Reklama

Sand Dollar – první CDBC

11. 3. 2021 – | Doba čtení: < 1

sand dollar

V rámci nového programu od MastercardIsland Pay nabízí předplacená karta Bahamský Sand Dollar lidem možnost okamžitě převést digitální měnu na tradiční bahamské dolary a platit za zboží a služby kdekoli, kde je Mastercard přijímána na ostrovech a po celém světě.

Digitální Sand Dollar je vydáván bahamskou centrální bankou a nese stejnou hodnotu a ochranu spotřebitele jako tradiční bahamský dolar. Digitální měnu lze použít k usnadnění výplat vlády, nabídnout další možnosti plateb a vybudovat inkluzivnější ekonomiku. Na Bahamách je 700 malých ostrovů a více než 5 000 čtverečních mil vody. Pohyb fyzických peněz je v tamních podmínkách velmi nákladný, což z digitální měny centrální banky dělá preferovanou digitální platbu v regionu. V budoucnu bude písečný dolar nabízen i turistům.

Sand Dollar, který byl původně pilotován v roce 2019, se stal první plně nasazenou digitální verzí fiatové měny na světě v říjnu 2020. Zkráceně takovým digitálním měnám říkáme CDBC. V té době byl Sand Dollar přístupný pouze registrovaným uživatelům prostřednictvím digitální aplikace u vybraných obchodníků. Uživatelé mobilní peněženky Island Pay se mohou rozhodnout, zda chtějí v mobilní aplikaci platit v Sand Dolarech nebo v bahamských dolarech.

Poskytovatelem řešení je technologická společnost NZIA, která má architekturu platebního systému postavenou na blockchainu. Mobilní telefony využívají pro připojení do sítě hybridní bezdrátovou síť, která poskytuje konektivitu v poměrně specifických podmínkách bahamského souostroví. Na ostrovech je totiž běžné, že se kvůli počasí, například hurikánům, ztratí konektivita. Synchronizace peněženky pak proběhne po obnově připojení k internetu.

A jestli je pro vás cesta na Bahamy pro seznámení se Sand Dollarem nákladná, pak jsou tu přece jenom levnější možnosti. Poměrně daleko v CDBC oblasti je Litva se svým LBcoinem a poněkud překvapivě Tunis. V obou těchto zemích je však znát, že koronavirová pandemie pokrok v oblasti digitálních měn poněkud zbrzdila.

zdroj: finextra.com, forbes.com, nzia.io

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce