Reklama

Jak se daří Rogeru po deseti letech na českém trhu?

28. 2. 2024 – | Doba čtení: 3 min

Adam Šoukal
Zdroj: Roger

Platební instituce Roger od začátku svého působení v ČR profinancovala celkově již miliardu eur a v roce 2023 dosáhla téměř na devět miliard korun. Zeptali jsme se tedy Adama Šoukala, CEO společnosti, na témata, které nás ve spojitosti s Rogerem nejvíce zajímají.

Malý rozhovor s CEO

Adame, je ještě prostor, kam v rámci České republiky růst?

Určitě je prostor na růst v rámci ČR. Když se na to podívám skrz čísla, tak v Německu dělá faktoring přes 10 % HDP, zatímco v Česku je to výrazně pod 10 %. Z toho je patrné, že ve vyspělejších ekonomikách je naše služba mnohem více využívaná a je otázkou času, kdy se Česko dostane na jejich úroveň. Zároveň vidíme, že banky pořád nechtějí/neumí uchopit oblast SME. Navzdory tomu, kolik přidané hodnoty vytváří, dostávají pouze zlomek financování, což je brzdí v rozvoji vlastního podnikání. Za 10 let existence Rogera se nám potvrdilo, že se vyplatí podporovat růst těchto společností prostřednictvím financování jejich faktur vystavených vůči velkým společnostem, což reflektuje jejich dobře odvedenou práci.

Jak pokračuje spolupráce s KB?

Nastavené kanály na oslovování KB klientů nám pravidelně přinášejí hezké množství nových klientů. Určitě je prostor na další rozšíření, ale už teď je to něco, co považujeme za pozitivní aspekt naší spolupráce. Jako u všech partnerství jsou i tady highs and lows, ale obecně lze říct, že se nám společně vede dobře.

A co vaše skóringová API služba Roger Ověření, jak se jí daří a jak je úspěšná?

Úspěšnost je velice dobrá, od začátku se nám podařilo napojit naše data přes API na obchodní rejstřík penize.cz a finmag.cz, kde tuto službu měsíčně využívají desetitisíce uživatelů. Pravidelně aktualizujeme naši databázi o nová data a přidáváme nové subjekty. Aktuálně zvažujeme přidání velkého množství subjektů ze Slovenska. Naše služba na ověření finančního zdraví firem je zdarma pro všechny, takže na naše výsledky to přímý vliv nemá, děláme to primárně proto, abychom zlepšili podnikatelské prostředí v ČR, a tak to i zůstane. 

Shrnutí roku 2023 a nejbližší plány na 2024

Poslední roky platforma pravidelně zvyšuje objem profinancovaných faktur a loňský rok byl pro firmu zatím nejúspěšnější.

Zároveň v roce 2023 výrazně narostl zájem o profinancování faktur v eurech. Vliv na to měl mimo jiné posilující kurz koruny, s jejímž negativním dopadem museli čeští exportéři v roce 2023 bojovat.

„To, že nám stoupají objemy a o platformu je celkově větší zájem, je důkaz spokojenosti našich klientů. Nechtěli jsme ale zůstat jen u domněnek, a tak jsme v průběhu podzimu prováděli průzkum zákaznické spokojenosti, tzv. Net Promoter Score. Získali jsme kolem 250 odpovědí a skóre nám nakonec vyšlo 83. Vnímám to jako skvělý výsledek, ale zároveň velký závazek do budoucna,” dodal Adam Šoukal.

Platební instituce Roger také dále rozvíjí svůj produkt Supply Chain Financing, tedy Financování dodavatelského řetězce. Jedná se o moderní trend ve zlepšování obchodních vztahů v rámci dodavatelského řetězce. Velké firmy ho nabízejí svým dodavatelům jako white-label službu, díky které mají jejich dodavatelé finance na svém účtu do několika dní, ačkoli nastavení splatnosti faktur zůstává stejné. Roger takto spolupracuje se všemi velkými hráči v oblasti e-commerce, ale do popředí se dostává i logistika, telekomunikace a stavebnictví. 

V loňském roce Roger pracoval na několika novinkách. Spustil pilotní verzi zcela nového produktu – Financování závazků, pomocí kterého mohou odběratelé prodloužit splatnost svých závazků a optimalizovat ji dle svých potřeb, aby se tak vyhnuli vzniku závazků po splatnosti a mohli flexibilněji reagovat na velké objemy zakázek. Roger také významně podporuje český export a jako jedna ze dvou českých faktoringových společností navázal exkluzivní spolupráci s pojišťovací společností EGAP, díky které dokáže zajistit pojištění 75 % hodnoty pohledávky.

Tento rok firma plánuje uvést další nový produkt, tentokrát ale zaměřený na investory. „Oslovují nás čím dál častěji větší a institucionální investoři, a proto jsme se rozhodli připravit produkt právě pro ně,” přibližuje Adam Šoukal plány Platební instituce Roger pro rok 2024.

Zdroj: Roger

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce