O tom, proč je e-commerce jednou z nejzajímavějších oblastí fintechu a co korporátům přinese PSD2, s Pavlem Knechtem z Citibank

Citibank je jednou z nejvýraznějších a nejangažovanějších bank na poli finančních inovací. Tváří její české pobočky je Pavel Knech, který aktivně vystupuje na nejrůznějších konferencích a akcích.

8. 2. 2018 – | Doba čtení: 5 min

Citibank je jednou z nejvýraznějších a nejangažovanějších bank na poli finančních inovací. Obsazuje přední příčky, a to ať už jde o počty investičních projektů, tak o celkové objemy finančních prostředků, které na tuto oblast vyčleňuje.

Dnešní rozhovor nás zavede do české pobočky Citibank, kde si popovídáme nejen o tom, co plánuje „matka“, ale i o konkrétních plánech české pobočky v oblasti fintechu obecně a směrnici PSD2, která vstoupila v platnost v těchto týdnech.

Mluvit dnes budeme s Pavlem Knechtem, který je tváří inovací české Citibank a jejím jménem aktivně vystupuje na nejrůznějších konferencích a inovačních akcích. Rozhovoru se zúčastnil i Petr Padevět (produktový manažer z oddělení transakčních služeb), který nám poskytl informace o nové směrnici PSD2 a její implementaci v rámci skupiny Citi.

Citibank patří k jedněm z 10 největších investorů do fintech sektoru na světě. Co ji k tomu vede? 

Všechny produkty můžou být vždy lepší. Máme prioritní oblasti, které sledujeme, a když vidíme, že někdo v rámci nich přichází s inovací, samozřejmě se o něj zajímáme. Zároveň je pro nás velice důležité, aby se tato řešení dala využít globálně. Chceme mít vždy lepší produkty, které mají celosvětový potenciál.

Jak Citibank spolupracuje s fintech společnostmi? Můžete tento proces obecně popsat? Co může fintech startup udělat pro to, aby mohl se Citibank spolupracovat?

Citibank na poli inovací pracuje ve třech různých módech. První z nich je klasický venture capital fond Citi Ventures , který sídlí přímo v Silicon Valley a jeho cílem je vyhledávat firmy a řešení, která pomůžou zlepšit naše produkty v globálním měřítku.

Dalším způsobem jsou naše akcelerátory, které máme rozmístěné po celém světě. Poslední cestu pak představují naše interní inovační laboratoře – Citi Innovation Labs -, kde ve spolupráci s našimi klienty pracujeme na zlepšení oblastí, jež mají přímý a  významný dopad na jejich hlavní zdroj příjmů.

Jaké jsou tedy prioritní inovační oblasti, které sledujete?

Je jich několik. Jednou z těch, kterou bych chtěl zmínit, je určitě e-commerce. Máme hodně klientů, kteří svoje zboží prodávají globálně na různých trzích a v různých měnách a řeší spoustu finančních a technologických problémů, které jsou s tím spojené.

Naším cílem je nabídnout řešení, které by právě těmto klientům pomohlo vyřešit komplikovanou situaci spojenou s finančním řízením, a to ideálně z jednoho místa. Zákazníkům těchto našich klientů bychom zároveň chtěli nabídnout komfort lokálního nakupujícího. Což v překladu znamená, že obchodník by se kupujícímu jevil jako obchodník lokální se všemi výhodami, jež jsou s tím spojené. A to i přesto, že by stále šlo o globální firmu.

Na první pohled to zní jednoduše a banálně, ale na pozadí je spousta (nejen) technických problémů, které je nutné vyřešit.

Bylo by možné zmínit zajímavé projekty, které v SME (korporace) vznikly díky partnerství s fintechem? Které zajímavé fintech společnosti sledujete?

Za zmínku bezesporu stojí společnost C2FO, která provozuje největší tržiště s pracovním kapitálem na světě. C2FO nabízí společnostem tzv. „dynamic discounting“, což se dá v jednoduchosti vysvětlit jako možnost odběratele zaplatit v předstihu svému dodavateli, a to za zvýhodněných podmínek.

Z této obchodní spolupráce profitují obě strany – firma, která potřebuje finanční prostředky, je ochotná poskytnout slevu výměnou za dřívější inkaso faktury a naopak společnost s volnými finančními rezervami se nezdráhá zaplatit dříve a získat tak slevu. O tom, že se Citibank aktivně zajímá o činnost fintechu v různých oblastech, svědčí i fakt, že právě C2FO je součástí portfolia společností, do kterých Citi Ventures zainvestovala.

Technologie blockchain, další z často skloňovaných témat. Pracuje Citibank na zajímavých projektech v této oblasti? Vidí v této technologii potenciál? Pokud ano, jaký a proč?

 Určitě ano. Citibank je například členem konsorcia kolem společnosti R3, která vyvíjí globální distribuovanou účetní knihu pro banky, jež v budoucnu umožní rychlejší, transparentnější a levnější platby. Součástí portfolia Citi Ventures je také společnost Chain, která se snaží o vybudování korporátní finanční infrastruktury, založené právě na technologii blockchain. Spolupráce mezi Citibank a Chain vedla k vytvoření aplikace Citiconnect for Blockchain.

Toto řešení integruje platební možnosti Citibank s externími blockchain sítěmi, které fungují na stejné platformě, jež vytvořila právě společnost Chain. V současnosti technologie našim klientům umožňuje jednoduché vypořádání obchodů na blockchainu finanční burzy NASDAQ pro privátní investory (private equity secondary market).

Jak se Citibank připravuje na PSD2?

Pro Citibank zavedení směrnice PSD2 neznamená žádnou převratnou změnu. Přístup k našim  bankovním systémům přes Application Programming Interface (API) standardně nabízíme svým korporátním klientům od minulého roku ve více než 90 zemích světa.

Díky tomu dokážeme zpřístupnit řadu prémiových služeb, např. centralizovat účty a jiné informace do jednoho systému, a to nejen z oblastí Evropské unie, ale i mimo EHP, tj. mimo dosah účinnosti směrnice PSD2, kde již banky nemají povinnost být otevřené třetím stranám a API konektivitě. Prostřednictvím našeho existujícího API řešení zároveň naplňujeme požadavek zákona a jsme připraveni jej nabídnout všem licencovaným třetím stranám, které nás za tímto účelem osloví.

Když se podíváme blíže na globální rozhraní, o kterém jste mluvil, jaké služby jste prostřednictvím něj schopni třetí straně poskytnout?

V 96 zemích umožňujeme klientům přes API mimo jiné iniciovat platby, získávat výpisy z účtu či oznámení o provedených platbách, uzavírat devizové a zajišťovací operace, případně vystavovat virtuální platební karty, protože to naše, řekněme klasické, produktové portfolio je už postaveno na API komunikaci. Naším cílem je ted´ posunout celou věc o trochu dále. Chceme sjednotit formáty a produktové struktury napříč různými kanály.

Cílem je vybudovat jednotnou architekturu, která nám umožní poskytovat kvalitnější a rychlejší služby všem našim zákazníkům na celém světě.

Konkurenční banky vystavily svoje API. Nabízí se tedy otázka: budete do svých rozhraní integrovat například účty České spořitelny či dalších bank?

Pokud banky dokážou poslat zprávu – výpis z účtu v požadovaném formátu (SWIFT MT940) -, pak takové účty automaticky integrujeme již po řadu let a tuto diskutovanou službu tedy už dávno nabízíme. Teoreticky to znamená, že klient je schopný v našem elektronickém bankovnictví vidět účty prakticky jakékoliv banky. Dále je možné dostávat z našeho systému reporty prostřednictvím API, v těchto reportech jsou pak integrované i napojené třetí banky.

Podobná je situace u plateb: náš klient prostřednictvím našich systémů dokáže iniciovat platbu u banky třetí strany. Asi se budu opakovat, ale pro nás se toho až tak moc nezmění: pouze se nám nabízí možnost typologicky vyměnit komunikační kanál SWIFT za bilaterální API.

Jak byste tedy shrnul přínos PSD2 pro firemní klientelu?

To, kde pro firemní klientelu vidíme největší přidanou hodnotu, jsou jednoznačně open banking a platby v reálném čase, tj. instantní platby. V současnosti jsou instantní platby realitou v 18 zemích světa a rok 2018 bude rokem, kdy dojde ke zdvojnásobení jejich počtu. Připravuje se na deset pilotních projektů, které hlavně v asijských zemích budou související funkcionalitu „request to pay“ zpřístupňovat obchodníkům, těžit z toho pak budou hlavně obchodníci na internetu.

Díky této službě, která jim v reálném čase potvrdí příjem platby, tak už na své peníze nebudou muset čekat někdy i několik dní. Tato inovace bude mít velice příznivý dopad nejen na koncové spotřebitele, kteří dostanou své zboží či služby dříve, ale i na řízení cash flow společností. Výhodná bude ale také pro banky, které nebudou muset schvalovat tak vysoké expozice. Celý cyklus se prostě zjednoduší a zrychlí.

Kde vidí Citibank bankovnictví za pět let? Která z novinek/trendů má z jejího pohledu šanci na úspěch?

Pět let není zase tak dlouhá doba, abychom viděli převratné novinky či změny v bankovnictví. Za pět let však očekáváme, že na popularitě budou získávat  instantní platby a naopak s velkou pravděpodobností začne na úkor alternativních platebních metod klesat oblíbenost platebních karet. Nutno zmínit, že inovace v bankovním sektoru budou velmi ovlivněny regulatorikou, a to jak v pozitivním, tak v negativním slova smyslu.

Vyčerpali jsme všechny otázky a nezbývá nám tedy, než poděkovat a popřát hodně úspěchů. Dotazy, poznámky a připomínky pište na náš učet na twitteru @fintechcowboys. Budeme se těšit.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce