Reklama

Monzo a TrueLayer vylepšují blokaci hazardu pomocí open bankingu

4. 3. 2021 – | Doba čtení: 2 min

Online banka Monzo a technologická společnost TrueLayer se spojily, aby chránily zákazníky. Společnosti spustí společný pilotní projekt, který využije možnosti otevřeného bankovnictví k usnadnění blokování plateb na hazardních stránkách.

Monzo byla první bankou, která v roce 2018 zavedla blokaci hazardních her. Došlo k tomu na základě poptávky uživatelů, kteří chtěli pomoci kontrolovat svou závislost na hazardních hrách. Funkcionalita se jmenovala Monzo Gambling Block a od spuštění si ji aktivovalo více než 275 000 zákazníků Monzo. 

Blokace hazardních her je zcela volitelný nástroj. Zákazníci si ji zapnou sami v aplikaci nebo pomocí zákaznické podpory.

Původní blokace byly vázané na platby kartou. Mastercard i VISA v rámci karetních transakcí doplňují k jednotlivým platbám tzv. merchant category code (MCC) a tak se dají určité typy společností snadno identifikovat. Uživatelům s nastaveným gambling blokem pak Monzo takové platby zablokuje.

poker

Problém je u běžných převodů mezi účty. Tam totiž neexistuje žádný MCC kód, který by mohl banku upozornit na gamblerskou transakci. Toho pak snadno využívají poskytovatelé hazardních her a blokaci karetních plateb obejdou openbankingovou iniciací platebního příkazu. Taková platba podléhá standardním pravidlům pro provádění transakcí a banka ji nezastaví.

Společnost TrueLayer ovšem připravila API, které Mozno oznámí pokus o provedení platby na účet poskytovatele hazardních her. A Monzo následně provede blokaci platby podobně jako to provedlo u karetních transakcí. Celý projekt je nyní v pilotní fázi, dá se předpokládat, že TrueLayer buduje databázi „podezřelých“ firem a jejich účtů.

Tato novinka je vlastně poměrně jednoduchá záležitost a Monzo a TrueLayer se netají tím, že ji připravily velmi rychle, doslova během několika dnů. Ovšem pro uživatele, kteří ve větší či menší míře trpí závislostí na hazardních hrách to může být velmi důležitá a zásadní pomoc.

A pokud se ptáte, jestli celý Monzo Gambling Block lze také vypnout, tak ano lze. Ale uživatel musí živě zkontaktovat zákaznickou podporu, požádat o deaktivaci bloku a poté počkat 48 hodin.

Zdroj: thefintechtimes.com

Foto: od Aidan HoweDylan Clifton na Unsplash

Další doporučené články

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Zdá se, že krypto karty se dostávají do centra pozornosti. Binance s Mastercard nedávno v Argentině uvedly kryptoměnovou platební kartu, která umožňuje...
9. 11. 2022 – Doba čtení: 2 min
Klarna vstupuje na český trh

Klarna vstupuje na český trh

Konkurence na české BNPL scéně opět vzroste. Klarna, přední světová společnost zabývající se zprostředkováváním plateb v oblasti elektronického obchodování, oznámila expanzi...
27. 9. 2022 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce