Reklama

Český logistický fintech zaujal i v Silicon Valley. 4Trans získává 18 milionů eur na expanzi

30. 6. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: 4Trans

Český fintech 4Trans získal investici ve výši 18 milionů eur (zhruba 450 milionů korun) od kapitálových fondů Atmos Ventures, Tera Ventures, českých Lighthouse Ventures, Advance Global Capital a od soukromých andělských investorů. Investici využije na geografickou expanzi, rozšíření produktu, posílení týmu a podporu kapitálových potřeb malých a středních podniků v regionu. Letos chce také profinancovat miliardu korun v segmentu SME logistiky.

Fintech 4Trans se zaměřuje na financování malých a středních logistických firem, které přispívají až desetinou k evropskému HDP, ale současné bankovní prostředí jim nenabízí dostatek provozního kapitálu a faktury splácí v řádu měsíců. Technologický náskok a dokonalé pochopení trhu logistiky umožňuje 4Trans tento problém řešit okamžitým proplácením faktur, ověřováním odběratelů a poskytnutím ekosystému finančních služeb založeném na real-time datech.

„Jsme rádi, že zájem investorů potvrzuje byznysovou příležitost, kterou ve financování malých a středních podniků vidíme od svého spuštění. Prostředky využijeme na geografickou expanzi, posílení týmů, vývoj softwaru a na rozšíření naší nabídky o další finanční a pojišťovací služby. Naší motivací je vyplnit prostor, který banky neobsluhují, a řešit financování logistiky v širším měřítku,“ komentuje současný stav Jaroslav Ton, CEO společnosti 4Trans.

Pokud si chcete připomenout, co všechno 4Trans poskytuje a jaké má plány, doporučujeme náš nedávný rozhovor s Jaroslavem Tonem.

Svým klientům tak fintech umožňuje pohodlně řešit provozní financování na jednom místě a skutečně se soustředit na rozvoj podnikání. Růst 4Trans potvrzuje i počet klientů, který od ledna minulého roku vzrostl o 540 %, a měsíční tržby, jež vzrostly desetinásobně.

„Neustále rostoucí zájem o naše služby nám dává signál, že jde o poddimenzovaný segment trhu, který je nutné inovovat. Zvyšuje se nejen aktivní počet klientů, ale také objemy financování. Evropský trh nám přináší nové výzvy, se kterými se už teď malí a střední autodopravci potýkají a na které naše technologie dokáže efektivně reagovat,“ doplňuje Alexandr Lagazzi, marketingový ředitel 4Trans.

Technologická budoucnost v logistice

Kapitálové fondy, které společnost 4Trans podpoří, jsou silní hráči v oblasti umělé inteligence, strojového učení či kvantových výpočtů. Atmos Ventures se zaměřují zejména na podporu vývoje technologií z oblastí AI a DeepTech pro práci s daty a stojí za investicemi do Oxford Ionics, Orca Computing nebo Nethone. Mezi partnery Atmos Ventures se řadí například společnost Google či Oxfordská univerzita.

„Společnost 4Trans je průkopníkem v oblasti hodnocení rizik v dodavatelském řetězci s využitím umělé inteligence. Rychlost, s jakou jsou schopni pochopit úvěrové riziko protistrany v reálném čase, nemá na trhu obdoby. Jsme přesvědčeni, že naše investice pomůže se zahraniční expanzí,“ komentuje kontext investice Hadi Solh, managing partner v Atmos Ventures.

Dalším fondem, který do 4Trans investoval, je estonský Tera Ventures specializující se na investice do globálních digitálních startupů se 45 miliony eur ve správě. Za deset let své existence podpořil tento fond v čele se zakladatelem Stanislavem Ivanovem mnoho začínajících firem v oblasti automatizace a fintechu.

Třetím fondem je český Lighthouse Ventures, který se zaměřuje na rizikový kapitál a akceleraci startupů. „K investici do společnosti 4Trans nás vedl potenciál rostoucích nároků na oblast logistiky a zvýšenou potřebu mobility. Logistika má globální význam a vyžaduje flexibilní řešení. Chceme evropskému trhu prostřednictvím 4Trans ukázat, že existují moderní a efektivní způsoby, jak financovat SME nejen v logistice,“ říká Michal Zálešák, spoluzakladatel Lighthouse Ventures.

Dluhovým investorem je společnost Advance Global Capital, která se zaměřuje na investice na podporu inkluzivního a udržitelného ekonomického růstu zaměřeného na malé a střední podniky.

Soukromá investice ze Silicon Valley

Andělští investoři, poskytující soukromé finance i know-how a síť kontaktů, vloží své prostředky do 4Trans i z mekky inovací – ze Silicon Valley. V jejich investičním portfoliu jsou firmy zabývající se inovacemi v oblasti robotiky, zemědělství, potravinářství, ale i letectví nebo wellness. Mezi lokální investory s propojením na globální trh patří izraelský investor žijící v Praze Ory Weihs, který v minulosti dovedl vlastní firmu k exitu (IPO) na burze v Londýně, či zakladatel Klubu finančních ředitelů (CFO Club) Dean Brabec, který 15 let pracoval pro bostonskou Arthur D. Little jako ředitel pro střední a východní Evropu.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Duben 2024 na FinTechCowboys

Duben 2024 na FinTechCowboys

Ať už jste v dubnu zažili nové tropické teplotní rekordy nebo vám naopak pomrzla zahrádka, ve fintechu se toho opět událo...
2. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce