Reklama

České fintechy v roce 2023

8. 2. 2023 – | Doba čtení: 3 min

praha
Zdroj: Dmitry Goykolov na Unsplash

I v letošním roce pokračujeme v mapování české fintechové scény. Na náš přehled jsme přidali dalších pět fintechů. V abecedním pořadí jsou to: Dodomo, FTMO, Sype.to, Switchio a Tuito. Zároveň máme pozitivní zprávu – tentokrát žádný fintech z našeho přehledu nevypadl, což je až překvapivé vzhledem k aktuální trochu krizové době.

Zdroj: redakce

Dva nové insurtechy

Díky České insurtech asociaci jsme dostali tip hned na dva nové insurtechy a nyní se můžeme detailněji podívat, jaké pojištění nabízí.

Dodomo nahrazuje kauci, kterou skládá nájemce majiteli bytu. Taková kauce je dnes už docela vysoká a pro spoustu lidí může znamenat rozdíl v tom, jestli a kde budou bydlet. Namísto kauce zaplatí nájemce jen počáteční poplatek a pak výrazně menší pravidelnou částku každý měsíc. Nevíme sice, jak se přesně takovému pojištění oficiálně říká, ale je to krásná ukázka toho, jak insurtech umí řešit reálný problém, který mají tisíce lidí – majitelé i nájemníci.

dodomo
Zdroj: Dodomo

Tuito je pojištění pro e-commerce. Nabízí možnost snadno sjednat pojištění přímo při nákupu zboží v e-shopu. Nejčastěji vás asi napadne, že nejvhodnější zboží, které by šlo takto pojistit, jsou mobilní telefony, ale obecně jde o elektroniku jakéhokoliv druhu nebo třeba i jízdní kola. Tuito dokonce nabízí i pojištění spojená s cestováním – třeba pojištění storna zájezdu. Snadná integrace s e-shopem i snadná použitelnost ze strany nakupujícího jsou samozřejmostí.

Tuito
Zdroj: Tuito

Tři nové „fintechy“

Fintechy, které přidáváme do přehledu, asi nejde úplně označit za nováčky – mají za sebou rok nebo i několik let úspěšného fungování, takže pojďme na jejich představení.

FTMO je investiční platforma. Tím by popis FTMO mohl skončit a byl by 100% v pořádku. Ale co FTMO odlišuje od ostatních platforem, je to, že obchodníci neobchodují s vlastními prostředky, ale zhodnocují peníze někoho jiného. To ovšem vyžaduje ty nejlepší obchodníky „na světě“ a pro jejich výběr využívá FTMO vlastní unikátní proces, který se zaměřuje na výkonnost, disciplínu a eliminaci rizika. Ten, kdo projde, dostává k dispozici miliony, se kterými může obchodovat, a z potenciálních zisků pak získá provizi i přes 80 %.

Sype.to patří do skupiny crowdfundingových investičních platforem. Investuje se primárně do nemovitostí. Investování začíná na částce 500 Kč a probíhá přes mobilní aplikaci, ve které si jednoduše vyberete projekt, do kterého chcete investovat.

Switchio zprostředkovává platby z různých platebních rozhraní, jako jsou parkovací systémy, placení lístků v městské hromadné dopravě anebo třeba platby u obchodníků. Nabízené řešení v sobě kombinuje hardware i software a Switchio aktuálně podporuje desítky platebních metod, aby bylo možné ho využít v nejrůznějších situacích a prostředích. Switchio v současnosti obsluhuje desítky tisíc platebních míst v Evropě, Africe a Americe.


Víte o dalších společnostech, které bychom mohli na přehled přidat? Nebo nějaká uvedená třeba změnila svoje logo či oblast působnosti? Napište nám. S přehledem nám pomáhá Česká fintechová asociace, Ministerstvo financí ČR nebo Fintree.cz, ale i tak se může stát, že se něco změní a my to hned nezaregistrujeme 🙂

Třeba se při příští aktualizaci fintechové mapy přehoupneme přes 120 fintechů.

Ke stažení:

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora