Investování do dluhopisů není úplně od věci. Dluhopisomat ukáže, jak na to
12. 12. 2022 – fintechcowboys | Doba čtení: 3 min
Nedávno jsme psali o tom, že investování do dluhopisů se v dnešní době možná tak trochu vrací do módy. Dluhopisomat připravil srovnávač všech dluhopisů, kde každý na první pohled vidí, jaké riziko nese který dluhopis. Rating vznikl na základě metodiky Ministerstva financí ČR a měl by oddělit důvěryhodné dluhopisy od těch pochybných. Dluhopisomat klade důraz na bezpečnost investic a minimalizování jejich rizika už od samého výběru tím, že prověřuje emitenty vydávající dluhopisy. Takto může investor odfiltrovat dluhopisy, které lze považovat za zjevně nebezpečné.
Zeptali jsme se hlavního ekonoma Comfort Finance Group Vladimíra Pikory na pár otázek ohledně investování do dluhopisů: jak s dluhopisy začít, na co si dát pozor a jak funguje srovnávač dluhopisů.
Lidé znají stavební spoření, spořicí účty, někdo i investuje do akcií, ale jak se běžní lidé mohou potkat s dluhopisy?
Dluhopis není exotický. Myslím, že všichni alespoň z doslechu vnímají, jak rychle roste státní dluh, a to jsou všechno nové dluhopisy. Určitě také všichni slyšeli o nutnosti důchodové reformy. Tam dluhopisy hrají klíčovou roli, protože právě do nich investují konzervativní penzijní fondy. Dříve či později bude v nějakém penzijním fondu spořit každý. Každý se bude muset rozhodnout, do jakého fondu půjde, a tím pádem se bude rozhodovat i o dluhopisech.
Pro koho je investování do dluhopisů vhodné a pro koho naopak není?
Teoreticky může do dluhopisů investovat každý. Prakticky jsou však dluhopisy vhodné jen pro lidi, kteří chtějí mít klid. Ve škole nás učili, že „kdo investuje do akcií, dobře jí, a kdo do dluhopisů, dobře spí“. Dluhopis přináší obvykle nižší výnosy než akcie (i když teď to je zrovna obráceně), ale zase mu chybí ta velká vrtkavost v ceně, jako mají akcie. Dluhopis je obvykle klidnější.
Jak by měl postupovat začínající investor, který třeba dnes nedůvěřuje akciím, a chtěl by zkusit svět dluhopisů?
Je to jednoduché. Ať se podívá na stránku dluhopisomat.cz a kontaktuje nás. Může tam nechat i vzkaz a my se mu ozveme. Kolegové mu jednotlivé dluhopisy představí a doporučí dluhopis, který mu bude nejlépe vyhovovat.
Na co by si měl dát pozor?
Z mého pohledu by si měl dát pozor hlavně na zajištění. Já bych se dluhopisům bez zajištění vyhýbal. Přitom nezajištěných je nejvíce. Zajištění mají podle mě jen ty nejlepší dluhopisy. To znamená, že kdyby se stalo, že emitent není z nějakého důvodu schopen dluhopis splatit, spokojí se investor se zástavou. Nejlepší je přitom, když je zástavou nemovitost, jejíž hodnota je vyšší než hodnota emise dluhopisu.
Jaké nástroje by takový člověk měl používat?
Nejjednodušší je podívat se na náš komplexní srovnávač dluhopisů. Tam si každý stanoví svá kritéria a srovnávač mu vybere, jaký dluhopis je pro něj nejlepší. Je to podobné, jako když máte v televizi neustále reklamu na srovnání pojištění. Logika mezi výběrem nejlepšího pojištění a dluhopisem je stejná – počítač vám během vteřiny vybere to nejlepší.
Jak srovnávač dluhopisů funguje? Existuje nějaká metodika, podle které se hodnotí?
Ano, vychází se z metodiky hodnocení dluhopisů Ministerstva financí ČR. My ji aplikujeme na všechny dluhopisy na trhu a získáváme jakýsi rating kvality. Taková data, jako máme my, nikdo jiný na trhu nemá. Jedná se totiž o hroznou mravenčí práci, kdy každý dluhopis hodnotí zkušený analytik.
Nabízí Dluhopisomat i nějakou automatizaci – pravidelné investování, auto-invest apod.? Pokud ano, jak to funguje; pokud ne – považujete to vlastně za dobrý nápad?
Zatím nic takového neumožňujeme, ale pracujeme na tom. Já osobně bych to uvítal. Myslím, že to je vhodné pro drobné střadatele, kteří nemohou investovat stovky tisíc či miliony.
Děkujeme Vladimíru Pikorovi za odpovědi a vám přejeme mnoho úspěchů při investování!