Reklama

Češi podle průzkumu fandí umělé inteligenci. Proti jejímu zavádění jsou jen 4 % dotázaných

10. 8. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: JJ Ying on Unsplash

Češi už se několikrát ukázali jako velmi pokrokoví, pokud jde o využívání nových technologií. Nyní se zdá, že se pozitivně staví i k umělé inteligenci. Vyplývá to z nového průzkumu technologické firmy Agnostix mezi více než 1000 respondenty napříč českou společností. Pozitivní nebo otevřený vztah k umělé inteligenci má 41 % lidí, naopak vyloženě negativně se k jejímu zavádění staví jen 4 %. Dvě třetiny Čechů už nyní vnímají, jak umělá inteligence pomáhá. Panují ale i obavy, hlavně ze zneužití pro vojenské účely nebo z kyberkriminality.

O Česku mluví v posledních letech experti jako o zemi s velkým potenciálem stát se v oblasti umělé inteligence (AI) světovou velmocí. Příčinou těchto úvah jsou vynikající vědci i nadějné tuzemské startupy, které umělou inteligenci využívají. Aktuální rozsáhlý průzkum společnosti Agnostix, která se specializuje na vývoj a implementaci virtuálních hlasových asistentů, nyní ukázal, že kladný vztah k umělé inteligenci panuje i napříč českou společností.

V hledáčku mladých i šéfů

10 % Čechů má k umělé inteligenci vyloženě pozitivní vztah a často rádo prvky AI využívá. Dalších více než 30 % je AI a jejímu využívání otevřeno. Nejvíce nakloněni jsou umělé inteligenci podle očekávání mladí lidé. Pozitivní nebo otevřený vztah k ní má 55 % Čechů ve věku od 18 do 26 let. O něco zdrženlivější jsou přitom ženy.

Pozitivní či otevřený vztah k AI má také většina vysokoškolsky vzdělaných lidí a studentů. Z hlediska profesí jsou AI výrazně nakloněni techničtí a odborní pracovníci stejně jako specialisté, např. v oblasti zdravotnictví, vědy nebo vzdělávání. Vůbec největšími fanoušky umělé inteligence jsou ale řídící pracovníci. Kladně se k AI staví více než 60 % z nich a téměř čtvrtina využívá prvky umělé inteligence už nyní.

„Top manažeři velkých a technologicky vyspělých firem mají lepší povědomí, co už dnes umělá inteligence dokáže, jak může zvyšovat efektivitu, šetřit náklady nebo zvyšovat výnosy. Zkrátka jak mohou firmy díky vhodné aplikaci umělé inteligence vydělat,“ vysvětluje Mário Mitas, jeden ze spoluzakladatelů společnosti Agnostix.

Využití umělé inteligence

Přestože konkrétní představy o umělé inteligenci bývají obvykle zkreslené, alespoň základní povědomí má většina českého národa. Jen 3 % dotázaných v průzkumu přiznalo, že vůbec netuší, co termín umělá inteligence označuje. Mnohem více lidí si uvědomuje, že už nyní umělá inteligence v mnoha oblastech pomáhá. „Nějakou formu umělé inteligence implementuje např. na call centru zhruba třetina firem. Příkladem mohou být AI asistentky pomáhající přetíženým call centrům řešit běžné jednoduché dotazy zákazníků,“ popisuje Martin Franc, spoluzakladatel společnosti Agnostix.

S umělou inteligencí se lze ale setkat i při nakupování, ať už jde o samoobslužné pokladny nebo o doporučovací algoritmy, které využívají e-shopy. Stejně tak by bez umělé inteligence nebyly možné dnes už samozřejmé věci, jako je placení otiskem prstu nebo FaceID. Celou řadu využití má i v automobilovém průmyslu, obchodě, vzdělávání a například i v překladatelství. Prakticky nepostradatelná je především v oblasti výzkumu a vývoje a při odhalování statistických odchylek, například pro výzkum nemocí nebo při odhalování fake news.

Obavy i filmová očekávání

Ačkoli laická veřejnost o konkrétních podobách využití umělé inteligence v současné době nemá přesné povědomí, většina lidí si myslí, že AI je naše budoucnost. Přesvědčeno je o tom 52 % Čechů, nesouhlasí 12 % a ostatní jsou na vážkách.

„To, čemu se dnes říká AI, jsou v podstatě dobře fungující statistické modely nad velkým množstvím dat. Jedná se sice o velký posun v IT, ale i tak je to desítky let daleko k humanoidním robotům a podobným výdobytkům, které si člověk pod zkratkou AI může představit,“ říká Franc a dodává: „Na druhou stranu má umělá inteligence ohromný potenciál zásadně zefektivnit spoustu oblastí lidské práce a života a v mnoha směrech je rozhodně naší budoucností. Ne nadarmo v byznysu platí, že kdo neuvažuje o AI dnes, nebude za pět let konkurenceschopný.“

S budoucností jsou spojeny i některé obavy týkající se umělé inteligence. Nejvíce lidí se strachuje jejího zneužití, například pro vojenské účely nebo v kyberkriminalitě. Polovina lidí se také obává, že se umělá inteligence vymkne naší kontrole. Nejméně lidí (28 %) se bojí, že jim nebo jejich blízkým sebere umělá inteligence práci.

„Obecně platí, že AI většinou nebude nahrazovat celé profese, ale spíše bude napomáhat s úlohami, které jsou dnes zbytečně pracné, anebo do jisté míry rutinní, byť složité. V masovém měřítku se tento trend začne projevovat nejdříve za nějakých 7 let. Není ale třeba panikařit, stejně jako v minulosti, i tentokrát se pro tyto profese objeví nové a mnohdy dokonce lepší, vhodnější pracovní pozice,“ dodává Mitas z Agnostixu.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Seed Starter ČS uspořádal Silicon Valley Camp

Seed Starter ČS uspořádal Silicon Valley Camp

Seed Starter České spořitelny umožnil několika startupům zúčastnit se v Praze akceleračního programu v kooperaci s odborníky ze společnosti USMAC, která do Silicon...
6. 10. 2022 – Doba čtení: 3 min
Lemonero a GoPay spouští provoz GoPay Financing

Lemonero a GoPay spouští provoz GoPay Financing

Fintech startup Lemonero, poskytovatel embedded financování pro malé a střední e-shopy, ve spolupráci s platební bránou GoPay oficiálně spouští ostrý provoz unikátního financování...
5. 10. 2022 – Doba čtení: 2 min
Flowpay se účastní Future of Finance Accelerator

Flowpay se účastní Future of Finance Accelerator

Flowpay byl jako jediný český fintechový startup vybrán do programu Techstars, jednoho z největších světových akcelerátorů a účastní se ABN AMRO+ Future...
4. 10. 2022 – Doba čtení: 2 min
Září 2022 na FinTechCowboys

Září 2022 na FinTechCowboys

Máme za sebou další měsíc, kdy poměrně malá množina globálních problémů vítězí nad ostatními tématy, ale to vůbec neznamená, že...
3. 10. 2022 – Doba čtení: 3 min
Klarna vstupuje na český trh

Klarna vstupuje na český trh

Konkurence na české BNPL scéně opět vzroste. Klarna, přední světová společnost zabývající se zprostředkováváním plateb v oblasti elektronického obchodování, oznámila expanzi...
27. 9. 2022 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce