Reklama

Češi a investice

25. 11. 2020 – | Doba čtení: 2 min

fondee

Ani jeden investiční produkt nezná 16 procent Čechů. Produkty, o kterých nějakou znalost mají, zároveň považují za nejméně výnosné. Ukázal to zářijový průzkum, který si nechala zpracovat česká investiční platforma Fondee. Průzkum proběhl na reprezentativním vzorku 605 respondentů a zpracovala jej společnost Perfect Crowd. Doplňuje tak zjištění z lednového průzkumu téže společnosti, ze kterého vyplynulo, že Češi mladší 40 let investují podobně jako jejich rodiče, většina využívá hlavně spořicí účty a stavební spoření, pro rady chodí do banky a k finančním poradcům. To se snaží změnit platforma Fondee, která funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů, bez zbytečných poplatků.

„Celých 16 procent respondentů překvapivě uvedlo, že by nedokázali popsat žádný investiční produkt,“ přibližuje výsledky průzkumu Jan Hlavsa, spoluzakladatel investiční platformy Fondee. „Z investičních produktů je pro ně nejsrozumitelnější spořicí účet, stavební spoření a penzijní připojištění. A přestože mají Češi v podílových fondech uloženo okolo 500 miliard korun, jen 15 procent z nich by dokázalo vysvětlit, jak podílové fondy fungují,“ říká Hlavsa.

Ženy si v investicích věří mnohem méně

Průzkum mimo jiné poukázal na rozdíly mezi jednotlivými pohlavími – ženy oproti mužům výrazně podhodnocují své znalosti investičních produktů. Mezi muži a ženami zároveň existují rozdíly v tom, jak je vnímají. „Muži výrazně častěji uvádějí, že rozumí investičním produktům, kromě konzervativnějších produktů jako spořicí účty nebo stavební spoření. To neznamená, že ženy rozumí investicím méně než muži, ale každopádně si méně věří,“ komentuje výsledky průzkumu spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová.

Ženy například považují za produkty s vyšším výnosem stavební spoření, podílové fondy nebo penzijní připojištění. Naopak podle mužů jsou výnosnější třeba komodity, kryptoměny nebo sběratelské investice. Ženy jsou pak vůči výnosnosti alternativních a sběratelských investic a také vůči komoditám výrazně skeptičtější. Naopak muži častěji než ženy nepovažují za výnosné podílové fondy. „Což je samozřejmě lichá představa. V podílových fondech je možné dosáhnout až na osmiprocentní roční zhodnocení, přitom jsou daleko méně rizikové než třeba tolik oblíbené kryptoměny,“ míní Hlavsa.

Šlo by to lépe, přiznávají oslovení

O tom, že by mohla investovat lépe než doposud, je přesvědčena více než polovina respondentů lednového průzkumu. Mezi vysokoškolsky vzdělanými jsou to dokonce dvě třetiny, stejně jako mezi respondenty s nejvyšším příjmem. Mladší pak častěji přiznávají, že by mohli investovat lépe.

„Informace, které jsme získali z obou průzkumů, odhalily, že ani mladí Češi se ještě nenaučili investovat tak, jak jsou zvyklí například na Západě, a že stále lpí na způsobech, kterým je naučili jejich rodiče. V USA například do akcií investuje přes 55 % dospělé populace, zatímco u nás stále převládají spořicí účty nebo stavební spoření. O to více jsme přesvědčeni, že zde existuje prostor pro zlepšení – a že jsme s Fondee přišli na trh právě včas, abychom zvýšili povědomí o možnostech zhodnocování peněz efektivnějším způsobem. Pokud se lidé naučí investovat bez zbytečných poplatků pro zprostředkovatele, jako jsou banky a finanční poradci, mohou za rok nejen ušetřit, ale ušetřené peníze také dále zhodnotit,” míní Jan Hlavsa z Fondee.

Zdroj: tisková zpráva fondee.cz

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce