Reklama

Říjen 2020 na FinTechCowboys

2. 11. 2020 – | Doba čtení: 4 min

stay home

Ať už jste pod zámkem, na zámku, v bytě nebo v jeskyni s internetem, přinášíme vám souhrn nejzajímavějších událostí, o kterých jsme v říjnu psali. A o čem jsme nepsali a přesto se o tom mluví jako o události řekněme desetiletí (tedy hned po koronaviru)? Tak samozřejmě je to Ant Group, která si jde pro peníze na burzu, a hovoří se o 35 miliardách dolarů, což by mohlo znamenat nový rekord v IPO na světě.

Fintechová scéna ČR

V září jsme investigovali českou fintechovou scénu a v říjnu pak vypublikovali aktuální přehled. Zároveň jsme dostali několik relevantních tipů, jak přehled fintechovou mapu vylepšit. A proto se v listopadu můžete těšit na ještě lepší a aktuálnější infografiku 🙂

fintech česká republika 2020

Rozhovory

Richard Kotrlík z MALL Pay – nám exklusivně poskytl sadu doporučení, jak získat od ČNB licenci pro poskytovatele plateb malého rozsahu. Ale jeho skvělé rady se mohou hodit obecně i pro jakoukoliv jinou licenci, kterou ČNB poskytuje.

Ivo Krátký z Proplat.to – tento rozhovor představuje další českou dynamicky rostoucí platformu pro faktoring. Na rozdíl od řady jiných firem je proplat.to specifické v tom, že téměř nezná dobu mimo koronavirus – a přesto rostou.

Novinky z ČR

Zalep.to – v oblasti fintechů, které se orientují na faktoring, byly krátce po sobě oznámeny dvě akvizice. KB koupila podíl ve fintechu Roger a AKCENTA CZ oznámila akvizici startupového projektu Zalep.to.

Startup World Cup & Summit 2020 – v Praze proběhl virtuální event, který se kvůli koronaviru uskutečnil až nyní. Pojďte si připomenout české účastníky soutěže.

Twisto přestalo dávat na karty CVC kód – jestli jde o bezpečnostní prvek nebo zlepšení uživatelské přívětivosti, to necháme na každém z vás. Nicméně věříme, že Twisto je taková první vlaštovka a postupně i další organizace u nás přejdou na „digitální CVC“ kód.

Zajímavosti ze světa

Slovenské payme pod záštitou SNB – pomocí payme půjde u slovenských bank vytvořit žádost o platbu a odeslat ji prostřednictvím celé řady kanálů jako jsou sociální sítě nebo třeba email.

payme.sk

Správa předplatného v Revolutu – pro fintechové služby je správa předplatného jedna z mála příležitostí, kde je konkurence zatím velmi nízká. A tak není vůbec překvapivé, že s touto oblastí začal koketovat právě Revolut. Uvidíme, jak se jejich nápad a celé řešení v budoucnu chytne.

CO2 kalkulačka od fintechu CoGo – propojíte si svůj bankovní účet se službou, která vám řekne, jak jste na tom s produkcí emisí? V ČR asi ještě ne, ale pokud na takovou apku narazíte, dejte nám vědět 🙂

Koupě šperků za Bitcoin – ve Francii vznikla další příležitost, jak provádět nákupy reálných věcí za Bitcoin, i když nedávný růst této měny opět trochu nahrává kritikům, kteří tvrdí, že ještě je příliš nestabilní na provádění běžných transakcí.

Square a QR kódy v restauracích – společnost Square umožní zákazníkům provádět objednávky jídla a pití pomocí QR kódu. Takže je to trochu jako nám dobře známé Qerko. Jenom se QR kód v tomto případě používá k objednání. Sloučit oba kroky najednou by pak mohlo znamenat do budoucna (až se restaurace třeba jednou zase otevřou) úspory s personálem a třeba i zrychlení obsluhy.

Monese navazuje partnerství s Mastercard – obě společnosti si slibují výrazné zlepšení možností pro uživatele challenger banky Monese. Tak uvidíme, jak se jim skutečně bude dařit.

Platební karty s vaším „pravým jménem“ – není vám příliš jasné, o co má jako jít? Inu, když nejste Vlasta, ale Vlasta, pak si můžete na kartu dát svoje skutečné jméno. Že by do fintechu dorazil další trend?

Proč jsou challenger banky lepší – máme tu druhý díl velmi nepravidelné série o srovnávání uživatelské zkušenosti mezi challenger a tradičními bankami. Můžete hádat, kdo vítězí? A jestli chcete i vědět proč, tak si přečtěte článek.

monese

Co si ještě přečíst?

Nejsme jediný fintechový web na světě a tak jsme si pro vás ještě připravili několik dalších tipů na prodlužující se podzimní noci 🙂

Čínský Mravenec si jde pro IPO – trochu víc detailů o plánech Ant Group, než jsme vám prozradili na úvod našeho měsíčního shrnutí.

hackprague.com – v Praze proběhl další velmi zajímavý hackathon tentokrát na téma „Nová normální banka budoucnosti“.

Voice UX – jak správně dělat voice UX jsme se podívali na našem spřáteleném blogu u Trigamy International.

Do fintechu Lemonero vstupuje KB – Lemonero je český startup, který zajišťuje financování e-shopům. Že nevíte přesně, co si pod tím představit? Od toho je tu právě tisková zpráva, kde se dozvíte více.

A to je pro tento měsíc vše, držte si klobouky, fanděte fintechu, udržujte rozestupy, myjte si ruce a sledujte nás.

Foto: od BRUNO EMMANUELLE na Unsplash

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora