Reklama

Investování s Rogerem: manuálně, autoinvestem nebo nyní i přes fond

16. 4. 2024 – | Doba čtení: 2 min

Adam Šoukal
Zdroj: Roger

Platební instituce Roger je peer to peer platforma, která už přes deset let pomáhá firmám a podnikatelům zkracovat splatnosti faktur na tři dny. Nyní se společně s investiční společností NWD, která se zhostila založení a správy fondu, rozhodla spustit otevřený podílový fond (Roger Recievables Fund – RRF) pro kvalifikované investory. Inspiraci nalezla v pohledávkových fondech, které již několik let úspěšně fungují v západní Evropě.

Fond slouží k nákupu krátkodobých pohledávek na platformě Roger, jež mají před svojí splatností. Pohledávky na platformě za rok 2023 byly z 93,7 % vystaveny vůči bonitním společnostem, které mají rating AAA, AA nebo A podle Dun & Bradstreet. Lze zde tedy nalézt primárně pohledávky z e-commerce, logistiky nebo telekomunikace. Díky tomu, že je portfolio diverzifikované mezi mnoho odvětví, snižuje se jeho rizikovost. Na fond se navíc vztahuje i rezervní fond Platební instituce Roger, který byl v roce 2019 vytvořený za účelem pokrytí případné ztráty jistiny.

Zeptali jsme se, jestli se kvůli fondu nějak sníží nebo změní nabídka pro drobné investory, ale zástupce Rogera nám odpověděl, že ne. Poptávka po zkrácení splatnosti faktur se každým rokem navyšuje. Roger občas používá na dofinancování vlastní zdroje, které nyní nahradí fond. A potom je tu zkracování faktur, ve kterých hraje roli společnost, která na veřejném tržišti úplně být nechce. Mohou to být vybrané technologické společnosti, firmy z oblasti letectví nebo obranného průmyslu.

Jak se liší fond oproti autoinvestu?

Rozdíl je asi ve třech hlavních oblastech:

  • Pouze jedna transakce – žádné manuální aktivity, stačí jednou nakoupit/vložit peníze do fondu a pak jenom sledovat v rozhraní, jak se úročí. Zvláště pro větší investory je to velká výhoda, protože ti doteď museli pravidelně posílat peníze při výhře v aukcích. 
  • Investice do faktur v rámci white label služeb Invoice financing – u této služby je pro dodavatele fixní cena financování, a proto ji nelze financovat přes platformu, kde aukce končí různě. Stávající zdroje budou částečně nahrazeny fondem a tedy investoři ve fondu budou mít přístup i vůči těmto vysoce bonitním společnostem, jako je Alza, Notino apod.
  • Nulové zdanění po 3 letech – klasický případ „časového testu“ jako u investic do cenných papírů. 

Chtěli jsme vytvořit prémiový produkt bez manuálních plateb, určený pro velké investory. Zároveň ale nechceme ohrozit naši platformu, kterou budujeme už přes deset let. Ve fondu jsme nastavili limit 400 milionů a budeme sledovat, jak spolu s platformou koexistují,hovoří o novém fondu Adam Šoukal, CEO Platební instituce Roger.

Fond by se tedy neměl stát hegemonem Rogeru, a zmařit tak mnohaletou práci na peer to peer platformě. Právě proto jsou prozatím objemy fondu omezené. Fungování samotné platformy se nemění – investoři, kteří budou chtít nadále investovat manuálním způsobem, nezaznamenají žádná omezení.

Jak se Rogeru daří v posledních letech

Platební instituce Roger se zabývá financováním malých a středních podniků, což je sektor, který banky nedovedou správně uchopit a poskytnout mu dostatečné financování. Roger právě vykrývá mezeru na trhu, která vzniká přístupem bank. Právě z jejich pohledávek vůči velkým společnostem se skládá portfolio RRF. Dříve investoři tato aktiva přehlíželi, ale v západní Evropě, primárně ve Velké Británii, se v současné době těší velké popularitě, jelikož jsou zajímavá díky poměru nízké rizikovosti a možnosti výnosů.  

Výnosy na platformě Roger za posledních 10 let rostly rychleji než na spořicích účtech. Fond denně generuje výnos z vypořádaných pohledávek, čímž se oproti většině ostatních realitních fondů tvoří v RRF pravidelná likvidita. Roger Recievables Fund je určen kvalifikovaným investorům, kteří se dle zákona definují tím, že vloží základní vklad minimálně 1 milion korun nebo ekvivalent v eurech.

Zdroj: tisková zpráva a Roger

Další doporučené články

Duben 2024 na FinTechCowboys

Duben 2024 na FinTechCowboys

Ať už jste v dubnu zažili nové tropické teplotní rekordy nebo vám naopak pomrzla zahrádka, ve fintechu se toho opět událo...
2. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce