Reklama

Potřebujeme mobilní apku pro pojištění?Aneb zelená karta v mobilu.

22. 12. 2021 – | Doba čtení: 2 min

auto
Zdroj: Sven D na unsplash.com

Dělat mobilní aplikace je v pojišťovnách takový velký trend. Vlastně nejenom v pojišťovnách. S výjimkou bank se všechny firmy potýkají s jedním společným problémem – mají drahou mobilní apku, pár klientů si ji stáhne a vůbec nikdo ji nepoužívá. Firmy pak příčinu problému hledají v uživatelích, ale ona ve skutečnosti spočívá v nabízených funkcionalitách. Banku resp. bankovnictví lidé používají často – posílají peníze, kontrolují zůstatky. Někdo každý den a někdo jednou měsíčně. Ale k čemu by měl běžný člověk každý měsíc kontrolovat pojistku? To je otázka, na kterou neexistuje rozumná odpověď.

V pojišťovně Pillow na to šli jinak. Zamysleli se nad pojištěními, která poskytují a zjistili si, jaké problémy jejich klienti mohou mít. A voilá, je tu nová funkcionalita, která se lidem může hodit. Dokonce jim může ušetřit nějaké starosti, čas a peníze.

Zákonná povinnost a pokuta

Podle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla „při provozu vozidla na pozemní komunikaci je jeho řidič povinen mít u sebe zelenou kartu nebo doklad o hraničním pojištění a na požádání jej předložit příslušníku Policie České republiky.“ Pokud řidič není schopen zelenou kartu při silniční kontrole předložit, hrozí mu bloková pokuta na místě ve výši až 1 500 korun nebo až 3 000 korun ve správním řízení.

Do podobné situace se dostal i řidič, který byl v listopadu roku 2019 zastaven silniční kontrolou. Vytištěnou zelenou kartu u sebe neměl, ale hlídce předložil mobilní telefon s elektronickou zelenou kartou. Policie tento doklad nechtěla uznat a řidiči uložil příslušný městský úřad pokutu. Řidič se s tímto rozhodnutím nesmířil a po sérii odvolání skončil celý případ až na Ministerstvu financí ČR.

Klíčové rozhodnutí ministerstva

Prvního července tohoto roku vydalo ministerstvo závazné rozhodnutí. Konstatovalo, že zákon nijak nestanovuje formu, v jaké má být zelená karta předložena. Ve svém právním názoru přímo naspalo, že „povinnost předložit zelenou kartu podle § 17 odst. 1 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla splněna i tehdy, jestliže řidič předloží zelenou kartu v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu.“

Důležité je zdůraznit, že stanovisko se týká pouze území Česka. Na území jiných států platí odlišné zákony a při cestě do zahraničí je vždy nutné mít s sebou papírovou zelenou kartu.

Optimální řešení? Karta v mobilní aplikaci

Zelená karta v e-mailu je samozřejmostí, dostane ji každý klient při sjednání povinného ručení, který s pojišťovnou komunikuje elektronicky. Pozor ale na dodatek ke stanovisku MFČR: stejně jako u papírové, je řidič povinen předložit elektronickou kartu bez zbytečného prodlení.

náhled na zelenou kartu v mobilu
Zdroj: Pillow

Nejrychlejší a nejjednodušší řešení nabízí v současnosti Pillow mobilní aplikace“, popisuje Martin Podávka, spoluzakladatel Pillow pojišťovny. A dodává: „na pár kliknutí se zobrazí vždy aktuální zelená karta, kterou lze libovolně zvětšit. A co je důležité: nezapomněli jsme ani na část s argumenty pro dopravní policii, pokud by rozhodnutí MFČR ještě neznali.“ Součástí aplikace je totiž i popis závazného stanoviska Ministerstva financí, které lze ihned ukázat těm policistům, kteří o správném výkladu zákona ještě neslyšeli.

Zdroj: Pillow

Další doporučené články

České fintechy 2024 – Q1

České fintechy 2024 – Q1

S novým rokem vám opět přinášíme aktualizaci přehledu českých fintechů a zase jedeme na pozitivní vlně, protože jejich nový počet je...
5. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Únor 2024 na FintechCowboys

Únor 2024 na FintechCowboys

Další zimní měsíc s jarními teplotami je za námi, a přestože se jednalo o krátký únor, stihli jsme toho z fintechu zaznamenat víc než...
1. 3. 2024 – Doba čtení: 3 min
Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Pojišťovací startup CarbonPool založený třemi bývalými manažery Allianz, jehož cílem je zaručit společnostem nakupujícím uhlíkové kredity, že dostanou zaplacená povolení,...
9. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce