Reklama

Banky na celém světě bojují proti kryptu

25. 5. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: midjourney

Minulý měsíc českou kryptoměnovou komunitou rezonovala snaha českých bank vypovídat účty firmám, které obchodují s kryptoměnami, což okamžitě kritizovala Česká kryptoměnová asociace. Ovšem ve světě aktuálně můžeme sledovat podobný trend.

V Austrálii před několika dny oznámila jedna ze čtyř největších bank, Westpac, že začne zakazovat převody na celou řadu účtů kryptoměnových společností. Banka tuto snahu vysvětluje bojem proti podvodníkům, kdy celá řada fraudů a scamů je právě organizována přes tyto společnosti. Dokonce budou zakázané i převody na Binance, jednoho z největších hráčů na poli kryptoměnových burz.

Další banky, například Santander UK, zavedly limity – ty udávají maximální objem peněz, který lze do kryptoměnových společností převádět, nebo také denní a měsíční limity pro bankovní převody, resp. další limity pro převody pomocí karty. A řada velkých bank v Anglii přistoupila dokonce na plný zákaz takových převodů.

Co konkrétně bankám vadí? V první řadě je to prudký nárůst podvodů, v rámci kterých se lidé stanou obětí sociálního engineeringu a provedou investici do krypta. Často se ovšem jedná o čistou krádež anebo o nákup bezcenných tokenů. Dalším důvodem je praní špinavých peněz. Banky se bojí, že nákupem a následným prodejem kryptoměn může dojít ke ztrátě informace o původu a vlastnících peněz. Na nákup kryptoměn se totiž často použije transakce z banky A, ale vyvedení peněz jde pak přes banku B.

Už ke konci loňského roku bylo pro kryptoměnové společnosti obtížné založit si účty pro převody klientských peněz. Letos mají možností ještě méně a navíc jejich klienti musí k převodům použít méně známé bankovní instituce. Příkladem je třeba český Bit.plus, jehož klienti nyní musejí použít banku s kódem 2260 – víte, co to je za finanční instituci?

Jakým způsobem se situace vyvine, se dnes absolutně nedá předvídat. Všichni čekají na chystané regulace, ale na druhou stranu jejich implementace a dodržování nebudou na blockchainu a u kryptoměnových firem jednoduché. Objeví se určitě snahy regulace maximálně obcházet. Ale hlavní je otázka, jak se podaří omezit vydávání bezcenných tokenů a umělé navyšování jejich cen. Kryptoměnová zima tak pokračuje, i když už jsme v půlce roku.

Zdroje: financefeeds.com, finextra.com, mesec.cz

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let....
18. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce