Reklama

Video banking, další stupínek v digitalizaci bankovních produktů

Video banking je stále rozšířenější. Možná již za pár let budeme znát svého bankovního poradce pouze z obrazovky počítače.

21. 2. 2018 – | Doba čtení: 3 min

Před několika lety vstoupil v platnost zákon, který bankám umožňoval zakládat účty na dálku. To v překladu znamenalo, že klient se na pobočku dané banky nemusel dostavit osobně, ale mohl si účet založit z pohodlí domova. Znělo to všechno velice dobře, avšak realita byla od ideálu značně vzdálená. Samotný proces byl krkolomný a digitalizovanému procesu se podobal jen stěží.

Naštěstí technologie se vyvíjí a díky ní si dnes můžeme vychutnat založení účtu skutečně plně digitálním způsobem. První video bankéř se na trhu objevil už v roce 2011, avšak opravdu kvalitní příklad toho, jak efektivně v praxi video banking využít, předvedla až německá banka N26. Ta byla mezi prvními, které představily založení účtu pomocí video bankéře. A byl to vskutku dobrý tah: pro nadšence v oblasti finančních inovací představoval zážitek vskutku mimořádný.  Dnes už je video banking používán ve větší či menší míře téměř masově. Některou z jeho forem nasadila už každá větší fintechová společnost.

Video banking se pomalu dostává i do bankovního prostředí. Pozice jako „Video Relationship Manager“, případně „Video Branch Service“, jsou v organizačních strukturách bank k vidění stále častěji. Poslední studie EFMA na toto téma dokonce říká, že v roce 2018 bude s touto službou koketovat nebo se jí zabývat až 50 % bank.

Pokud se podíváme na Evropu, uvidíme, že video banking je nejrozšířenější ve Velké Británii, kde jej využívají kolosy, jako jsou Barclays Bank anebo Standard Bank. Nám nejbližší bankou, která s video bankingem aktivně pracuje, je Erste Bank.  Rakouská Erste Bank (novinka) byla první bankou, která začala poskytovat identifikační služby dlouho nabízené pouze fintechovými společnostmi. Do praxe totiž vstoupila nová směrnice, která umožňovala bankám možnost identifikace nových zákazníků pomocí videa.

Video banking je velice úspěšný v Indii. Dobrou implementaci konceptu video bankéře je možné najít například u indické banky Indusind Bank, která dle statistik dokáže až 65 % svých klientů obsloužit právě prostřednictvím tohoto kanálu. Indie je proslulá svými call centry a video banking tak pro ni představuje velmi přirozenou cestu.

Výhody

Velkou výhodou tohoto kanálu ve srovnání s kamennými pobočkami je jeho cena. Z pohledu bank ale i fintechových firem je to logický krok. U bank je to vzhledem ke zvyšujícímu se tlaku na transformaci krok o to důležitější. Z klientského pohledu, tedy alespoň u skupiny zákazníků do 30 let, je zavedení video bankéře i známkou inovace a cesty bank k modernizaci.

Zdroj: bankingtech.com

Výrazným benefitem je i možnost využití sofistikovaných analýz, ať už obličeje či hlasu, a to nejen za účelem identifikace, ale i prevence praní špinavých peněz. Software dokáže najít skryté náznaky podvodu například z modulace hlasu anebo výrazu obličeje a může lidské obsluze zaslat varování ohledně falešného úsměvu či nechtěného červenání.

Nevýhody

Video banking se osvědčil pro kratší hovory, které jsou vhodné pro autorizace určitých transakcí, anebo k identifikaci osoby a potvrzení její identity. Úplně se zatím nepodařilo s touto technologií oslovit věkovou skupinu zákazníků nad 30 let, stále pro ni není dostatečně  důvěryhodná,  potvrzuje již zmiňovaná studie EFMA.

Další nevýhodou jsou  ať už softwarové či hardwarové požadavky na přenos obrazu a hlasu. To totiž vyžaduje určitou kvalitu internetového připojení, ale i hardwarové vybavení v podobě webové kamery.

Závěr & Infografika

Video bankéř je však pouze začátek. Banky začínají pracovat na digitalizaci svých produktů. Snadno se může stát, že za pár let už budete svého bankovního poradce znát pouze z obrazovky svého počítače.

Zdroj: Vidyo.com

Další doporučené články

Množství ransomware útoků neustále roste

Množství ransomware útoků neustále roste

Americké ministerstvo financí uvedlo, že finanční instituce loni utratily téměř 1,2 miliardy dolarů za platby související s ransomwarem, přičemž šlo nejčastěji...
18. 11. 2022 – Doba čtení: < 1 min
Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Visa i Mastercard chystají nové krypto karty

Zdá se, že krypto karty se dostávají do centra pozornosti. Binance s Mastercard nedávno v Argentině uvedly kryptoměnovou platební kartu, která umožňuje...
9. 11. 2022 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce