Reklama

České fintechy na podzim 2023

20. 9. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: fintechcowboys

Přes prázdniny jsme bedlivě sledovali změny na české fintechové scéně a ve spolupráci s Českou fintechovou asociací jsme na náš přehled dali hned deset projektů. Některé jsou fungl nové a některé jenom poprvé skončily v našem hledáčku. Za pozitivní zprávu můžeme považovat i to, že tentokrát nikdo z přehledu nevypadl. I když některé fintechy určitě zažívají malé či velké turbulence, tak zatím (doufejme) všechny jedou dál.

V abecedním pořadí jsme tentokrát na seznam zařadili: Coinbank, Flatform, InvestBay, Invester, NFCtron, Orbi, Shoptet Pay, Srovnator, Ušetři Peníze, Znesnáze21.

Dnes si představíme první polovinu z nich a i u jejich představení budeme držet abecední pořadí.

Coinbank – tak jak je to s těmi účty pro kryptoměnové společnosti?

Coinbank existuje řadu let, ale zatím jsme se s ní aktivně nepotkali, až nyní se jméno společnosti objevilo v souvislosti s kauzou uzavírání bankovních účtů kryptoměnovým firmám. Coinbank totiž zatím o český účet nepřišla, a tak má malou konkurenční výhodu před konkurenty. A co Coinbank nabízí? Nákup a prodej kryptoměn bez nutnosti zakládat si vlastní kryptopeněženku. Jedná se tedy o custodial řešení, které vyžaduje vysokou důvěru klienta ve fintech. Coinbank funguje už 6 let a můžeme předpokládat, že už nějakou důvěru určitě mezi svými zákazníky získala.

Flatform – nový insurtech na scéně

Flatform – u nás nový typ insurtechu, který pomáhá řešit nejpalčivější potíže v oblasti nájemního bydlení – tj. prověřování nájemců a pojistku proti výpadku při placení nájmů nebo poškození nemovitosti. Čili odpadá brutální záloha, kterou jinak nájemci musí skládat. Více informací pak najdete v našem nedávném rozhovoru. Flatform staví na osvědčených zahraničních projektech a spolupráci s velkými společnostmi, jako jsou developeři bytových projektů apod. Zároveň jedná o spolupráci s jednou českou pojišťovnou.

InvestBay – přináší do ČR tokeny a nemovitosti

Investbay – crowdfundingové investování do nemovitostí. Aktuálně nabízí první projekt a chystá několik dalších. V porovnání s přímou konkurencí drobátko ztrácí na slíbené ziskovosti, protože projekt je postaven na navazujících benefitech. Nemovitosti jsou typicky rekreační zařízení a investoři je možná budou moci využívat s nějakou slevou (a kdo by nechtěl kousek apartmánu ve Španělsku či Chorvatsku) a časem také budou moci používat platební kartu od Mastercard jako vysoce likvidní prostředek, protože jejich podíly půjde přes blockchain snadno prodávat/nakupovat. Těšíme se, jak se tyto ambiciózní plány podaří naplnit.

Invester – unikátní mix investičních příležitostí

Na platformě Invester si můžete vybírat z celé řady investičních příležitostí – od investice do sbírky mincí přes investování do různých malých a středně velkých podnikatelských záměrů až třeba po nákup dluhopisů. Mezi dříve realizované projekty patří také nákup těžebních strojů pro Bitcoin či Ether. Vždy se jedná o crowdfundingové projekty s předem danou celkovou částkou (typicky statisíce až jednotky milionů) a definovaným minimálním vkladem (zpravidla 1000 Kč).

NFCtron – aneb na festivalech bez hotovosti

NFCtron je služba vhodná pro každou hudební, sportovní či kulturní akci. Přes platformu jde prodávat lístky, spravovat celou událost, ale hlavní benefit přináší bezhotovostní placení za nákupy na vlastní akci. Na českých festivalech jde už o etablovaný systém, takže se těšíme, jak se podaří NFCtronu proniknout do zahraničí, k čemuž by mu měla pomoci i spolupráce s platebním gigantem Mastercard.

A nyní tedy konečně ta fintechová mapa:

Ke stažení ve vyšší kvalitě zde.

Příště si představíme druhou půlku nováčků na našem přehledu.

Další doporučené články

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora