Reklama

Chtějí začít s investicemi, ale nevědí jak. Průzkum ukázal, že generaci Z chybí finanční gramotnost

20. 2. 2023 – | Doba čtení: 2 min

young people
Zdroj: midjourney

Jen 16 % příslušníků generace Z ví, co znamená zkratka ETF. A ačkoli se většina z nich snaží ušetřit nějaké peníze a ráda by je zhodnotila v akciích, jejich úspory často kvůli nedostatku znalostí nečinně leží na spořicích účtech. Ukázal to nedávný průzkum agentury Ipsos, který si nechal zpracovat investiční startup Fondee. „Čtvrtina oslovených vůbec neví, jak s investicemi začít. Pozitivní zprávou ale je, že mladí si tento problém uvědomují a volají po zavedení příslušné výuky do škol,“ uvádí spoluzakladatelka platformy Fondee Eva Hlavsová.

Průzkum proběhl na reprezentativním vzorku 500 příslušníků tzv. generace Z, tedy lidí ve věku 16 až 26 let. Odhalil například, že 65 % mladých chce každý měsíc ušetřit nějaké peníze a dát si je stranou. Nicméně až 39 % si tyto našetřené peníze nechává na spořicím účtu. Ve zhodnocování peněz vytouženým způsobem jim totiž mnohdy brání neznalost. „U dívek je přitom tento důvod mnohem častější, uvedly ho ve 42 %,“ říká Hlavsová. „Rozdíl mezi pohlavími je zřetelný i na podílu aktivně investujících. Z oslovených mladých mužů investuje 56 %, ženských investorek je mezi mladými jen 26 %,“ dodává. „Přitom když si člověk odloží tisíc korun měsíčně se zhodnocením 7 %, může mít za deset let přes milion. Neinvestovat může vyjít draho.“

Učit se o investování už ve škole

57 % oslovených si přeje, aby je někdo začal dříve vzdělávat ve finanční gramotnosti, a 61 % by chtělo, aby se o investování učilo ve škole. „Mladá generace bohužel nemá ve svém okolí příliš mnoho zdrojů, o které se informačně opřít. Z odpovědí vyplynulo, že k investicím mladé vede jen 6 % rodičů. Není divu, starší generace v Česku totiž podle dat svým úsporám také nerozumí,“ dodává Hlavsová.

Průzkum zároveň odhalil, že pouhých 5 % mladých dokáže říct, co je to ESG investování. Přestože témata jako klima a udržitelnost jsou pro mladé důležitá, jen 16 % chce investovat do firem, které jsou v tomto ohledu zodpovědné. „Jen pro 10 % z nich je důležité, aby jejich investice neprohlubovaly klimatickou krizi. To je další kontrast v porovnání se situací na Západě,“ doplňuje Hlavsová.

Platforma Fondee nabízí investiční účty. Výše minimální investice činí 1 000 korun a investor má možnost si svůj vklad rozdělit do několika portfolií dle účelu. Podkladovým aktivem jsou populární ETF (exchange traded fund), která kopírují hodnotu akcií specifických firem. Součástí je i kategorie ESG, která umožňuje investice výhradně do firem, jež ve svých aktivitách uplatňují zásady udržitelnosti. ETF jsou v poslední době oblíbenější i díky tomu, že představují pomyslný zlatý střed mezi konzervativním spořením a například investicemi do kryptoměn.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce