Reklama

Banky proti neobankám

19. 2. 2024 – | Doba čtení: 1

Zdroj: midjourney

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují aktuálně neobanky. Jmenovitě tedy Revolut a Monzo a pak ještě německá N26.

Na toto nebezpečí pak banky podle průzkumu reagují několika strategiemi. Jedna z nich spočívá v otevírání vlastních plně digitálních „dceřinek“ – zmiňované jsou například Openbank od španělské Banco Santander nebo Hello Bank! od BNP Paribas. Dá se říct, že v tom jsme možná v České republice předběhli dobu a u nás naopak už došlo ke konsolidaci těchto digitálních značek zpátky ke svým matkám. A jako druhá strategie je obecně uváděné investování do fintechů. Celosvětově investování do fintechů řeší asi 40 % bank. Plné odkupy fungujících fintechů však zvažuje jen polovina, přibližně 21 % bank.

Kromě neobank tradičním bankovním domům pak ještě konkurují dva typy společností – první skupinu představují firmy specializující se na přeshraniční platby, jako je třeba Wise. Naneštěstí pro obě strany typický uživatel pro běžné platby využívá svoji banku a pro platby mimo svou zemi využívá nějakou fintechovou platformu. Takže tady by mohl být prostor i pro nějakou spolupráci.

A třetí klíčovou oblastí, kde banky vidí příležitost a zároveň hrozbu, je investování, konkrétně tedy plně automatizované nebo robo-advisory. Opět můžeme říct, že to docela platí i pro Českou republiku, kdy snadné investování nabízí Portu, případně menší platformy jako Fondee, Indigo nebo nyní nově třeba Banka Creditas, ale některé další banky v této oblasti poněkud zaspaly.

V poslední části průzkumu se pak Temenos snaží odhadnout další strategické kroky bank, mezi které primárně patří:

  • větší využití AI
  • přechod do cloudu
  • budování digitálních ekosystémů (trochu otázka je, co tento výraz vlastně znamená?)
  • ESG (ať už dobrovolně nebo kvůli regulacím)

A pokud jste si náhodou report od Temenosu stáhli, všimli jste si, že se do něj dostal i jeden český fintech? Paradoxně to není zrovna ten, který bychom čekali 🙂

zdroj: temenos.com

Další doporučené články

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

V nedávné zprávě společnost Elliptic uvedla pět způsobů, jak se umělá inteligence používá k podvodům v oblasti kryptoměn. Přestože je tu umělá...
17. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min
Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora