Reklama

Dlouho očekávaná Twisto karta je konečně tady!

Twisto před několika dny představilo svou dlouho očekávanou platební kartu. V čem je jiná, než platební karty od kterékoliv jiné banky? Prozkoumali jsme to pro Vás v následující recenzi.

24. 11. 2017 – | Doba čtení: 4 min

Twisto před několika dny představilo svoji novou dlouho očekávanou platební kartu. Někteří z vás si řeknou: „Taková blbost! Dnes má svoji kartu snad každý.“ Je však potřeba uznat, že za tímto krokem se skrývá hodně práce a kdo neprošel procesem inicializace nové karty s karetním operátorem, vůbec netuší, o čem mluvíme. I proto klukům z Twista patří velká poklona a uznání za pevné nervy, další důkaz toho, že to myslí vážně.

Začínáme, balíček dorazil

Aplikaci Twisto používám aktivně, takže objednávka nové karty byla logickým krokem. Naštěstí jsem byl mezi prvními, a tak karta dorazila do několika dní. V balíčku, který od Twista dostanete, kromě karty najdete i platební náramek, což je v podstatě silikonový náramek, do kterého se zastrčí platební nálepka.

Balíček s Twisto kartou

Zvláštnost, které si na první pohled všimnete, je že na kartě nemáte vytištěné svoje jméno, což já osobně vnímám jako velké plus. Karty vydává německá společnost a tento fakt dle slov Twista přispívá nejen k rychlejšímu procesu přípravy karet (není nutné je personalizovat), ale zvyšuje i bezpečnost.

Aktivujeme a platíme

Abyste kartu mohli používat, je nutné ji aktivovat. Aktivace je jednoduchá. Stačí opsat číslo karty. Po tomto kroku je karta připravena k používání a placení u obchodníků.

Obrazovka pro aktivaci karty Twisto

Platba novou kartou probíhá stejně jako úhrady prostřednictvím jakékoli jiné karty. Což v překladu znamená, že platby do pětistovky se realizují bez zadání PINu, vše nad tuto částku už PIN vyžaduje. Tuto limitní částku bohužel není možné flexibilně nastavit, je fixní.

O každé realizované platbě dostanete v řádu několika vteřin push notifikaci do mobilního telefonu nebo do hodinek a každá transakce se samozřejmě zobrazí i přímo ve vaší aplikace Twisto. Což je prima věc, kterou nyní nabízejí i některé banky. Je nutné podotknout, že než se transakce zaúčtují, nějakou dobu to trvá.

Notifikace v telefonu
Notifikace na hodinkách

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartu jsem testoval něco přes týden a provedl s ní několik desítek plateb. Za tuto dobu se nevyskytly žádné problémy, byla akceptována všude. K nejdobrodružnějším zážitkům tak patřilo rozklíčování  neidentifikovatelné transakce v podobě „fxsko“: chvíli mi to trvalo, podle popisu jsem transakci neuměl zařadit, nakonec jsem si ale vzpomněl, že to byl nákup v místních potravinách. Popisy a identifikace transakcí je však úplně jiné téma, které v dnešní recenzi rozebírat nebudeme.

Přehled transakcí pro Twisto kartu

Otázka zní: proč si vůbec kreditku od Twista objednávat?

Nabízí se otázka, proč si vůbec Twisto kartu pořizovat. Na jedné straně to není nic jiného než kousek plastu, kterým můžete platit kdekoliv, a to až do výše svého Twisto limitu. Takže máte v rukou klasickou kreditní kartu, kterou nabízí kterákoliv banka. A tady začíná i můj problém, a to je limit, který mi Twisto nabízí (pozn.: Ano, vím, že jsem na to narážel už i u poslední recenze). Zákazníci dnes mají k dispozici limit ve výši maximálně 15 tisíc korun, což není mnoho.

V tuto chvílí to není až takový problém, ale Twisto od Nového roku připravuje nový ceník, který cenu Premium programu stanovuje na  99 korun měsíčně. A tady si už pokládám otázku: proč bych měl za kreditku s limitem 15 tisíc korun platit 99 korun, když v jakékoliv jiné bance dostanu minimálně dvojnásobný, ne-li vyšší limit a srovnatelné služby. Pokud Twisto razantně nepřistoupí ke změně politiky limitů, je konkurenceschopnost jeho karty na pováženou.

Platební náramek, bonus navíc

O platebním náramku jsem se zatím moc nezmiňoval. Osobně jsem se na něho těšil, ale poté, co jsem ho viděl naživo, jsem byl zlamán. Jedná se o fádní silikonový náramek s logem Twista, kam vložíte platební nálepku, kterou vám Twisto zašle spolu s kartou. Čekal jsem něco trochu víc „cool“.

Platba náramkem je stejná jako platbou kartou, žádný rozdíl v nich v zásadě není. Tedy až na to, že v některých případech je hodně nepohodlná, až bych řekl životu nebezpečná (teda aspoň nebezpečná pro vaše zápěstí).

Twisto karta a platební náramek

Proč tedy vůbec náramek mít? Pro některé je to naprostá hloupost, pro jiné užitečná věc. Já osobně vnímám platební náramek jako super věc v okamžiku, kdy si jdete třeba zaběhat, nechcete s sebou brát peněženku, ale pořád potřebujete mít peníze po ruce. Dovedu si představit i situace, kdy jdu na pláž a mám s sebou pouze platební náramek, anebo při cestování, kdy potřebuju rychle zaplatit třeba za občerstvení na letišti..

Další z možných scénářů, se kterými jsem koketoval, bylo využití náramku pro moje děti, něco na způsob kapesného. Bohužel to má jeden háček, a sice ten, že není možné nastavit si jeho limit. Což znamená, že byste svojí ratolesti teoreticky svěřili kartu s plnými kreditním limitem, a to mi zatím přijde dost riskantní.

Sumarizujeme aneb ano či ne, to je to, oč tu běží

Twisto je jedním z mála zajímavých fintechových projektů v ČR, který na trh kontinuálně přináší další a další novinky. A proto mu fandíme. Fyzická platební karta je dalším krokem, jak se přiblížit k širší veřejnosti, ale i krokem k „bance“ nové generace. Avšak aby se tam Twisto dostalo, chce to zapracovat na funkčnostech a věcech, jako jsou:

  • limity účtu,
  • limity karty,
  • cenová politika.

Pro nás je to nicméně i tak další důkaz toho, že to Twisto myslí vážně, a proto má naši podporu.

Další doporučené články

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Letní prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny, ale ve fintechu nic jako prázdniny neexistuje, proto vám i tentokrát shrneme nejzajímavější...
3. 8. 2022 – Doba čtení: 2 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora