledu českých fintechů jsme získali mohutné reakce a žádosti o doplnění. Tentokrát to ovšem vůbec nebyla jednoduchá záležitost. V České republice působí několik projektů, které jsou poměrně specifické, a původně jsme je do přehledu nechtěli dávat, protože nemají charakteristiku klasické samostatné společnosti. Jenže by bylo škoda je v přehledu nemít a nakonec jsme se rozhodli náš seznam rozšířit o šest fintechů a jeden insurtech. Jsou to v abecedním pořadí General Bytes, Nafirmy.cz, PetExpert, PlatímPak, Refinanso, Ronda Invest a jako poslední pak Up CZ.

Nováčci v našem přehledu

Ne nutně se jedná o nově vzniklé fintechy. Většinou jde o projekty, které doposud nebyly v našem hledáčku a buď se nám samy ozvaly nebo jsme na ně narazili v tisku. A co konkrétně tyto „nové“ fintechy či fintechové služby řeší? Jejich rozsah je opravdu rozmanitý.

GeneralBytes – společnost je poskytovatelem Bitcoin ATM, což je trochu matoucí název, protože tyto „přístroje“ samozřejmě pracují s celou plejádou kryptoměn. Na webu společnosti jich najdete několik desítek. Přístroje General Bytes dodává do více než šesti desítek zemí celého světa.

NaFirmy – je zcela nová společnost poskytující platformu pro P2B půjčky. Téměř vše o tomto projektu shrnuje jednoduchý slogan „Lidé půjčují firmám“. Víc se můžete dozvědět v našem nedávném rozhovoru.

PetExpert – insurtech poskytuje digitální pojištění domácích zvířat, protože i kočka či pes mohou být nemocní. Právě takovou situaci pokrývá pojištění od PetExpert. Insurtech má ambice přesahují ČR a SR.

PlatímPak – jedná se o dalšího zástupce služeb typu Pay Now, Buy Later. Možná, že právě první a poslední slovo tohoto anglického označení se stalo základem názvu této tak trochu bankovní služby.

Refinanso – online refinancování hypotéky. K tomu asi není moc, co dodat. Každý, kdo někdy řešil hypotéku ví, že je to proces zdlouhavý, náročný, plný spousty papírování a nekonečného množství příloh. A pokud to jde udělat digitálně z pohodlí domova, tak to je opravdu velká změna k lepšímu.

Ronda Invest – zaměřuje se na poskytování zajištěných úvěrů malým a středním podnikatelům v Česku a na Slovensku. Svým klientům pak nabízí možnost do těchto úvěrů investovat. Jedná se tedy o P2B platformu přičemž každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí.

Up CZ – benefitní programy, digitální stravenky, dárkové poukazy, jednorázové poukazy. Up prostě pokrývá vše, co se týká zaměstnaneckých benefitů a dá se to nějak překonvertovat na finance.

fintech scena 2021/04
Česká fintech scéna duben 2021, zdroj: redakce.

Nová kategorie

Fintech, spojení financí a technologií, je pojem, který se obecně používá pro všechny technologie, které poskytují nějaké finanční služby či produkty. O fintechové společnosti pak mluvíme, pokud se firma orientuje právě na takové technologie.

Obecně by se tedy mohlo zdát, že do fintechu můžeme zařadit i tradiční banky a jejich projekty, protože i ty propojují finance a technologie. Mnohdy dokonce velmi inovativně. Jenže pak by se náš fintechový přehled stal výčtem bank a bankovních aplikací a asi by trochu ztratil šťávu. A proto se většinou definice fintechu omezuje na dovětek, že jde primárně o nové společnosti (startupy a třeba také challenger banky), které mění způsob, jak lidé či firmy mohou přistupovat ke svým financím a používat různé finanční produkty, a tím konkurují tradičním bankovním institucím.

Ale i tak tu máme šedou zónu. Co když banka koupí nějaký fintech, který se původně vešel do naší definice. Máme ho z přehledu odebrat? A co když banka udělá opravdu nějaký převratný produkt či službu, která se chová poměrně nezávisle a řada lidí ani neví, že k nějaké bance patří. A tak jsme se po určitém zvážení pro a proti rozhodli tyto fintechy, které jsou na pomezí postupně do našeho přehledu také začlenit. A raději jsme tuto kategorii pojmenovali „Bankovní a zahraniční fintechy“, abychom příště ještě nemuseli řešit nejenom, kdo koho vlastní, ale také kam konkrétní fintech regionálně patří.

Aktuálně je v našem přehledu přes 80 fintechů! Pojďte s nám doplnit další. Pokud vám v naší nové kategorii něco chybí, a nebo si myslíte, že nějaký fintech máme nevhodně zařazený, ozvěte se nám!

Další doporučené články

AXA XL nabízí pojištění „proti“ genAI

AXA XL nabízí pojištění „proti“ genAI

Společnost AXA XL chce pomoci firmám řídit rizika vyplývající z vývoje jejich vlastních modelů generativní AI (genAI). Řešením má být rozšíření...
8. 11. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora