Reklama

Advanto: rozdělená výplata

20. 7. 2020 – | Doba čtení: 4 min

vyplata

Čechy čím dál tím víc začíná omezovat tradiční systém měsíční výplaty. Podle průzkumů dlouhodobě až třetina lidí v Česku funguje takzvaně od výplaty k výplatě a není schopna vytvořit si finanční rezervu. Například podle LMC JobsIndexu 60 % zaměstnaných lidí není schopno bez problémů zaplatit jednorázový náklad kolem 10 tisíc korun. To mnohé přivede do kolotoče půjček a hlubších finančních problémů. Český fintechový startup Advanto chce situaci změnit. Nová služba, kterou založila dvojice Martin Fortelný a Jan Kölbl, nabízí zaměstnancům možnost  vybrat si část mzdy za odpracovanou práci kdykoli v měsíci.

„V době, kdy prakticky vše kolem nás můžeme řešit téměř okamžitě pomocí pár kliknutí, stále musíme čekat měsíc na výplatu. Lidem se občas stane, že potřebují peníze dříve, než je běžně dostávají. Po výplatě lidé podle našich průzkumů utratí i přes 80 % svých příjmů a po zbytek měsíce hospodaří s méně než 20 % peněz. Musí si tedy výrazně utahovat opasky, nebo sahají po rychlých a drahých řešení v podobě půjček. To je neefektivní a drahé  nejen pro jednotlivce, ale i pro celou společnost,” vysvětluje myšlenku vzniku Advanta jeho spoluzakladatel a CEO Martin Fortelný. Podle něj se nerovnoměrné rozložení peněz v rámci měsíce zdaleka netýká jen nízkopříjmových domácností. Až třetina Čechů žije podle něj od „výplaty k výplatě“ bez ohledu na výši příjmů.

Na rozdíl od běžných finančních produktů není tzv. Mzdový bankomat od Advanta spotřebitelský úvěr. „Advanto není úvěrová společnost, ale technologický zprostředkovatel. To znamená, že si uživatel vybírá peníze, které by od zaměstnavatele dostal po konci měsíce. Vybrané peníze nejsou nijak úročeny. V principu to funguje tak, že si zaměstnanec v mobilní aplikaci zjistí, kolik již odpracoval za daný měsíc hodin, a finance, ke kterým tak má přístup. Částku, kterou se rozhodne vybrat, mu následně pošleme na účet, a o tolik ve výsledku dostane nižší výplatu. Uživatele to stojí pouze pár kliknutí v aplikaci a transakční poplatek, jako by si vybíral z bankomatu, tedy pár desetikorun,“ popisuje Fortelný. Celý proces je přitom stejný jako u klasického bankovního převodu. Peníze tak uživateli obvykle přijdou okamžitě na bankovní účet a celý proces funguje automaticky, bez lidského zásahu.

Revoluce na mzdových účtárnách

Nabízená služba je výhodná také pro samotné zaměstnavatele, pro které by vyplácení záloh na mzdy bylo technologicky a personálně velmi náročné, a proto ho běžně nedělají. Nejen že pro ně představuje ideální firemní benefit pro zaměstnance, který firmu nic nestojí, navíc je po spuštění prakticky bezúdržbová. „Systém Advanta jsme navrhli tak, aby se po zapojení stal součástí klientova systému a nijak firmu nezatěžoval. Naopak umožňuje jednoduše provést proces vyplácení částí mzdy, který by jinak pro účetní znamenal hromadu času a papírování. Současně ale nejsme nijak napojeni na bankovní účet koncového uživatele, takže nemusí mít strach o své soukromí,“ vysvětluje Jan Kölbl, spoluzakladatel a CTO startupu s tím, že ambicí je přinést chytrou technologii do HR a personálního prostředí firem, a posunout je tak do 21. století.

Mezi prvními klienty jsou kurýři

Jedním z prvních velkých zaměstnavatelů, kteří službu Advanta svým zaměstnancům nabízejí, je česká asistenční a kurýrní služba DoDo, která zajišťuje expresní doručení zásilek, nákupy nebo zprostředkovává služby. Kurýři Doda si své peníze mohou na pár kliknutí vybírat třeba každý den, zatímco u jiných společností je obvyklá výplata na měsíční, případně týdenní bázi. DoDo tak utvrzuje svou pozici leadera v technologiích a benefitech pro kurýry.

„Naši kurýři odvádí denně skvělou práci a my rádi hledáme další způsoby, jak jim jejich píli oplatit. Přijde nám jedině fér, aby měli ke svým odpracovaným penězům přístup okamžitě, kdykoliv potřebují. Mohou tak flexibilně hradit své osobní výdaje, jak přicházejí,“ vysvětluje firemní benefit Viera Slota Gecková z DoDo. Kurýři navíc nemusí využívat žádnou další technologii, mzdu mají přístupnou přímo v DoDo aplikaci, kterou běžně využívají k práci.

Ochrana před dluhy, spoření i změna finančího cyklu

Ambicí Advanta je nejen pomoci lidem zvládat nenadálé finanční situace, ale změnit celý ekosystém finančních toků ve společnosti. “Do určité míry je logické, že největší část měsíčních příjmů odtéká lidem do týdne po výplatě. Musí zaplatit nájem, služby, splátky a mnoho dalších poplatků. Rádi bychom proto změnili i přemýšlení bank a dodavatelů různých služeb při výběru plateb. Týdenní nebo dvoutýdenní cyklus může pomoci ekonomice, peníze budou cirkulovat rychleji, platební morálka se zlepší, lidé budou schopni lépe hospodařit s penězi a naplánovat své výdaje. My ale chceme dát lidem především možnost volby, každému totiž vyhovuje něco jiného, představuje svou vizi Fortelný. Advanto v aplikaci lidem nabízí také finanční vzdělávání a časem má v plánu pomoci klientům ve zdravějším nakládání s penězi například automatizovaným spořením. Pro svou misi navíc získal finanční podporu od českého investora.

„Martin a jeho tým přišli se skvělým nástrojem, který může pomoci statisícům lidí. Právě jejich mise boje za finanční zdraví zaměstnanců a společenský přínos, který má potenciál uspět i za hranicemi, se nám na Advantu od začátku líbí. Advanto přichází se zajímavým konceptem přístupu k výplatě, který nabízí zaměstnancům potřebnou volnost a finanční flexibilitu, díky které by se mohla nejen v Česku zvyšovat finanční stabilita jednotlivců,“ komentuje Marek Moravec z tuzemského kapitálového fondu Nation 1, který do startupu investoval téměř 7 milionů korun (250 000 EUR). Finance startup využije zejména na vývoj dalších produktů, hladší integraci se systémy svých klientů a také k expanzi na trhu.

Službu vítá i Člověk v tísni

Nová služba se setkala s pozitivním přijetím i u neziskové organizace Člověk v tísni, která se dlouhodobě zabývá také dluhovou problematikou v Česku. “Z praxe víme, že právě rychlost, s níž se lidé dostanou ke svojí mzdě, hraje při prevenci předlužení zásadní roli. Domácnosti s nižšími příjmy totiž obvykle nemají finanční rezervy, takže si – často za extrémně vysoký úrok – půjčují i na běžné výdaje, jako je oprava rozbité pračky nebo úhrada nákladů na školu v přírodě. Pokud bude nová služba cenově dostupná, mohlo by to řadě lidí pomoci,” říká Daniel Hůle, autor Indexu odpovědného úvěrování, pomocí kterého neziskovka hodnotí půjčky na českém trhu.

Zdroj: tisková zpráva

Foto: od Ethan McArthur na Unsplash

Další doporučené články

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
České fintechy Q1 2024 – díl druhý

České fintechy Q1 2024 – díl druhý

Dnes vám představíme druhou čtveřici fintechů, které jsme aktuálně přidali na náš přehled. Tentokrát je každý úplně z jiného ranku a jde...
13. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
České fintechy 2024 – Q1

České fintechy 2024 – Q1

S novým rokem vám opět přinášíme aktualizaci přehledu českých fintechů a zase jedeme na pozitivní vlně, protože jejich nový počet je...
5. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Únor 2024 na FintechCowboys

Únor 2024 na FintechCowboys

Další zimní měsíc s jarními teplotami je za námi, a přestože se jednalo o krátký únor, stihli jsme toho z fintechu zaznamenat víc než...
1. 3. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce