Reklama

Dlouho očekávaná Twisto karta je konečně tady!

Twisto před několika dny představilo svou dlouho očekávanou platební kartu. V čem je jiná, než platební karty od kterékoliv jiné banky? Prozkoumali jsme to pro Vás v následující recenzi.

24. 11. 2017 – | Doba čtení: 4 min

Twisto před několika dny představilo svoji novou dlouho očekávanou platební kartu. Někteří z vás si řeknou: „Taková blbost! Dnes má svoji kartu snad každý.“ Je však potřeba uznat, že za tímto krokem se skrývá hodně práce a kdo neprošel procesem inicializace nové karty s karetním operátorem, vůbec netuší, o čem mluvíme. I proto klukům z Twista patří velká poklona a uznání za pevné nervy, další důkaz toho, že to myslí vážně.

Začínáme, balíček dorazil

Aplikaci Twisto používám aktivně, takže objednávka nové karty byla logickým krokem. Naštěstí jsem byl mezi prvními, a tak karta dorazila do několika dní. V balíčku, který od Twista dostanete, kromě karty najdete i platební náramek, což je v podstatě silikonový náramek, do kterého se zastrčí platební nálepka.

Balíček s Twisto kartou

Zvláštnost, které si na první pohled všimnete, je že na kartě nemáte vytištěné svoje jméno, což já osobně vnímám jako velké plus. Karty vydává německá společnost a tento fakt dle slov Twista přispívá nejen k rychlejšímu procesu přípravy karet (není nutné je personalizovat), ale zvyšuje i bezpečnost.

Aktivujeme a platíme

Abyste kartu mohli používat, je nutné ji aktivovat. Aktivace je jednoduchá. Stačí opsat číslo karty. Po tomto kroku je karta připravena k používání a placení u obchodníků.

Obrazovka pro aktivaci karty Twisto

Platba novou kartou probíhá stejně jako úhrady prostřednictvím jakékoli jiné karty. Což v překladu znamená, že platby do pětistovky se realizují bez zadání PINu, vše nad tuto částku už PIN vyžaduje. Tuto limitní částku bohužel není možné flexibilně nastavit, je fixní.

O každé realizované platbě dostanete v řádu několika vteřin push notifikaci do mobilního telefonu nebo do hodinek a každá transakce se samozřejmě zobrazí i přímo ve vaší aplikace Twisto. Což je prima věc, kterou nyní nabízejí i některé banky. Je nutné podotknout, že než se transakce zaúčtují, nějakou dobu to trvá.

Notifikace v telefonu
Notifikace na hodinkách

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartu jsem testoval něco přes týden a provedl s ní několik desítek plateb. Za tuto dobu se nevyskytly žádné problémy, byla akceptována všude. K nejdobrodružnějším zážitkům tak patřilo rozklíčování  neidentifikovatelné transakce v podobě „fxsko“: chvíli mi to trvalo, podle popisu jsem transakci neuměl zařadit, nakonec jsem si ale vzpomněl, že to byl nákup v místních potravinách. Popisy a identifikace transakcí je však úplně jiné téma, které v dnešní recenzi rozebírat nebudeme.

Přehled transakcí pro Twisto kartu

Otázka zní: proč si vůbec kreditku od Twista objednávat?

Nabízí se otázka, proč si vůbec Twisto kartu pořizovat. Na jedné straně to není nic jiného než kousek plastu, kterým můžete platit kdekoliv, a to až do výše svého Twisto limitu. Takže máte v rukou klasickou kreditní kartu, kterou nabízí kterákoliv banka. A tady začíná i můj problém, a to je limit, který mi Twisto nabízí (pozn.: Ano, vím, že jsem na to narážel už i u poslední recenze). Zákazníci dnes mají k dispozici limit ve výši maximálně 15 tisíc korun, což není mnoho.

V tuto chvílí to není až takový problém, ale Twisto od Nového roku připravuje nový ceník, který cenu Premium programu stanovuje na  99 korun měsíčně. A tady si už pokládám otázku: proč bych měl za kreditku s limitem 15 tisíc korun platit 99 korun, když v jakékoliv jiné bance dostanu minimálně dvojnásobný, ne-li vyšší limit a srovnatelné služby. Pokud Twisto razantně nepřistoupí ke změně politiky limitů, je konkurenceschopnost jeho karty na pováženou.

Platební náramek, bonus navíc

O platebním náramku jsem se zatím moc nezmiňoval. Osobně jsem se na něho těšil, ale poté, co jsem ho viděl naživo, jsem byl zlamán. Jedná se o fádní silikonový náramek s logem Twista, kam vložíte platební nálepku, kterou vám Twisto zašle spolu s kartou. Čekal jsem něco trochu víc „cool“.

Platba náramkem je stejná jako platbou kartou, žádný rozdíl v nich v zásadě není. Tedy až na to, že v některých případech je hodně nepohodlná, až bych řekl životu nebezpečná (teda aspoň nebezpečná pro vaše zápěstí).

Twisto karta a platební náramek

Proč tedy vůbec náramek mít? Pro některé je to naprostá hloupost, pro jiné užitečná věc. Já osobně vnímám platební náramek jako super věc v okamžiku, kdy si jdete třeba zaběhat, nechcete s sebou brát peněženku, ale pořád potřebujete mít peníze po ruce. Dovedu si představit i situace, kdy jdu na pláž a mám s sebou pouze platební náramek, anebo při cestování, kdy potřebuju rychle zaplatit třeba za občerstvení na letišti..

Další z možných scénářů, se kterými jsem koketoval, bylo využití náramku pro moje děti, něco na způsob kapesného. Bohužel to má jeden háček, a sice ten, že není možné nastavit si jeho limit. Což znamená, že byste svojí ratolesti teoreticky svěřili kartu s plnými kreditním limitem, a to mi zatím přijde dost riskantní.

Sumarizujeme aneb ano či ne, to je to, oč tu běží

Twisto je jedním z mála zajímavých fintechových projektů v ČR, který na trh kontinuálně přináší další a další novinky. A proto mu fandíme. Fyzická platební karta je dalším krokem, jak se přiblížit k širší veřejnosti, ale i krokem k „bance“ nové generace. Avšak aby se tam Twisto dostalo, chce to zapracovat na funkčnostech a věcech, jako jsou:

  • limity účtu,
  • limity karty,
  • cenová politika.

Pro nás je to nicméně i tak další důkaz toho, že to Twisto myslí vážně, a proto má naši podporu.

Další doporučené články

Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys v Česku a na Slovensku je vysoce konkurenční prostředí. Své o tom ví i slovenský Up, který je na domácím trhu jedničkou...
2. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora