Reklama

Coinbase, nakupujme kryptoměnu pohodlně a jednoduše

14. 11. 2018 – | Doba čtení: 5 min

Na kryptoměnových burzách probíhá korekce. Mnoho spekulantů usilujících o rychlé zbohatnutí se z trhů po jejich výrazném poklesu stáhlo. Celkově vládne negativní nálada. Já osobně to ale považuji za pouze dočasnou situaci. Z mého pohledu mají kryptoměny v portfoliu investora svoje místo, jak velké, to je jen na zvážení každého z nich.

Pokud se rozhodujete a s myšlenkou nákupu kryptoměny koketujete, ale zatím jste neudělali aktivní krok, Coinbase je výborný start. Je to snad jediná aplikace, která přemýšlela o UI jako o něčem, co má být přehledné a jednoduché. Co si budeme povídat, tato oblast je zatím pojmem UX nepolíbená, a někdy mám dokonce pocit, že je to tady zakázané slovo. Čím komplikovanější, tím lépe, aspoň to ty lamy nedají. Každopádně: je to velká příležitost.

Coinbase postavil skvělý nástroj a objevují se zprávy, že by se za chvíli mohl ukázat i na burze. Což by bylo opravu zajímavé. Dnešní článek ale není o vstupu Coinbase na burzu, ale hlavně o samotné aplikaci. Podíváme se na to, jak na jednoduchý a pohodlný nákup kryptoměn.

 Nejdříve ze všeho je nutná registrace

Registrace je rozdělena do několika kroků. Je nutné zmínit, že u Coinbase si můžete založit i podnikatelský účet, tímto se ale dnes zabývat nebudeme. Budeme zřizovat účet pro fyzickou osobu, tj. Individual Account.

Po výběru typu účtu si registrujete svoje údaje, jako jsou jméno, příjmení a e-mail. Samozřejmě si musíte zvolit i heslo, souhlasit s podmínkami a potvrdit, že je vám více než 18 let. Nakonec musíte verifikovat svoji e-mailovou adresu. No a pak už se můžete přihlásit do aplikace. Přihlášení však ještě neznamená, že můžete začít aktivně obchodovat, ještě je potřeba verifikovat vaše údaje. K tomu slouží druhá fáze verifikačního procesu.

V druhé části registračního procesu vyplníte vaše telefonní číslo, zároveň si vyberete doklad, kterým budete identifikovat svoji totožnost. Následným krokem je provedení první platby z bankovního účtu, který je veden pod vaším jménem, aby mohl být verifikační proces ukončen. Správně vložte referenci na platbu. Toto je jediný indikátor, která identifikuej vaši platbu. Rozhraní Coinbase je intuitivní a je téměř nemožné se v procesu ztratit, vše je důkladně vysvětleno.

Seznámení s prostředím aplikace

Nejlepší na Coinbase je, že se s prostředím aplikace nemusíte seznamovat a dlouze studovat, k čemu co slouží. Autoři si vzali za své, že nákup by měl být natolik jednoduchý, aby ho zvládlo i malé dítě.  Samozřejmě nic není zadarmo, jednoduchost Coinbase je vykoupena šíří nabízených funkcionalit: zkušený obchodník si tady na své určitě nepřijde.

Pojďme si to názorně ukázat. Pracujme s předpokladem, že už v rámci ověření jste si na účet Coinbase poslali dostatek finančních prostředků, a můžete tedy začít nakupovat. Na Coinbase se nakupuje buď za americké dolary, nebo za eura. My budeme v dalších krocích využívat eura. Pro úplnost jen dodám, že finanční prostředky můžete nakoupit buď formou klasického bankovního převodu (SEPA platba), anebo je převést pomocí platební karty.

Bankovní převod je finančně výhodnější, nemusíte se bát ani dlouhé časové prodlevy. Nejedná se sice o převod okamžitý, jako je tomu v případě karet, ale pokud máte např. účet u AirBank a platbu zadáte dopoledne, tak už odpoledne ji máte připsanou na svém účtu u Coinbase a můžete nakupovat. Hlavně nezapomeňte uvést referenční číslo platby, jinak na účet u Coinbase nedorazí, není totiž možné ji identifikovat – referenční číslo je jediné pojítko.

Nakupujeme kryptoměnu

Coinbase vám umožňuje nakoupit kryptoměnu jednorázově. Takže si stačí vybrat, jestli chcete nakoupit Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum Classic nebo nově Ox a za kolik, a následně volbu jednoduše potvrdit. Během vteřiny máte na svém účtu kryptoměnu. Gratulujeme!

Coinbase umožňuje i takové vychytávky, jakými je například pravidelný nákup kryptoměny. Můžete si nastavit, že každý týdne chce nakoupit takovou a takovou krypotměnu za tolik a tolik. Toto je pohodlná funkcionality především pro ty, kteří chtějí investovat v menších částkách a investici si tak rozdělit do delšího časového horizontu. Pokud toužíte po pokročilejších funkcionalitách anebo po širším kryptoměnovém portfoliu, zaregistrujte se u staršího bratříčka, Coinbase Pro.

Novinkou, kterou Coinbase spustil před několika měsíci, je možnost realizace prvního nákupu formou nákupu sdruženého, tj. všech kryptoměn za jeden poplatek. Coinbase vytvořil koš, ve kterém najdete zastoupeny Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum a Ethereum Classic. Výhodou je nastavení prvotního portfolia za jeden poplatek. Nevýhoda pak bohužel spočívá v tom, že s poměrem ani se skladbou koše nemůžete nic dělat. Není možné odebírat kryptoměny nebo říct, že chcete, aby jedna měla vetší zastoupení, než jiná.

Bezpečnost ve světě kryptoměn nadevše

Máte nakoupeno a je potřeba podívat se na bezpečnost. V kryptoměnovém světě vládne anarchie a žádných záruk se tady nedočkáte, to si řekněme na rovinu. Pokud vám někdo vyluxuje účet, protože jste si jej špatně zabezpečili, je to jen a jen váš problém. Nikde se nikoho nedovoláte. Na toto je potřeba myslet. Takže minimální základ je silné heslo. Návodů, jak na silné heslo, jsou na internetu mraky, googlete :-).

Dalším krokem je dvoufaktorová autentizace i autorizace pomocí aplikace Google Authenticator, která bude generovat šestimístný ověřovací kód: pojistka pro klidný spánek. Naštěstí jak jsem už zmínila na začátku, Coinbase je silný v uživatelské přívětivosti, a tak ani s tímto bodem nebude velký problém.

Sledování portfolia

Máme nakoupeno, máme zabezpečeno a teď se chceme podívat, jak se nám naše kryptoprašule množí. Že se budou množit, je aspoň zažitá představa všech. Ne vždy to bude pravda, ony totiž můžou i umírat :D. Každopádně sledování vývoje nebo stavu vašeho konta je dosti nepropracovanou funkcionalitou.

Ve zkratce řečeno: máte k dispozici máte hlavní graf, kde vidíte vývoj svého portfolia. Můžete si nastavit časové okno pro zobrazení vývoje portolia. Nic víc, nic míň.

Převod a prodej kryptoměny

Důvody pro nákup kryptoměny má každý jiné, ať už je to spekulace, dlouhodobá investice anebo získání alternativního nástroje pro platební styk.

Prodej zakoupené kryptoměny je stejně jednoduchý, jako je tomu v případě nákupu. Stačí vybrat kryptoměnu, množství, které chcete prodat, a kliknout na tlačítko prodat. Není možnost nastavit prodej při dosažení jisté cenové hladiny nebo další vychytávky – jak již bylo zmíněno dříve, jednoduchost je vykoupena absencí pokročilejších funkcionalit. Pokud toužíte po pokročilejších funkcionalitách, zaregistrujte se u staršího bratříčka, Coinbase Pro.

Druhou možností je poslat kryptoměnu z Coinbase peněženek na další burzy anebo do peněženky nějakému partnerovi nebo kamarádovi. Na Coinbase můžete přijímat platby od třetích stran, z bitcoinových bankomatů, odkudkoliv. Tady je však potřeba podotknout, že tomu tak není vždy, některé projekty to neumožňují. V těchto případech je potřeba založit si separátní peněženku pro danou kryptoměnu.

Poplatky Coinbase nepatří k nejnižším

Poplatky jsou vysoké, avšak pro někoho, kdo chce jednorázově nakoupit kryptoměnu, je to asi jedno. Jednoduchost je jednoduše vykoupena cenou. Platíte jak při nákupu kryptoměny, tak i při jejím prodeji, takže jako každá burza i Coinbase účtuje poplatky za všechny realizované transakce. Poté, co nabijete svoji eurovou peněženku, je i na vaše nákupy a prodeje uplatňována tato měna.

Poplatkové schéma je následující:
  • když nakupujete za méně než 10 EUR, zaplatíte 0,9 EUR
  • když nakupujete od 10 do 25 EUR, zaplatíte 1,49 EUR
  • když nakupujete od 25 do 50 EUR, zaplatíte 1,99 EUR
  • když nakupujete nad 50 EUR, zaplatíte 2,99 EUR

Pokud budete nákup realizovat pomocí kreditní karty, tak se aplikuje poplatek ve výši 3,99 % z nákupu. Pokud tedy nakoupíte za 100 USD, zaplatíte na poplatcích 3,99 USD.

Kromě poplatku je potřeba počítat s tím, že kurz jednotlivých krypotoměn je horší než u konkurenčních směnáren. Opět ale opakuji: pokud chcete s kryptoměnou aktivně obchodovat, tak na Coinbase asi nepůjdete.

Závěr

Coinbase už dlouhodobě patří k místům, kde s kryptoměnami začínají téměř všichni. Přiláká vás neuvěřitelná jednoduchost řešení a naprostá blbuvzdornost. Po určitém čase však začnete hledat alternativy a jednoduchost a absence dalších funkcí vás začne iritovat. a vy přejdete na jednu ze sofistikovanějších burz (btsatam, poloniex, kraken, coinmate či jiné). Pro seznámení se se světem kryptoměn ale v tuto chvíli není jednoduší řešení.

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce