Reklama

Nová platební aplikace Googlu používá pro převod peněz zvuk

21. 9. 2017 – | Doba čtení: 2 min

Google představil v Indii novou platební aplikaci s názvem Tez (hindský ekvivalent pro „rychlý“). Tez disponuje technologií zvanou audio QR, která umožňuje uživatelům převádět peníze za použití zvuku, který spáruje dvě zařízení. Prostřednictvím takzvané „cash mode option“ (program hotovost) zprostředkují telefony spojení za použití zvuku, kterým identifikují plátce a příjemce. (Podle Financial Times by měl být zvuk lidským uchem nezaznamenatelný, protože telefony vysílají nadzvukové frekvence.) Funkce je tedy podobná transakcím v hotovosti, které nevyžadují výměnu osobních údajů, jako jsou bankovní účty nebo telefonní čísla. Cash Mode funguje na jakémkoli telefonu s mikrofonem, reproduktorem a nainstalovanou aplikací Tez a nevyžaduje NFC čip. Audio QR technologie je podobná Chirp, která také posílá data zakódovaná do nadzvukového signálu.

V Indii je 300 milionů uživatelů chytrých telefonů a mobily s NFC jsou tady pořád relativně vzácné a drahé, a tak mnoho uživatelů stále dává přednost telefonům základní nebo střední třídy. Tez je dalším krokem za Android Pay, uživatelům totiž umožňuje propojení s platebními aplikacemi indických bank – funguje se všemi 55 bankami v Indii, a to na Jednotném platebním rozhraní (Unified Payments Interface – UPI). UPI je sytém, který umožňuje propojení mnoha bankovních účtů s jednou platební aplikací, a tím pádem bezpečné peer-to-peer platby. Počet digitálních transakcí se přitom podle agentury Bloomberg poté, co indická vláda vloni zakázala bankovky vysoké hodnoty, prudce navýšil.

Aplikace Tez zprostředkovává také platy mezi bankami a je chráněná štítem Tez (Tez Shield), platformou pro zabezpečení dat od Googlu, která odhaluje podvody a chrání identitu uživatelů. Tez se chová jako chatovací aplikace, která používá seznam kontaktů uživatele k tomu, aby historii transakcí udržela uspořádanou. Lidé a společnosti, kterým uživatelé poslali nebo od kterých obdrželi platby, jsou spojeny dohromady „jako konverzace“, prohlásil Google.

Společnost tvrdí, že aplikace je vhodná také malé podniky, které tímto způsobem mohou přijímat platby na své bankovní účty. Aplikace akceptuje také mobilní platby, a to prostřednictvím „několika málo kliknutí“. Tez je k dispozici jak pro operační systém Android, tak pro iOS a Google plánuje její rozšíření do dalších zemí, jako jsou Vietnam, Indonésie nebo Thajsko.

Zdroj: TheVerge

Další doporučené články

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce