Reklama

Jak moc chytrá je peněženka Wallet od BudgetBakers?

9. 8. 2016 – | Doba čtení: 5 min

Zdroj: Wallet, BudgetBakers

Existuje mnoho způsobů jak zaznamenávat pohyby peněz v domácnosti. Někdo strká účtenky do krabice od bot nebo do zavařovačky. Někdo si vše zapisuje do notýsku. Jiní nedají dopustit na excelové tabulky. Hledáte-li aplikaci, kterou byste mohli mít kdykoliv u sebe v mobilu, musíte dříve nebo později narazit na Wallet od českých Budget Bakers.

Aplikace Wallet je jednou z nejstahovanějších aplikací pro evidenci příjmů a výdajů na světě. Snaží se být ale něčím víc než jen záznamníkem všech Vašich útrat za měsíc. Kromě sledování rozpočtu umí například hlídat záruční doby zakoupených spotřebičů, nebo Vám pomůže s vytvořením nákupního lístku. Nově se umí napojit na Vaši banku a Vy tak nemusíte zadávat transakce ručně. Dnes se podíváme na to, jak toto vše funguje při reálném používání.

Co Wallet umí?

Přehled výdajů

Mít přehled a kontrolu nad příjmy a hlavně výdaji je stěžejným posláním aplikace. Stanovíte si svůj měsíční rozpočet a pak se ho snažíte dodržet. Pomůže Vám k tomu přehled zůstatků, včetně grafu s jejich vývojem v čase, přehledem posledních transakcí, a spousta dalších doplňkových přehledů a filtrů.

V aplikaci máte přednastaveny účty s názvy „Bankovní účet“, „Hotovost“, nebo „Kreditní karta“, což je trošku zavádějící, protože se jedná pouze o název účtu, aplikace totiž v současné době žádné kreditní karty nepodporuje.

Finanční transakce můžete pro lepší přehled řadit do různých před chystaných kategorií, které lze navíc libovolně upravovat nebo přidávat nové.

přehled plateb
Přehled transakcí
graf útrat
Graf útrat finančních prostředků
rychlý přehled
Rychlý přehled výdajů
koláčový graf
Grafický přehled výdajů

Propojení s vaší bankou

Wallet podporuje napojení na velké množství zahraničních bank a i na některé České banky. V tuto chvíli jsou k dispozici: FIO banka, Equa bank, AirBank, Česká spořitelna, Raiffeisen Bank, Komerční bankaGE MoneyUniCredit.

Autoři aplikace tvrdí, že „je to opravdová revoluce v oblasti osobních financí“.  Jenže v ČR působí asi 30 bank a dalších 20 poboček bank zahraničních. Máte-li svoje peníze například v ČSOB nebo Sberbank, pak máte prozatím smůlu a musíte zadávat transakce ručně. Navíc ani v případě bank podporovaných nefunguje vše na 100%.

Systém účtování a bank a jejich výpisy jsou někdy těžkým oříškem i pro velmi inteligentní software. Stává se, že některé položky se zaznamenají duplicitně, nebo že se nepodaří výdaj správně zařadit do kategorie a skončí v kolonce ostatní.  Z této kategorie si pak transakci musíte přeřadit ručně, pokud chcete mít vše v pořádku.

Technicky funguje propojení s bankou na principu odesílání emailových notifikací přímo na server aplikace a to při změně zůstatku na vašem účtu. To vše si nastavíte ve vašem internetovém bankovnictví. Takže spíše než o propojení s bankou, bych mluvil o pokročilém zpracování emailových notifikací z banky než o opravdovém propojení.

Další vychytávky

Widgety na plochu

widgety
widgety na ploše mobilu

Pomocí widgetu si můžete přímo na ploše vašeho mobilu sledovat svoje příjmy a výdaje za zadané období a získáte také zkratku pro rychlé zadání záznamu. Dalším widgetem vytvoříte jedním kliknutím záznam útraty ve výši 0,- Kč, který si později, až budete mít čas, upravíte na skutečnou částku.

Šablony

šablona Kafe a kobliha
šablona Kafe a kobliha

Kupujete si pravidelně ráno kávu a dvě koblihy? Stačí si uložit záznam o útratě jako šablonu a nemusíte jej pokaždé zadávat celý znovu.

Přehled dluhů

přehled dluhů
přehled dluhů

V přehledu dluhů jednoduše sledujete, kde a kolik ještě dlužíte, nebo kdo třeba dluží vám a kdy má peníze vrátit. Nečekejte ovšem podporu složitých úvěrů, kontokorentů, kreditních karet nebo dokonce hypotéky.

Přehled záruk

přehled záruk
prošlá záruka na mixér

Při zakoupení nějakého spotřebiče si můžete do aplikace rovnou zaznamenat, kdy končí záruční doba, abyste to neprošvihli jako u toho mixéru posledně.

Nákupní lístek

nákupní lístek
nákupní lístek

Jednoduchá pomůcka při tvorbě nákupního lístku. Jako bonus ho můžete někomu poslat jako SMS nebo emailem.

Rozpočty

rozpočty
rozpočty

Vyberte si kategorii a stanovte si, kolik v ní utratíte třeba za měsíc. Pomůže vám to mít lepší přehled, kolik jste utratili například za potraviny a kolik ještě utratit můžete, nebo jestli už nepřekračuje doporučený průměr.

Sdílení

Jste takový blázen, že netoužíte po ničem jiném, než aby vaše manželka měla detailní přehled o tom, kde, kolik a za co utrácíte? Wallet je přesně pro vás. Stačí nechat manželce na sdílet svůj účet a rázem bude mít dokonalý přehled o Vašich příjmech a výdajích.

Synchronizace

Wallet můžete mít v mobilu, tabletu, na PC i Macu, nově dokonce i na chytrých hodinkách, takže už Vám neunikne ani koruna. Veškerá data se ukládají šifrovaně do Cloudu.

Free nebo Premium?

Wallet aplikace má více než jeden milion uživatelů a je dostupná pro Android i pro iOS. Je k dispozici zdarma. Náročnější uživatelé si mohou zakoupit i prémiovou verzi za 15 eur ročně. To je v době, kdy odmítáme platit bankám za vedení účtů a další základní služby hodně. V základní verzi máte k dispozici připojení tří účtů, čtyři widgety a sdílení rozpočtu s jedním dalším uživatelem.

U prémiové verze není omezení počtu účtů ani widgetů.  K dispozici jsou také verze pro páry a rodiny.  Z mého pohledu prémiové verze, které si zakoupilo jen 0,5% uživatelů, nenabízí až tolik nového a většina uživatelů si bohatě vystačí se základní Free verzí.  Pokud by chtěli Budgetbakers více platících uživatelů museli by výrazně funkčně přitvrdit nebo zlevnit.

Design

Celá aplikace je vyvedena v krásném materiál designu. Můžete si dokonce sami navolit barvy vašich účtů. Povedený design pomáhá celou aplikaci zpřehlednit. Můžete se v ní pohybovat do jisté míry intuitivně a neztratíte se s množství různých funkcí.

Závěr

Účelem všech finance trackerů by mělo být udělat si přehled o toku mých peněz a o jejich struktuře. V dalším kroku pak analyzovat a optimalizovat výdaje a něco tak oproti minulosti ušetřit. Wallet je bezpochyby jedním z nejlepších dostupných finance trackerů pro Android i iOS a nabízí toho opravdu hodně. Přehledy, grafy, rozpočty… Vše zabalené v líbivém a moderním designu. Ale všechny funkce jsou zaměřeny pouze na první fázi celého procesu – tracking. A to je škoda. U špičkové aplikace bych také očekával, že mi pomůže nejen data pohodlně a jednoduše zaznamenat, ale hlavně napoví jak utratit v příštím měsíci méně.

Na „revoluční“ funkci napojení na banku je toho ještě hodně co zlepšovat. Nepodporování účtů v ČSOB je velké mínus pro její více než 3 miliony klientů. Opakované duplicitní transakce jsou vážně ostuda. Doufám, že jsou to pouze počáteční potíže, které se podaří rychle vyřešit.

Uživatelská přívětivost aplikace je z mého pohledu dobrá, ovládání je intuitivní a až na výjimky, jako je propojení na banku, žádný návod potřebovat nebudete. Webové stránky aplikace jsou z 90% v angličtině, což u české aplikace zamrzí.

Přes všechny nedostatky je wallet jednou z nejlepších aplikací, kterou můžete mít sebou v mobilu a která vám pomůže s vašim rozpočtem. Nejslabším článkem řetězu tak budete Vy a Vaše ochota si vše řádně zaznamenávat a následně vyhodnocovat a brát si z toho nějaké ponaučení do budoucna.

 

Další doporučené články

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce