Reklama

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

7. 2. 2024 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Investown

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se toho Investownu z prvních plánů až tolik nepovedlo nebo přesněji řečeneno „nevyplnilo“, ale přesto se v krátké době zařadil mezi nejvýznamnější a nejúspěšnější české fintechy. Jak je to možné?

Jak Investown přizpůsoboval svoji nabídku měnící se legislativě, rostoucím nárokům investorů (uživatelů) a jak se především vypořádal s prudkým růstem firmy jako takové? O tom jsme si v krátkém rozhovoru popovídali s Alanem Pockem.

Na začátku přišel Investown s pár byty k pronájmu, jak se z nich najednou podařilo udělat stovky? Co to znamenalo pro růst firmy? Jak jste se museli adaptovat?

Nájemní byty již více než rok nefinancujeme. Nebylo to pro investory tolik atraktivní jako současné developerské projekty se zhodnocením přes 10 % p. a. Dalším důvodem přechodu byl i obrovský zájem investorů o Investown, kde nájemní byty nejsou tak efektivně škálovatelné ve srovnání s celými developerskými projekty. Samozřejmě nic není zadarmo a my jsme museli nabrat kompletní nové týmy, které se starají o vyhodnocování developerských projektů, primárně „riskaře“ a právníky.

Efekt se ale dostavil rychle. V původním modelu jsme měli rekord v investicích 80 milionů korun měsíčně. Nyní už máme standard 250 milionů měsíčně a toto číslo neustále roste.

Následně začalo financování projektů – bylo to v plánu hned od začátku, nebo to vyšlo ze situace? Jak se v tom momentu musel změnit Investown?

Když jsme začínali, tak nikdo moc nevěděl, jak bude nakonec regulace ohledně crowdfundingu vypadat. My, stejně jako ostatní crowdfundingové platformy, jsme se učili za běhu, až to vyústilo v současnou podobu. Crowdfunding je tak aktuálně nejrychleji rostoucí investiční produkt a Češi skrze něj dle dostupných dat proinvestovali za rok 2023 přes 3 miliardy korun. Odhadujeme, že jen přes Investown se přitom letos proinvestuje kolem 5 miliard.

Lze jmenovat nějaké procesy, které jste museli zavádět nebo měnit dle nastalé situace – třeba ohledně nárůstu uživatelů nebo cashflow, která vám stále roste? Začal na vás kvůli tomu být třeba větší tlak ze strany různých dohledových organizací?

Za prvé jsme museli získat licenci od ČNB, se kterou souviselo velké množství nových procesů a pravidelných reportingů, které bance posíláme. Ale hlavní změna, abychom ustáli náš růst, byla masivní investice do softwaru. Běží na pozadí Investownu a dokáže automatizovaně spravovat desítky tisíc investorů a stovky realitních projektů.

Letos máme v plánu investovat přes 200 milionů korun do dalšího rozvoje, abychom si udrželi důležitý technologický náskok, který máme oproti ostatním investičním platformám.

Už máte i nějaké nemovitosti nebo projekty v zahraničí? Pokud ano, opět bych poprosil o reakci na stejné otázky ke škálovatelnosti, a pokud ne, chystáte se tam?

My už neinvestujeme do nákupu našich nemovitostí, ale financujeme realitní projekty našich partnerů. A ano, již jsme financovali i projekt na Slovensku. V současnosti nicméně máme projekty pouze v Česku. V budoucnu to ale chceme změnit. Samotná expanze již začala, u sousedů na Slovensku, stále ale probíhá analýza dalších států, které budou pro nás i pro naše investory dávat smysl. Cílem totiž není jen vysoký výnos, ale aby zajištění investic v daném státě fungovalo dobře a byl zde funkční systém případného vymáhání. 

Chystáte se expandovat i pro zahraniční uživatele?

Před pár dny jsme spustili platformu pro slovenské investory. Je to pro nás první eurový trh, i když momentálně ještě není možné držet investice v eurech. To je však naším primárním cílem na nejbližší měsíce. Následně totiž můžeme expandovat na další trhy, například do Rakouska.


Další doporučené články

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce