Reklama

Blockchain v insurtechu přináší nové příležitosti

7. 12. 2022 – | Doba čtení: 3 min

insurtech
Zdroj: guy stevens na unsplash

Když se řekne „blockchain“, všichni si vybaví bitcoin. Někdo si možná vzpomene na ethereum nebo NFT, ale málokdo si pojem „blockchain“ spojí s insurtechem. To je ovšem spojení, které může dávat velký smysl a jedna z příležitostí, jak by se celé pojišťovnictví mohlo technologicky posunout.

Blockchain jakožto otevřený digitální ledger, ve kterém jsou data k dispozici všem a historicky nezměnitelná, může zvýšit důvěru v data jako taková, což je v době stále rostoucích kyberútoků zásadní záležitost. Decentralizované sítě mohou společnostem i jednotlivcům umožnit bezpečný přístup k datům novými způsoby, aniž by riskovaly ztrátu jakýchkoli důležitých osobních údajů. Spolu s umělou inteligencí a velkými daty pak může blockchain nabídnout zcela nové a unikátní funkce. Pojďme si připomenout několik aplikací, které jsou dnes možná spíše v teoretické rovině, ale za pár let se mohou stát realitou.

Sledování historie vlastnictví

Chcete si pojistit obraz, veterána nebo nějakou jinou dražší maličkost? Musíte pojišťovně složitě prokazovat, jak jste tento investiční předmět získali? Kdy jste ho pořídili a kolik jste za něj zaplatili? Nebo dokonce ještě musíte vypořádat předchozí pojištění? A co kdyby byly informace o předchozích vlastnících, kupní transakce, kupní smlouva a řada dalších informací k dispozici na blockchainu? Dokonce by se pomocí tokenů takovým způsobem dalo řešit i spoluvlastnictví podobných investic, což by dohromady mohlo přinést inovace na pomezí insurtechu a fintechu.

Data o vašem voze

Pojištění vozidel je jedna z těch oblastí, kde data rozhodují o ziskovosti či ztrátě, a to jak pro pojišťovnu, tak při špatném nastavení i pro klienta. Jedoucí vozidlo generuje spoustu dat – o stylu jízdy, místech, kde se pohybujete, jakou máte spotřebu, možná i o vzdálenosti vašeho vozidla od ostatních vozidel. Ale dokonce i zaparkované vozidlo generuje data – jak dlouho stojí, jestli je venku, nebo v garáži, jaká je okolní teplota. Blockchain může být řešení pro ukládání těchto dat. Z nich se pak dají sledovat vozidla v reálném čase, vyhodnocovat skóre řidiče a predikovat budoucí rizika a výši pojistného. To vše s maximální přesností.

Možná jste zaznamenali informaci, že blockchain Bitcoin nebo Ethereum jsou pro zápis dat poměrně nepraktické – takový zápis je drahý, propustnost blockchainů (počet zápisových transakcí za sekundu) je nízká. Ano, to je pravda, ale nikdo neříká, že se pro podobné situace musí použít tyto dva blockchainy. Naopak právě díky nim mohly vzniknout jejich evolučně vyspělejší následovníci, které se někdy označují jako level 2, anebo zcela nové typy blockchainů a multichaniů. Některé z nich se dají použít k zápisu dat v online režimu a za ceny o několik řádů příznivější.

brain
zdroj: pixabay

Personální data a zdravotní historie

Blockchain v kombinaci s nástroji a aplikacemi, které s ním pracují, se mohou stát digitální identitou člověka, kterou nebude omezovat jen regulace jednoho konkrétního státu. A k takové identitě pak můžete chytrým způsobem navázat nejrůznější data. Osobní údaje, zdravotní dokumentaci, trestní rejstřík. Téměř cokoliv si vzpomenete, což může umožnit nevídané možnosti. Sjednání zdravotního pojištění jedním kliknutím bez nutnosti navštívit specializované vyšetření. Speciální pojištění pro rizikové profese, nebo dokonce třeba pojištění celé rodiny – vždyť dává smysl mít pro čtyřčlennou rodinu pět samostatných pojištění? Ok, možná nám v předchozí větě nesedí počty, ale taková rodina si třeba chce pojistit i psa.

Smart kontrakty

Pojďme se vrátit od konkrétních situací také k technologickým možnostem blockchainu. Jedna z takových se nazývá „smart contract“ – jedná se v podstatě o druh programu, který je nahraný na síti, spouští se nějakou událostí (například příchozí transakcí) a provádí podle předem známého algoritmu určitou operaci. Algoritmus smart kontraktu je neměnný a otevřený. Každý si může ověřit, jak funguje. Například při příchozí transakci může část převáděných prostředků odeslat na nějaký jiný účet. Pojišťovna by mohla okamžitě zjistit platbu za opravu rozbitého vozu. Nebo existuje často zmiňovaný případ, kdy se na blockchain ukládají data o počasí, a při splnění určitých parametrů se může automaticky vyplatit pojištění zemědělcům proti extrémnímu suchu.

Další informace i inspirace můžete získat v článcích, na které odkazujeme, anebo sdílejte vlastní nápady a náměty třeba na twitteru, pokud bude ještě se stávajícím počtem zaměstnanců fungovat 🙂

Zdroje: builtin.com, carriermanagement.com

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min
Už čtvrtá CryptoNight v Brně se blíží

Už čtvrtá CryptoNight v Brně se blíží

Už čtvrtá CryptoNight se blíží! Nejčerstvější informace ze světa kryptoměn, živý networking a skvělá zábava – to vše je CryptoNight. Lístky na...
13. 8. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora